Aktualności

Jak obniżyć cholesterol – rady dietetyka

Jak obniżyć cholesterol – rady dietetyka

27 kwietnia, 2015 0 komentarzy

Wysoki cholesterol jest coraz częstszym problemem, również wśród ludzi młodych. Wynika to głównie ze złej diety oraz niskiej świadomości żywieniowej, braku ruchu i dużego stresu.

Osoby, które mają zdiagnozowany wysoki poziom cholesterolu, zastanawiają się, jak obniżyć cholesterol skutecznie i trwale. Otóż podstawą do obniżenia wartości w badaniach jest zdrowa dieta, ruch oraz panowanie nad stresem. Dobrze jest również włączyć do diety produkty funkcjonalne ze sterolami roślinnymi (np. margaryny), które pomagają obniżać cholesterol nawet o 7–12,5proc., przy dziennym spożyciu 1,5–3g steroli roślinnych[1]. Rozmawiamy z dietetykiem, Kariną Świerczewską, która dba o diety wielu sportowców, pytamy jak obniżyć cholesterol, by uniknąć brania leków.

Jak obniżyć cholesterol

  • Krok 1. Dieta

Dietetyk, Karina Świerczewska radzi: Dieta jest najważniejszą zmianą, której należy dokonać, aby obniżyć swój cholesterol. Starajmy się spożywać dużo warzyw, najlepiej surowych lub krótko gotowanych i pamiętajmy o roślinach strączkowych, takich jak groch czy fasola.

Dobrym posunięciem jest także rezygnacja z białego pieczywa i wysoko przetworzonych płatków śniadaniowych na rzecz naturalnych płatków zbożowych oraz produktów pełnoziarnistych.

Oprócz samego wyboru produktów, istotny jest ich sposób obróbki termicznej. Korzystne dla zdrowia ryby oraz chude mięso najlepiej gotować lub piec, rezygnując ze smażenia na tłuszczu.

Tłuszcz natomiast warto czerpać z takich źródeł jak oliwa z oliwek, orzechy czy tłuste ryby. Jeżeli smarujemy pieczywo masłem, zamieńmy je na margaryny roślinne, najlepiej wzbogacone sterolami roślinnymi, które pomagają obniżać cholesterol.

Szczególnie niekorzystny wpływ na poziom cholesterolu we krwi mają słodycze, zawierające tłuszcze niskiej jakości, często tłuszcze typu trans – ciasta, batony czy torty.

  • Krok 2. Sport

Sport powinien stać się jednym z elementów naszego codziennego życia. Jeżeli nie mamy zbyt dużo czasu, starajmy się poświęcić chociaż jedną godzinę raz – dwa razy w tygodniu. Wybór sportu powinien zależeć od naszych upodobań i predyspozycji zdrowotnych.

Jeżeli masz kłopoty z kręgosłupem, dobre będą zajęcia pilates, joga,  pływanie na plecach, czy wodny aerobik. Bieganie jest wspaniałym sportem i nic nie kosztuje. Gdy nadejdzie wiosna, wybierajmy częściej rower niż samochód czy autobus. Wchodź schodami, a nie wjeżdżaj ruchomymi platformami. W zwykłej codzienności można znaleźć wiele sposobów, aby żyć aktywniej i zdrowiej, a ciału dać odrobinę ruchu.

  • Krok 3. Eliminacja stresu

Stres jest pierwotną emocją, która bierze się z lęku. Ma znaczny wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu – od pierwszej fizjologicznej reakcji (pocenie się, szybkie bicie serca, tętno, drżenie rąk itd.) po przewlekłe skutki, jak np. problemy ze snem, ciągłe uczucie przemęczenia, choroby serca, depresja i stany depresyjne, zmienne nastroje itd.

Stres ma również wpływ na poziom cholesterolu LDL, czyli potocznie zwanego złym. Gdy w organizmie jest go zbyt wiele, zaczyna odkładać się na ściankach naczyń krwionośnych powodując pierwsze objawy miażdżycy. Z czasem może doprowadzić do nadciśnienia, zawału, czy udaru. Dlatego warto zainteresować się metodami relaksacji oraz panowania nad stresem. Pomocna w tym może okazać się również terapia z psychologiem.

 

 

[1] Dane opublikowane w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 686/2014, z dnia 20 czerwca 2014 r.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<