Aktualności

Dentysta dla dzieci – leczenie mleczaków

Dentysta dla dzieci – leczenie mleczaków

16 października, 2019 0 komentarzy

Niektórzy rodzice nie decydują się na leczenie zębów mlecznych u stomatologa dziecięcego, ponieważ wychodzą z założenia, że mleczaki z biegiem czasu wypadają i specjalistyczna profilaktyka jest bezsensowna. W rzeczywistości wpływają one na to, jak będzie wyglądać stałe uzębienie. Chociaż zęby mleczne z czasem wysuwają się z dziąseł, to próchnica, która osadziła się na nich wcześniej, nie znika. Bakterie zostają na języku, migdałkach oraz w ślinie co negatywnie wpływa na wyrzynające się zęby stałe. Jak zatem zadbać o zęby mleczne u dentysty dziecięcego, aby uniknąć jakichkolwiek problemów z uzębieniem w przyszłości?

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego

Niektórzy rodzice czekają z wizytą u dentysty dla dzieci do momentu, aż nie nie zauważą problemów z uzębieniem u swojego malucha. Ten sposób myślenia nie jest prawidłowy. Aby zapobiec problemom z rozwijaniem się uzębienia i kształtowaniem szczęki, trzeba zgłosić się do stomatologa dziecięcego, gdy pojawiają się pierwsze mleczaki. Zazwyczaj ma to miejsce między 6 a 12 miesiącem życia, lecz to bardzo indywidualna kwestia. Najpierw warto zaznajomić dziecko z ogólną higienizacją. Przydatna okazuje się wizyta adaptacyjna, którą można zaplanować w gabinecie smile.expert we Wrocławiu. Takie zapoznawcze spotkanie małego pacjenta z dentystą dziecięcym sprawia, że najmłodsi nie boją się kolejnych wizyt i nie sprawiają problemów podczas ewentualnego leczenia. To jak zadbane będą mleczaki, decyduje o tym, jak zdrowe i trwałe będą początkowo zęby stałe. Jest to szczególnie istotne, ponieważ, gdy zaczynają rosnąć, to w jamie ustnej nadal pozostaje część zębów mlecznych, które nieleczone mogą zaszkodzić tym nowym. Wizyty u stomatologa dziecięcego powinny odbywać się regularnie co 3-6 miesięcy. Dzięki temu rozwój uzębienia będzie nieustannie monitorowany, a osadzające się bakterie możliwe do zlikwidowania. Im szybciej dentysta dla dzieci wykryje nieprawidłowości, tym prościej będzie je wyleczyć lub skorygować.

 

Czym są zęby mleczne?

Mleczaki to pierwsze zęby, które pojawiają się w jamie ustnej. Jednakże trzeba o nie dbać  tak samo, jak o te stałe i korzystać z pomocy dentysty dla dzieci. Wyrzynają się między 6 a 12 miesiącem życia. Są podatne na próchnicę ze względu na ich kruchą strukturę. Mają także bardziej owalny kształt oraz niebieskawy odcień. W przeciwieństwie do zębów stałych, których jest 36, mleczaków wyrasta jedynie 20, po 10 w dolnej żuchwie i górnej części szczęki. Dzielą się na siekacze, kły oraz trzonowce. Zęby mleczne są osadzone w konkretnej odległości od siebie. Zbliżają się wzajemnie dopiero w momencie, gdy pojawia się ich coraz więcej. Zazwyczaj jako pierwsze są jedynki, następnie dwójki, czwórki, trójki i na końcu piątki. Te dolne wyrzynają się szybciej aniżeli górne. Stomatolodzy dziecięcy z smile.expert we Wrocławiu zapewniają, że jeśli kolejność jest inna, to nie trzeba się tym faktem przejmować, o ile zęby są zdrowe i zadbane.

Jak dbać o zęby mleczne u dentysty dla dzieci?

Dbanie o zęby mleczne nie wymaga dużej pracy, ale zdecydowanie bazuje na systematyczności. Samo ich czyszczenie zębów nie być wystarczające, gdyż niektóre uszkodzenia i bruzdy może zobaczyć tylko stomatolog dziecięcy. Oprócz profilaktycznych i regularnych wizyt u dentysty dla dzieci warto zastanowić się nad zabiegiem lakowania zębów. To prewencyjna usługa polegająca na chronieniu uzębienia przed osadzaniem się próchnicy. Dentysta dziecięcy nakłada na szkliwo specjalny preparat, który wypełnia wszelkie przerwy między zębami oraz powstałe dotychczas bruzdy. Stomatolodzy dziecięcy z smile.expert rekomendują wykonanie zabiegu między 7 a 8 rokiem życia, gdy wyrosną pierwsze stałe zęby.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.