Aktualności

Bezpieczeństwo danych – podstawa księgowości online

Bezpieczeństwo danych – podstawa księgowości online

22 października, 2016 0 komentarzy

Usługi księgowe online stają się coraz popularniejsze. Jest to bez wątpienia bardzo wygodne i oszczędne rozwiązanie, z którego korzysta coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw, jak i fundacji czy instytucji. W kontekście usług księgowo-finansowych i kadrowo-płacowych online warto pamiętać także o niezwykle ważnej kwestii – bezpieczeństwie gromadzonych danych. Jak więc wybrać usługodawcę, który zagwarantuje najwyższy poziom zabezpieczeń?

Rozwój nowych technologii oraz informatyzacja sektorów publicznych i prywatnych otwierają okno na nowe zagrożenia. Bez wątpienia skala cyberprzestępczości rośnie, nie tylko w kontekście wykradania danych osób prywatnych, ale też wrażliwych danych finansowych i kadrowych firm i instytucji. Przechowywanie dokumentacji na słabo zabezpieczonych komputerach w małych, lokalnych biurach rachunkowych, jest więc dziś mało rozsądnym rozwiązaniem. Jak w takim razie zadbać o bezpieczeństwo wrażliwych danych finansowo-księgowych i kadrowo-płacowych?

Czym jest księgowość online?

Księgowość internetowa w uproszczonej formie może przypominać wirtualną księgę przychodów i rozchodów, w praktyce jednak od lat usługodawcy poszerzają zakres dostępnych narzędzi i możliwości. Księgowość online w praktyce przypomina więc dziś elektroniczne biuro – usługodawcy oferują szereg aplikacji do zarządzania finansami i kadrami, a wszelkie dane firmy przechowywane są bezpiecznie w chmurze. Dzięki udostępnionym aplikacjom możliwa jest pełna kontrola nad prowadzoną księgowością. Usługi te ułatwiają również sporządzanie sprawozdań finansowych czy przygotowywanie deklaracji podatkowych – nad całokształtem czuwa przygotowany do tego zespół obsługujący Klienta.

Udostępnione narzędzia umożliwiają również sprawne zarządzanie płacami i kadrami w firmie. Każdy pracownik może więc uzyskać wgląd w informacje o aktualnych umowach czy rozliczeń z ZUS, może też własnoręcznie rozliczyć delegację czy złożyć wniosek urlopowy. Przeniesienie bazy do elektronicznego systemu pozwala także na ewidencję umów i dokumentów, koordynację szkoleń BPH i badań profilaktycznych, wliczając w to przypominanie o upływających dla nich terminach ważności.

Co więcej, wielu dostawców usług księgowości online w pełnej formule oferuje także pełne wsparcie w kontaktach z ZUS czy Urzędem Skarbowym, a także pełne doradztwo w zakresie analityki finansowej przedsiębiorstwa, czyli wsparcia chociażby podczas wnioskowania o kredyt. Wbrew pozorom tego typu usługi nie są drogie, zatrudnieniu dodatkowego personelu jest bowiem dużo bardziej kosztowne niż abonament za tego rodzaju usługi. Zdalna księgowość online ułatwia więc zarządzanie firmą zarówno w kontekście finansów i księgowości, jak i kadr i płac.

Bezpieczeństwo danych

Faktury, umowy, sprawozdania i analizy finansowe i inne, niezwykle wrażliwe dokumenty – o bezpieczeństwo tak ważnych dla każdej firmy materiałów dbać musi każdy przedsiębiorca. Przechowywanie danych finansowo-księgowych i kadrowo-płacowych w teczkach i na kiepsko zabezpieczonych komputerach to już rozwiązanie archaiczne i ryzykowne. Warto też pamiętać, że oprócz kwestii bezpieczeństwa danych przed wglądem osób trzecich uwzględnić należy także nieoczekiwane sytuacje, w wyniku których dane mogłyby zostać utracone – na przykład błąd ludzki, pożar czy awarię sprzętu. Księgowość online stanowi odpowiedź na tego typu problemy, a najlepsi dostawcy tego typu usług niezwykle wnikliwie podchodzą do ochrony wrażliwych danych firmy. Oddanie bezpieczeństwa IT w ręce doświadczonego usługodawcy, który dysponuje zaawansowanym oprogramowaniem jest również dużo bardziej opłacalne niż utrzymanie własnego zaplecza. Usługi księgowe online w formule zdalnej to więc rozwiązanie wygodne i oszczędne, co stanowi główny powód dla którego coraz więcej przedsiębiorstw i instytucji decyduje się na implementację tego typu systemów.

Dostawcy usług księgowych online

Najlepsi dostawcy usług księgowości online oferują najwyższy poziom bezpieczeństwa danych firmy. Na polskim rynku w tym kontekście wyróżnia się szczególnie ING Księgowość [http://www.ingksiegowosc.pl/o-usludze], oferta Grupy ING, która w ramach spółki ING Usługi dla Biznesu oferuje niezwykle zaawansowane aplikacje i pełne wsparcie w formule zdalnej. W ramach ING Księgowość firma otrzymuje zaawansowane zabezpieczenia, podobne do tych które ochraniają rachunki bankowe. Systemy informatyczne i osłony ogniowe zabezpieczające wrażliwe dane firmy są też na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wszelkie wrażliwe dane są bezpieczne przed atakami hakerów. Przechowywanie danych w chmurze pozwala natomiast na odzyskanie dokumentacji w razie awarii czy błędu ludzkiego, a możliwość nadawania różnego rodzaju uprawnień pracownikom pozwala na kontrolę do jakich danych mają oni wgląd. Przeniesienie księgowości online na zewnątrz to również duża oszczędność w kontekście logistycznym. Przechowywania danych we własnym zakresie i przy wysokim poziomie zabezpieczeń i odpowiednimi osłonami przeciwko atakami DDoS, zero-day czy APT wiąże się bowiem z dużymi wydatkami. W przypadku księgowości online, o kwestie te dba usługodawca.

Bezpieczeństwo to podstawa

O poufność danych księgowo-finansowych oraz kadrowo-płacowych zadbać musi każdy przedsiębiorca, co wynika nie tylko z powodów czysto biznesowych, ale także prawnych, wynikających chociażby z obowiązku ochrony danych osobowych pracowników. Bezpieczeństwo danych księgowych w firmie jest więc niezwykle ważne, szczególnie przy rosnącej działalności cyberprzestępczości. Przyjazna i wygodna księgowość to korzyść  oraz oszczędność dla firmy. Bezpieczeństwo IT w zakresie ochrony wrażliwych danych firmowych to natomiast kwestia, której nie wolno traktować po macoszemu.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

two × 4 =