Aktualności

Co warto spakować, wyjeżdżając do pracy za granicę?

Co warto spakować, wyjeżdżając do pracy za granicę?

27 maja, 2022 0 komentarzy
Okres wakacji sprzyja emigracji zarobkowej. Wiele z nas letnie miesiące postanawia wykorzystać na podreperowanie domowego budżetu i decyduje się na wyjazd na zbiory owoców czy podejmuje zatrudnienie w szeroko rozumianej opiece. Większość Polaków wakacyjnej pracy szuka w jednym z państw Europy Zachodniej. Bliskość domu wcale jednak nie oznacza, że po macoszemu mamy podchodzić do pakowania. Co zabrać wyjeżdżając do pracy za granicę? O czym pamiętać?

Dokumenty, potrzebne do wyjazdu

Bez względu na to, do jakiego kraju się wybierasz, zawsze musisz zabrać ze sobą dokumenty. Tym podstawowym jest paszport lub dowód osobisty – ten ostatni w państwach należących do UE w zupełności wystarczy. Na wszelki wypadek zawsze warto mieć jego zdjęcie w telefonie, skan lub kserokopie – jest to duże ułatwienie w przypadku zgubienia dokumentu tożsamości.

Oprócz dokumentu potwierdzającego tożsamość warto też zabrać ze sobą kartę EKUZ i dodatkowe ubezpieczenie, dokumenty potwierdzające prawo do zniżek np. na przejazd komunikacją (jeśli takie się posiada), prawo jazdy. Wyjeżdżając do pracy, dobrze mieć ze sobą również przynajmniej kserokopie dokumentów potwierdzających wykształcenia. Porady dla opiekunek z felizajob.pl/blog/ radzą również, aby zabrać certyfikaty przebytych kursów i szkoleń, zaświadczenie o znajomości języka. Warto tez pamiętać, że niektórzy pracodawcy mogą wymagać dodatkowych dokumentów np. aktualnych badań lekarskich czy zaświadczenia o nie karalności. O konieczności ich dostarczania najlepiej dowiedzieć się wcześniej i zawczasu spakować je do walizki.

Leki i kosmetyki

Wyjeżdżając do pracy za granicą w swojej walizce warto też znaleźć miejsce dla podstawowych (lub regularnie przyjmowanych) leków oraz ulubionych kosmetyków. Z ich ilością nie ma jednak co przesadzać. Najprawdopodobniej większość produktów będzie dostępnych w lokalnym sklepie lub supermarkecie. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą one mieć wyższe ceny niż w Polsce.

Panie, które wybierające się do Niemiec, chociażby jako opiekunki seniorów przykładowe ceny produktów za zachodnią granicą mogą sprawdzić na wielu blogach w dziale porady dla opiekunek.

Karty i fundusze na życie

Praca za granicą wiążę się z zarabianiem, często większych pieniędzy niż w Polsce. Aby jednak z nich korzystać, trzeba mieć przy sobie kartę – to nią będziemy płacić za zakupy/usługi i wypłacać pieniądze z bankomatu. Nie chcąc tracić na przewalutowaniu i prowizji, dobrze przed wyjazdem zainteresować się, jakie opłaty pobiera bank, w którym ma się konto. Dobrym pomysłem zawsze jest natomiast założenie konta walutowego lub wyrobienie kart typu Revolut. Pozwolą one oszczędzić na opłatach bankowych.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.