Aktualności

Jak dbać o skórę w okresie jesienno-zimowym

Jak dbać o skórę w okresie jesienno-zimowym

Grudzień 6, 2016 0 komentarzy

Okres jesienno-zimowy nie jest łaskawy dla naszej skóry. Ciągłe wahania temperatur, zimny i porywisty wiatr, mróz, silne opady atmosferyczne oraz mała ilość promieni słonecznych nie wpływają dobrze na kondycję i wygląd skóry. Dodatkowo powodują jej podrażnienia i narażają ją na mikrourazy.

Problem stanowi również przebywanie w ogrzewanych wnętrzach. Suche powietrze sprawia, że staje się ona mniej odżywiona, szarzeje, traci swój blask, witalność oraz młody wygląd. Nasuwa się zatem prosty wniosek – w okresie jesienno-zimowym skóra wymaga szczególnej pielęgnacji i odpowiednio dobranych kosmetyków.

Zmiana nawyków żywieniowych

Właściwie zbilansowana dieta może sama w sobie stanowić kurację leczniczą dla wielu dolegliwości, z którymi borykamy się na co dzień. Nie inaczej jest w przypadku problemu suchej skóry, szczególnie nasilającego się jesienią oraz zimą. Należy sięgnąć wówczas po produkty zawierające dużą ilość tłuszczów, w tym zwłaszcza ryby, przetwory mleczne oraz mięsa.

Aby posiłki posiadały odpowiednią wartość odżywczą, do wyżej wymienionych artykułów spożywczych należy dodać warzywa, takie jak dynia, marchew, pomidor, szpinak, brukselka, kapusta czy też kukurydza. Zawierają one duże ilości witamin C, E oraz A. Pierwsza z nich przeciwdziała procesom starzenia się skóry. Druga zaś chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, które zimą charakteryzują się szczególną intensywnością. Z kolei, witamina A odpowiada za redukowanie zmarszczek, łagodzenie pojawiających się mikrourazów i prawidłowe nawilżenie skóry.

Istotne regularne nawilżanie

Przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach sprawia, że skóra ulega wysuszeniu, co niekorzystnie wpływa na jej wygląd. Staje się ona bowiem cienka i matowa. Aby temu zapobiec, należy codziennie nawilżać skórę odpowiednimi kosmetykami. Wybierać powinniśmy zwłaszcza te bogate w substancje higroskopijne. Ich podstawową cechą charakterystyczną jest to, iż wiążą one wodę w naskórku, zapobiegając tym samym jego wysuszeniu.

Przykładem tego typu substancji jest kwas hialuronowy, który swoją popularność zyskał dzięki zabiegom medycyny estetycznej. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Znajduje się bowiem w składzie wielu kosmetyków pielęgnujących, po które warto sięgnąć w okresie jesienno-zimowym. Posiada on bowiem właściwości silnie nawilżające. Jego zaletą jest również to, iż zatrzymuje wodę w naskórku, dzięki czemu nie ulega on odwodnieniu.

Niezwykle popularną substancją higroskopijną jest również gliceryna, która stanowi składnik większości kosmetyków, nie tylko tych dedykowanych do stosowania w okresie jesienno-zimowym. Jej głównym atutem jest to, iż wykazuje działanie nie tylko powierzchniowe. Wnika bowiem w głębiej położone warstwy naskórka, dzięki czemu skóra staje się dobrze odżywiona.

Właściwości ochronne

Pamiętać musimy o tym, iż większość kremów, balsamów oraz maseczek nawilżających posiada w swym składzie dużą zawartość wody. Obawa, że pod wpływem niskiej temperatury może ona zamarzać na powierzchni skóry i dodatkowo ją podrażniać, jest jednak nieuzasadniona. Woda bowiem szybko odparowuje, pozostawiając na cerze jedynie warstwę ochronną.

Nie oznacza to jednak, iż kosmetyki na bazie wody należy nakładać na skórę tuż przed wyjściem z domu. Po zaaplikowaniu kremu warto odczekać 15-20 minut i dopiero po upływie tego czasu udać się na zewnątrz.

Ważną rolę pełnią również różnego rodzaju kremy ochronne, które różnią się od kosmetyków nawilżających tym, iż w swym składzie posiadają sfingolipidy, pobudzające skórę do tworzenia warstwy lipidów, zabezpieczających ją przed chłodem. W preparatach przeznaczonych do stosowania jesienią i zimą nie powinno zabraknąć również masła karite, wosku pszczelego czy też olejku jojoba.

Jeśli chcemy, aby dany krem lub balsam był stosowany przez cały okres jesienno-zimowy, musi zawierać filtr UV. Jest to istotne szczególnie zimą, gdy promienie odbijające się od śniegu mogą podrażniać skórę. Apteka internetowa Apo-discounter.pl zapewnia duży wybór odpowiednich kosmetyków oraz preparatów, do każdego rodzaju skóry.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

9 − seven =