Aktualności

Cytrynian potasu – doskonałe źródło jednego z 4 elektrolitów

Cytrynian potasu – doskonałe źródło jednego z 4 elektrolitów

22 listopada, 2019 0 komentarzy

Potas to jeden z najważniejszych dla ludzkiego organizmu pierwiastków, który ma ogromny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Niedobór lub nadmiar potasu może poważnie upośledzić funkcjonowanie wielu układów i narządów, dlatego tak ważne jest dostarczanie go do organizmu wraz z pożywieniem lub w postaci suplementu diety, jakim jest cytrynian potasu.

  1. Potas w pożywieniu
  2. Cytrynian potasu – kiedy potrzebna jest suplementacja?

Obok wapnia, sodu i magnezu, potas jest jednym z czterech pierwiastków nazywanych elektrolitami, które odpowiadają za gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu oraz przewodzenie impulsów nerwowych do mózgu i innych mięśni, w tym serca. Sam potas ma wpływ także na spalanie białek i węglowodanów, a jego kation reguluje pH komórki i ciśnienie osmotyczne.

Potas w pożywieniu

Potas znajduje się w wielu produktach spożywczych, powszechnie dostępnych w sklepach. Za doskonałe źródło tego pierwiastka uznaje się banany, pomidory i białe ziemniaki. Równie dużą dawkę można spożyć wraz z burakami, botwiną, szpinakiem, soją i fasolą. Pierwiastek ten znajduje się nie tylko w warzywach, ale również w mięsie ryb, głównie białego halibuta, makreli, karpia i łososia, w produktach mlecznych, np. jogurtach, oraz w owocach – dużą porcję można spożyć wraz z arbuzem.

Cytrynian potasu – kiedy potrzebna jest suplementacja?

Zapewnienie właściwej, codziennej dawki potasu przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu i jego poszczególnych narządów. Jeśli dieta uboga jest w wymienione wyżej produkty, należy wprowadzić suplementację, która uzupełni niedobory tego cennego pierwiastka. Jedną z najlepiej przyswajalnych form jest cytrynian potasu – sól potasowa kwasu cytrynowego, która dzięki swoim właściwościom higroskopijnym doskonale rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu jej przyswajalność wzrasta do nawet 90% przyjmowanej dawki.

Powodem do zażywania cytrynianu potasu jest niedobór potasu w organizmie. Ten stan można poznać po charakterystycznych objawach, do których należą m.in.:

  • problemy z funkcjonowaniem mięśni – drżenie, osłabienie, męczliwość, a nawet ból,
  • obrzęki, głównie nóg,
  • podniesione ciśnienie tętnicze, prowadzące do przewlekłego nadciśnienia,
  • kłopoty z trawieniem i częste zaparcia,
  • zmęczenie,
  • senność,
  • drażliwość.

Cytrynian potasu powinny przyjmować w szczególności osoby aktywne fizycznie lub stosujące dietę eliminacyjną, ubogą w produkty z dużą zawartością potasu. Suplementację zaleca się również w przypadku wymiotów i biegunek, oraz cierpiącym z powodu chorób nerek.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

17 − 2 =