Aktualności

„Hejt Radio”- nadajemy z Krakowa

„Hejt Radio”- nadajemy z Krakowa

27 sierpnia, 2014 0 komentarzy

Brutalną rzeczywistość internetowych komentarzy zmiesza z teatralną fikcją – Maja Kleczewska, jedna z najważniejszych postaci polskiego teatru, realizuje w Radiu Kraków autorski, paradokumentalny projekt.

Premierowo „Hejt Radio” zostanie zaprezentowane 7 października w ramach 39. edycji Krakowskich Reminiscencji Teatralnych.

Reżyserka, zacierając granicę między światem realnym a wykreowanym, stworzy spektakl w formie dwugodzinnej audycji opartej na mowie nienawiści, z którą każdy z nas styka się w Internecie, biuletynach informacyjnych, prasie codziennej. „Hejt Radio” to projekt osadzony w polskiej rzeczywistości. – Zadajemy pytanie, jaka jest rola mediów i języka w kształtowaniu postaw i inspirowaniu do działania – tłumaczy reżyserka. Jak mogło by wyglądać polskie RMTLC? „Karaluchami” stali by się Żydzi? Romowie? Homoseksualiści? Muzułmanie? Lewica? – dodaje.

Maja Kleczewska jest absolwentką Wydziału Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Podczas studiów w szkole teatralnej współpracowała z Tadeuszem Bradeckim, a także ze Starym Teatrem w Krakowie jako asystentka Krystiana Lupy. Debiutowała na deskach krakowskiego Teatru im. Słowackiego. Wraca do Krakowa, by pokazać inny rodzaj teatru – radiowy.

Słuchowisko jest inspirowane głośnym przedstawieniem „Hate Radio”w reżyserii Milo Rau, które w zeszłym roku gościło na Festiwalu Krakowskie Reminiscencje Teatralne. Inspiracją dla słuchowiska są prawdziwe wydarzenia. 8 czerwca 1993 roku w Rwandzie powstała stacja radiowa Radio-Television Libre des Mille Collines (RTLMC). Jednym z jej celów statutowych radia był „harmonijny rozwój rwandyjskiego społeczeństwa”, w rzeczywistości było to narzędzie w rękach ekstremistów Hutu, by przygotować grunt dla ludobójstwa. Radio odegrało kluczową rolę w budowaniu atmosfery nienawiści i zachęcaniu do przemocy wobec ludności Tutsi. Według badań prowadzonych przez naukowców na Uniwersytecie Harvarda możemy szacować, że ok. 51.000 zabójstw było inspirowanych przez radiowe audycje.

W nagraniach słuchowiska wezmą udział m.in Radosław Krzyżowski, Roman Gancarczyk, Marta Nieradkiewicz, studenci PWST oraz dziennikarze Radia Kraków: Marek Proszek, Sylwia Paszkowska i Karol Surówka. Oprawę muzyczną spektaklu przygotowuje Piotr Metz, a identyfikację wizualną Kuba Woynarowski.

Na premierę „Hejt Radio” zapraszamy 7 października o 21.00 na antenie Radia Kraków oraz do krakowskiego Bunkra Sztuki. Przed spektaklem o godz. 20.10 Maja Kleczewska weźmie udział w debacie „Język nienawiści: szkodliwy mit czy realne zagrożenie”.

Do zobaczenia podczas 39.edycji Krakowskich Reminiscencji Teatralnych od 4 do 12 października w Krakowie. Więcej informacji o programie można znaleźć na www.rmnsc.pl i na www.facebook.com/RMNSC.FESTIVAL

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<