Aktualności

Jak radzić sobie ze stresem — kilka praktycznych porad.

Jak radzić sobie ze stresem — kilka praktycznych porad.

Luty 7, 2019 1 komentarz

Stres to nieodłączny towarzysz naszego życia. Choć potrafi działaś na nas motywująco, jego nadmiar wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie, a w dalszej perspektywie również na kondycję całego organizmu. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować stresu — warto jednak nauczyć się kilku prostych sposobów na znaczne obniżenie jego poziomu.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Jednym z najłatwiejszych sposobów na pozbycie się stresu oraz rozładowanie napięcia jest aktywność fizyczna. To rozwiązanie ma naprawdę wiele zalet! Po pierwsze, spacer czy pływanie to prawdziwa przyjemność i świetny relaks. Po drugie, dbasz jednocześnie o zdrowie psychiczne oraz dobrą kondycję fizyczną — wymarzona sylwetka to dodatkowy bonus! Po trzecie, jest to sposób dostępny naprawdę dla każdego; zajęcia sportowe nie są drogie, a spacer czy bieganie mogą w ogóle nic nie kosztować.

Jeśli potrzebujesz motywacji do tego, by częściej uprawiać sport, możesz sięgnąć po nowoczesne gadżety elektroniczne, takie jak opaski monitorujące aktywność np. xiaomi mi band 3 (więcej o tej opasce przeczytasz tutaj: https://www.euro.com.pl/opaski-monitorujace-aktywnosc/xiaomi-mi-band-3-czarny.bhtml). Tego rodzaju opaski działają we współpracy ze specjalnymi aplikacjami i pozwalają na monitorowanie zarówno Twojego snu, tętna czy wagi, jak również Twoich postępów sportowych.

Zadbaj o zdrowy i odpowiednio długi sen

W dzisiejszym zabieganym świecie często zapominamy o tym, jak ważny jest sen. 7 czy 8 godzin to optymalna długość snu, a 6 godzin to minimum, by prawidłowo funkcjonować. Jeżeli przez kilka tygodni sypiasz krócej niż wskazane 6 godzin, niemal pewne jest, że staniesz się o wiele bardziej podatny na działanie stresu.

Pamiętaj też, że oprócz długości snu ważna jest jego jakość. Warto zadbać o to, by w miarę możliwości chodzić spać codziennie o podobnej porze — wpływa to znacząco na jakość snu. Istotne jest też unikanie wybudzania w nocy, ponieważ każda krótka przerwa we śnie zaburza jego rytm. Dlatego pamiętaj np. o wyciszeniu telefonu na noc oraz zapewnieniu sobie spokojnego, cichego miejsca, w którym nikt nie będzie Cię budzić.

Zdrowa dieta pomoże odzyskać równowagę

Częstym błędem jest tak zwane „zajadanie stresu”. Chociaż zjedzenie dużej ilości czekolady bądź sięganie w chwilach stresu po pizzę może na krótkie chwile poprawia Ci humor, to w rzeczywistości takie kompulsywne podjadanie zaburza metabolizm, a brak minerałów, witamin i ważnych składników odżywczych tylko pogarsza odporność organizmu.

Niekorzystnie działa tutaj również alkohol, który pomaga w zrelaksowaniu się jedynie na chwilę. Z kolei kawa i energetyki, które mają „pomóc w pracy”, stają się przyczyną jeszcze większego poddenerwowania. O wiele lepiej będzie sięgnąć po czystą wodę, ponieważ dobrze nawodniony organizm zdecydowanie skuteczniej radzi sobie ze stresem.

Znajdź swój sposób na oderwanie się od rzeczywistości

Każdy powinien znaleźć swój własny sposób na chwilowe oderwanie się od codziennych problemów. Dla jednych może być to medytacja czy ćwiczenie jogi, dla innych relaksacyjny masaż, wykonany przez profesjonalistę czy partnera.

Wśród sprawdzonych metod walki ze stresem znajdują się ćwiczenia oddechowe, które pomogą się uspokoić, rozluźnić napięte mięśnie, uwolnić się od natrętnych myśli oraz nabrać zdrowego dystansu do problemów.

1 komentarz

Przejdz do rozmowy
  1. Mary81
    #1 Mary81 21 marca, 2019, 10:45

    Pojęcia zajadania stresu jest mi kompletnie obce! W wysoce stresujących sytuacjach nie jestem w stanie niczego przełknąć nawet przez kilka dni, więc podziwiam osoby, które mają zupełnie odwrotnie.
    Najlepszy sposób na radzenie sobie ze stresem według mnie, to odwracanie uwagi od niego. Wyjście do kina, spotkanie ze znajomymi, rodziną- wszystko byleby odwrócić nasze myśli od stresującej sytuacji i zająć się czymś innym.

    Reply this comment

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

5 × three =