Aktualności

Filmowa pocztówka z Gwatemali

Filmowa pocztówka z Gwatemali

7 września, 2015 0 komentarzy

Nagrodzony Krakowską Nagrodą Filmową Jayro Bustamante wraca do Krakowa z filmową pocztówką z Gwatemali. Krótki metraż to ukłon artysty w stronę Festiwalu PKO OFF CAMERA. Wciąż idzie pod prąd i wytycza drogę innym gwatemalskim twórcom.

            Mój kraj to trudny rynek dla filmowców, ale też dla publiczności. Filmy można oglądać tylko w największych miastach, do pozostałych mieszkańców trafiają dzięki specjalnym filmowym autobusom – podkreśla reżyser. Mianem „chicken bus”, który możecie zobaczyć w moim krótkim filmie, określa się publiczne środku transportu w Ameryce Centralnej. Chociaż za nazwę odpowiedzialni są turyści – dziś określenia używają również mieszkańcy – wyjaśnia Bustamante.

Być może aktywność reżysera w zakresie dystrybucji znajdzie swoje odbicie w kolejnych projektach. Może doczekamy się wkrótce filmu o młodym reżyserze, który wyrusza w filmową podróż rozklekotanym “chicken busem” i przeżywa wiele ciekawych przygód, ale też pobudzi innych filmowców na świecie do dystrybucyjnej “pracy u podstaw” (w Polsce już mamy dowody takiej działalności: AKCJA FILMOWY BUS czy POLSKA ŚWIATŁOCZUŁA) – komentuje dr Piotr Kletowski, z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

„Ixcanul”, debiut pełnometrażowy filmowca, miał swoją światową premierę w konkursie głównym na 65. edycji Berlinale. Zdobył tam Nagrodę Bauera przyznawaną twórcom, którzy do kinematografii wnoszą nową jakość. W tej chwili w kraju reżysera dystrybuowany jest właśnie dzięki „chicken bus”. Jayro Bustamante wyjechał z Krakowa z nagrodą w wysokości 100.000 dolarów. To jedno z najwyższych tego typu wyróżnień przyznawanych młodym filmowcom. Jeśli zdecyduje się na realizację kolejnego projektu w Polsce, może liczyć również na grant ze strony Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1.000 000 złotych.

 

 

LINK DO FILMU: www.youtube.com/watch?v=Z1JQAUMQYug

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Ixcanul”

Akcja filmu Jayro Bustamante rozgrywa się w Gwatemali, w środowisku, które reżyserowi jest dobrze znane. 17-letnia Maria i jej matka należą do plemienia Majów Kaqchikel. Jego bohaterowie żyją u podnóża aktywnego wulkanu, który do pewnego stopnia wyznacza rytm funkcjonowania całej społeczności. Do niego zanoszą swe modły, tam składają ofiary mające odpędzić wszelkie złe demony. Zyskuje to szczególny wymiar w chwili, gdy Maria zachodzi w ciążę z chłopakiem pracującym na plantacji kawy, mimo iż rodzina obiecała ją innemu mężczyźnie…Pochodzący z Gwatemali Bustamante, posiłkując się jednostkową historią, mówi o desperacji i trudnym położeniu całej społeczności, która, co ciekawe, na tych terenach wcale nie stanowi mniejszości. „Ixcanul” operuje kontrastami widocznymi nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach. Od wierzeń i zabobonów po barierę językową, która okazać się może tragiczna w skutkach. To mocne, przejmujące kino.

 

 

Jayro Bustamante

Urodził się w Gwatemali w 1977 roku. Studiował komunikację na Uniwersytecie San Carlos w Gwatemali. Swoją karierę zaczynał w reklamie. Reżyserował reklamy dla agencji Ogilvy & Matter. Kontynuował studia filmowe w Paryżu w AFC (Stowarzyszenie Francuskich Operatorów Filmowych), gdzie studiował reżyserię. Jako scenarzysta doskonalił się w Centrum Filmografii Eksperymentalnej w Rzymie.

Filmy krótkometrażowe jego autorstwa zdobyły nagrody na kilku festiwalach. Jego ostatni obraz „Cuando sea grande” miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkich Clermont-Ferrand (2012), gdzie zdobył nagrodę Quality Award Francuskiego Narodowego Centrum Kinematografii (CNC). Film ten był nadawany przez francuski kanał France 3 TV oraz szwedzką i holenderską telewizję.

Scenariusz Bustamante do „El Escuadrón de la Muerte” znalazł się w selekcji na festiwalach filmowych w San Sebastian, Guadalajarze, Kartagenie, Biarritz, Ammiens oraz NALIP (Los Angeles). Nagrodzony Krakowską Nagrodą Filmową „Ixcanul” to jego debiut pełnometrażowy.

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

ten − 6 =