Aktualności

Dress code

Dress code

Marzec 30, 2018 0 komentarzy

Dress code to angielski termin, który na dobre przyjął się w języku polskim. Niemal na każdym kroku słyszy się, że jakaś firma ma określony dress code lub właśnie wprowadza zasady dress code. Co to oznacza? Jak ubierać się do pracy, kiedy pracowników obowiązuje dress code?

 Casual

 Casual drsss code jest najbardziej luźnym stylem. Jednak luźno nie oznacza niechlujnie i bez gustu. W wielu firmach dozwolone jest noszenie jeansów, sportowego obuwia i T-shirtów. Trzeba jednak zadbać, aby wszystkie elementy ubioru były schludne, czyste i niepogniecione. Nawet styl casual nie dopuszcza przychodzenia do pracy w spódnicy mini, szortach czy z odkrytymi ramionami. Niemile widziana jest również zbyt krzykliwa i wyzywająca kolorystyka odzieży.

 Smart casual

 Smart casual to styl luźny, ale tylko do pewnych granic. obowiązuje w niektórych korporacjach, w szczególności w dniu zwanym casual friday. “Luźny piątek” pozwala pracownikom na założenie sportowej marynarki i koszuli zamiast pełnego garnituru lub, w przypadku pań, nieco mniej formalnej bluzki i spódnicy lub sukienki. Panie pamiętać muszą, że w stylu smart casual w dalszym ciągu nie powinny nosić zbyt wyzywającego dekoltu i krótkich spódnic. Niedozwolone jest także obuwie odkrywające stopy, czyli sandały lub klapki.

Business wear

 Business wear, czyli strój biznesowy, to najczęściej spotykany formalny ubiór do pracy. Obowiązuje głównie w korporacjach i dużych firmach. Coraz częściej wprowadzają go również małe firmy, które chcą budować profesjonalny wizerunek specjalisty.

 Kobiety ubierające się w stylu business wear powinny postawić na stonowaną kolorystykę. Idealne będą żakiety do pracy, które można połączyć z sukienką długości midi. Sukienka lub spódnica powinna kończyć się na 5 cm przed kolanami lub 5 cm za kolanami. Jeżeli wybór padł na spódnicę, dołączyć do niej warto bawełnianą lub jedwabną bluzkę koszulową. Bez względu na porę roku konieczne są również rajstopy.

 Męski strój busines wear obejmuje ciemny, ale nie czarny garnitur, jednokolorową koszulę w pastelowych barwach oraz dopasowane, najczęściej skórzane buty. Nieodzownym elementem jest krawat. Zaleca się, aby unikać białej koszuli, która zarezerwowana jest głównie na oficjalne okazje.

 Firmowe zasady ubioru

Firmowy dress code przez niektórych pracowników uważany jest za niepotrzebny wymysł. W rzeczywistości stanowi on element kreacji wizualnej danej marki i kultury organizacyjnej firmy. Buduje jej profesjonalny i ujednolicony wizerunek wśród klientów, dlatego przestrzeganie zasad dress code przez personel jest bardzo istotne, szczególnie na stanowiskach, na których następuje bezpośredni kontakt z klientami i kontrahentami.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

4 + 4 =