Aktualności

Jak zatrzymać dobrych pracowników w firmie?

Jak zatrzymać dobrych pracowników w firmie?

22 listopada, 2019 1 komentarz

Duża rotacja pracowników to problem wielu firm. Aby zapobiec nadmiernemu odpływowi specjalistów z przedsiębiorstwa, należy wprowadzić szereg działań, które przekonają ich do pozostania w strukturach organizacji. Istotne jest zapewnienie im dobrych warunków pracy, a także możliwości rozwoju.

Dobre wynagrodzenie to nie wszystko

Głównym czynnikiem wpływającym na to, czy pracownicy zdecydują się na pozostanie w firmie, jest zaoferowanie im godziwych warunków pracy. Podstawą tego jest oczywiście satysfakcjonujące wynagrodzenie, odpowiadające ich doświadczeniu i kwalifikacjom. Dobre zarobki to jednak nie wszystko. Sposobem na zatrzymanie specjalistów w przedsiębiorstwie jest też zaproponowanie im pakietu korzystnych benefitów pozapłacowych. Takie dodatki do pensji są niezwykle cenione przez podwładnych, a także pozytywnie wpływają na poziom ich zadowolenia i motywacji do pracy.

Benefity pozapłacowe dostarcza m.in. firma Edenred. Przedsiębiorstwo oferuje pracodawcom możliwość wykupienia świadczeń, które odpowiadają indywidualnym oczekiwaniom zatrudnianych przez nich osób. Wśród nich znajdują się takie udogodnienia, jak bony żywieniowe, dofinansowanie wypoczynku, karnety sportowe i na kulturę, a także karty podarunkowe dla pracowników i ich dzieci. Każdy z pozafinansowych dodatków do pensji  wyróżnia się dużą elastycznością, ponieważ bez trudu można dostosować go do potrzeb konkretnego pracownika. To on decyduje, kiedy i w jaki sposób wykorzysta przyznane mu świadczenia. Wprowadzenie ich do firmy pozwala więc na wyróżnienie się przedsiębiorstwa na tle konkurencji, a tym samym zyskanie większej lojalności podwładnych.

Możliwość rozwoju i jasna struktura awansu

Chcąc zatrzymać dobrych pracowników w firmie, warto zainwestować w ich rozwój. Ambitne osoby z pewnością docenią możliwość uczestnictwa w szkoleniach, które pozwolą im na poszerzanie kwalifikacji zawodowych. Warto przy tym postarać się, aby kursy były dostosowanie do potrzeb i umiejętności konkretnych podwładnych. Dzięki temu odczują oni, że firma dba o ich indywidualny rozwój, co przełoży się na ich przywiązanie do przedsiębiorstwa.

Należy też zaprezentować podwładnym jasną ścieżkę awansu. Wyznaczenie klarownych zasad dotyczących obejmowania kolejnych stanowisk sprawi, że pracownicy chętniej zostaną w firmie,  ponieważ będą wiedzieli, że mogą stopniowo budować w niej swoją karierę. 

Przyjazna atmosfera w miejscu pracy

Pracodawcy, którym zależy na powstrzymaniu nadmiernej rotacji w firmie, powinni też zwrócić uwagę na atmosferę, która panuje w miejscu pracy. Warto więc zadbać o poprawne relacje na linii przełożeni-podwładni. Istotne jest m.in. wypracowanie odpowiednich zasad komunikacji,  sprawiedliwe rozstrzyganie sytuacji konfliktowych czy docenianie wysiłku i sukcesów pracowników oraz nagradzanie ich. Oprócz tego pracodawcy powinni też postarać się o zbudowanie dobrej atmosfery między współpracownikami. W tym celu pomocne może się okazać cykliczne organizowanie wyjść czy wyjazdów integracyjnych, a także imprez firmowych.

1 komentarz

Przejdz do rozmowy
  1. Lena
    #1 Lena 30 stycznia, 2020, 22:08

    Niby proste, a jednak jak trudno w tych czasach. Zwłaszcza gdy sporo firm przeżywa kryzysy… Mam wrażenie, że głowny point tkwi w rozmowach, w otwartości całego zespołu względem siebie. Bo pensja pensją, ale czasami wystarczą niewielkie rzeczy, niewielkie benefity jak choćby pakiety medyczne, żeby odmienić spojrzenie na zarząd. Taki pakiet z medicover mozna śmiało wykupić od 64 zł… w zaleznosci oczywiscie od zakresu. A tutaj wszystko zalezy od dogadania sie z firmą. Chcieć to moim zdaniem móc

    Reply this comment

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

12 − ten =