Aktualności

Od 2018 Twoi pracownicy rozliczają się z US samodzielnie

Od 2018 Twoi pracownicy rozliczają się z US samodzielnie

24 lutego, 2018 0 komentarzy

Jeszcze w 2017 roku pracodawcy byli zobowiązani do złożenia pit-40 w imieniu pracownika, jeżeli ten wykazał taką wolę w pit-12. Obecnie obowiązek ten został zniesiony. Co oznacza to dla pracodawców i ich podwładnych?

Pracownik rozlicza się wyłącznie samodzielnie

Przychody za rok 2017 pracownicy muszą rozliczać samodzielnie. Pracodawca zniósł możliwość składania deklaracji podatkowych przez pracodawców, nawet jeśli pracownik nadal jest zatrudniony wyłącznie w jednej firmie w oparciu o umowę o pracę. Pracownicy obecnie muszą rozliczać się z fiskusem na własną rękę, jednak nie są pozostawieni z tym problemem sami sobie. Urzędy skarbowe mogą rozliczyć podatnika zamiast pracodawcy. Jest to rozwiązanie kierowane do wszystkich podatników, którym nie przysługują ulgi podatkowe.

 

Jeżeli pracownik woli rozliczyć się bez pomocy urzędu skarbowego lub chce skorzystać z ulg, może wybrać rozliczenie pit 2018 w programie komputerowym. Prosta w obsłudze aplikacja umożliwia wygenerowanie deklaracji podatkowej w ciągu kilku minut, a następnie zapisanie jej w pliku pdf. Gotowy plik można przesłać bezpośrednio do urzędu w formie elektronicznej bądź wydrukować, podpisać i zanieść do fiskusa osobiście.

 

Samodzielne rozliczenie to korzyści dla pracownika

Samodzielne rozliczenie z urzędem skarbowym niesie wiele korzyści dla pracownika. Program pit 2018 pozwala pracownikowi dokładnie zapoznać się z wysokością jego przychodów, odprowadzonych składek na ubezpieczenie oraz zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki temu pracownik ma większą świadomość na temat tego, ile pieniędzy odkłada między innymi na przyszłą emeryturę. Podatnik może również wskazać organizację pożytku publicznego, która otrzyma od niego 1 procent podatku. Ponadto samodzielne rozliczenie z urzędem skarbowym umożliwia odliczenie ulg podatkowych. Korzystanie z nich pozwala uprawnionym podatnikom zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

 

Pity 2018 – rozliczenie przez Internet z szybkim zwrotem podatku

Jeżeli pracownikowi przysługuje zwrot podatku, wskazane jest, by wybrał rozliczenie z fiskusem przez Internet. Korzystając z programu pitax.pl/rozliczenie-pit, wysyła się pit do urzędu skarbowego o dowolnej porze dnia i nocy. Deklaracja od razu trafia do weryfikacji i  nigdy nie zalega na biurku urzędnika, jak ma to miejsce w przypadku rozliczenia w tradycyjnej formie. Podatnicy, którym przysługuje zwrot podatku, otrzymują go dzięki rozliczeniu online nawet po 14 dniach od złożenia wniosku.

 

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

eighteen − 1 =