Aktualności

Czym zajmuje się java developer i jak nim zostać?

Czym zajmuje się java developer i jak nim zostać?

26 października, 2019 0 komentarzy

Rynek IT wciąż się rozrasta. Zapotrzebowanie na programistów odnotowują zarówno małe firmy, jak i duże przedsiębiorstwa, oferując nie tylko korzystne warunki zatrudnienia, ale także możliwości rozwoju i szlifowania zdobywanych umiejętności. Jak podaje Barometr Zawodów, specjalizujący się w tej dziedzinie fachowcy z powodzeniem znajdą pracę przede wszystkim w województwach wielkopolskim, opolskim i małopolskim.

Jak rozpocząć naukę programowania?

Czołowi programiści, którzy odnieśli na polu programowania spore sukcesy, uważają, że naukę powinny poprzedzić… chęci i mocne argumenty „za”. Osoby cechujące się tzw. słomianym zapałem lub niechęcią do samokształcenia mogą rozczarować się już na starcie – programowanie to niezwykle trudna dziedzina, a doskonalenie umiejętności potrafi pochłonąć sporo czasu. Nie ma jednak jednej recepty na start. Wiele osób wybiera studia informatyczne, dzięki którym łatwiej jest się wdrożyć, a nauka bardziej skomplikowanych procedur nie wymaga już tak wiele wysiłku. Drugą opcją są chociażby rozmaite kursy i szkolenia oferowane przez prywatne szkoły lub zespoły doświadczonych programistów chcących podzielić się swoją wiedzą. Dobrą alternatywą dla zmotywowanych jest także samodzielna nauka, bazująca na fachowej literaturze, specjalistycznych blogach i darmowych webinarach.

Które umiejętności są najcenniejsze w tym zawodzie?

Wymagania pracodawców opierają się zazwyczaj na dwóch filarach. Pierwszy z nich to umiejętności praktyczne, wykształcenie i bogate portfolio. Kandydaci aspirujący do pracy w dużych przedsiębiorstwach (takich jak chociażby stale inwestujące w programistyczne zaplecze https://www.lppsa.com/kariera/oferty-pracy) powinni wyróżniać się (poza oczywistą znajomością języków programowania takich jak np. Java, SQL) m.in. wiedzą na temat narzędzi (np. Git, Maven, Spock, Cassandra), a także zdolnościami analitycznymi i bardzo dobrą znajomością języka obcego (jest to niezwykle istotne nie tylko w kontaktach z zagranicznymi kontrahentami, ale również podczas odczytywania dokumentacji). Drugi, nie mniej istotny filar, to kompetencje miękkie. Java developer powinien cechować się przede wszystkim rozwiniętymi umiejętnościami komunikacyjnymi, zdolnością efektywnej pracy zespołowej i chęcią do rozwijania swoich umiejętności m.in. poprzez stałe korelowanie efektów pracy z resztą teamu.

Jak wygląda dzień pracy java developera?

Praca java developera nie ma nic wspólnego z rutyną. Każdy dzień może wyglądać zupełnie inaczej, a dynamika pracy i ilość obowiązków jest ściśle uzależniona od wielkości projektów i stopnia trudności zadań. Priorytetem jest zatem rozwiązywanie związanych z nimi problemów, a także opracowywanie koncepcji, które w danym przypadku sprawdzą się najlepiej. Niezwykle ważna jest także implementacja, czyli wdrożenie gotowych rozwiązań, za którą odpowiada jeden programista lub cały zespół specjalistów. Nie można również pominąć fazy testów, których wyniki decydują najczęściej o tym, czy prace nad projektem przebiegają prawidłowo i żaden element nie wymaga dodatkowej pracy lub wdrożenia innej koncepcji. Nad całością czuwają zazwyczaj project managerowie, product ownerowie lub scrum masterzy.

Na jakim poziomie kształtują się zarobki specjalistów?

Zarobki w tym sektorze, tak jak w wielu innych, uzależnione są w dużej mierze od doświadczenia,  gradacji w firmie i zasięgu marki. W wielu przedsiębiorstwach pracownicy z najmniejszym doświadczeniem zajmują stanowiska juniorskie – ich zarobki, według portalu nofluffjobs.com, kształtują się na poziomie od 5 000 zł brutto do 8 000 zł brutto. Kolejną grupą są eksperci określani mianem medium lub regular – ci z kolei mogą liczyć na miesięczną pensję w kwocie od 9 000 zł brutto do 14 900 zł brutto. Największym doświadczeniem mogą natomiast pochwalić się seniorzy, których pensja mieści się najczęściej w przedziale od 12 000 zł brutto do nawet 17 000 zł brutto. Z badań zamieszczonych na wcześniej wymienionym portalu wynika, że największymi zarobkami mogą cieszyć się programiści zamieszkujący Trójmiasto (średnia wynosi ok. 14 000 zł brutto) oraz Warszawę (średnia to ok. 13 200 zł brutto). Java developerzy mogą także liczyć na liczne dodatki pozapłacowe. Wśród benefitów wyróżnia się najczęściej prywatną opiekę medyczną, dofinansowanie karty multisport i urlopów, kursy językowe czy systemy kafeteryjne.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.