Aktualności

Łysienie telogenowe – najważniejsze objawy

Łysienie telogenowe – najważniejsze objawy

26 stycznia, 2021 0 komentarzy

Włosy tracimy każdego dnia. Jest to całkowicie naturalny proces wynikający z cyklu wzrostu włosa. Niestety zdarzają się sytuacje, w których zarówno kobiety, jak i mężczyźni zauważają duże przerzedzenie na głowie. Dla wielu z nich jest to duży problem, który może w bardzo silny sposób oddziaływać na ich samopoczucie oraz samoocenę. Za wzmożone wypadanie włosów u kobiet w dużej mierze odpowiedzialne jest łysienie telogenowe. Sprawdź, jakie są jego najważniejsze objawy, dzięki którym będziesz mógł zapobiec wzmożonej utracie włosów i dowiedz się, co na wypadanie włosów sprawdza się najlepiej.

Łysienie telogenowe – ważne informacje

Schorzenie skóry, jakim jestłysienie telogenowe, polega na zaburzeniu cyklu wzrostu włosa i jego znacznego osłabienia w fazie spoczynku, nazywanej także fazą telogenową (stąd też wywodzi się nazwa choroby). To z kolei powoduje skrócenie fazy wzrostu włosa, czyli anagenu i większej liczby włosów telogenowych, które automatycznie wypadają. 

Zaburzony cykl wzrostu włosa to bezpośrednia przyczyna łysienia telogenowego. Jednoznaczny powód odpowiadający za problemy z łysieniem telogenowym może być trudny do określenia. Jednakże wpływ na taką sytuacją ma wiele czynników zewnętrznych. Można zaliczyć do nich:

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej;
 • silne napięcie stresowe;
 • zaburzenia metabolizmu;
 • stosowanie intensywnych diet odchudzających;
 • silne osłabienie organizmu;
 • obecność chorób endokrynologicznych, np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy;
 • przyjmowanie niektórych grup leków;
 • alergie;
 • choroby skóry głowy.

Objawy łysienia telogenowego

Znajomość objawów, jakie wiążą się z łysieniem telogenowym, pozwala nam na szybką reakcję, a także rozpoczęcie leczenia, jeśli takie okaże się konieczne. Pamiętajmy, że jeśli zauważymy u siebie objawy, które mogą wskazywać na łysienie, warto udać się do lekarza, np. dermatologa lub trychologa, który będzie w stanie postawić trafną diagnozę oraz zlecić skuteczną terapię. 

Do objawów towarzyszących łysieniu telogenowemu zaliczamy:

 • ogólną formę przerzedzenia się włosów lub koncentracja na jednym, wybranym obszarze;
 • ból skóry głowy;
 • uporczywy świąd;
 • pieczenie.

Objawy łysienia telogenowego mogą występować przez kilka miesięcy, a nawet lat. Warto pamiętać, że w niektórych sytuacjach, jak po narodzinach dziecka, mogą ustąpić one samoistnie.

Co na wypadanie włosów sprawdzi się najlepiej?

Wiele osób, które zmaga się z nadmiernym wypadaniem włosów lub łysieniem, z pewnością bardzo często zastanawia się, co na wypadanie włosów zda egzamin w ich przypadku. Niestety nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. Dla niektórych pomocna może okazać się farmakoterapia dobrana pod okiem lekarza, z kolei dla innych wystarczająca będzie zmiana diety i uzupełnienie niedoborów cennych witamin i minerałów. 

Pamiętajmy także, że bardzo duży wpływ na zmniejszenie wypadania włosów ma również właściwa pielęgnacja. Warto postawić na szampony, które w delikatny sposób będą oczyszczać skórę głowy, a także wspomagające kuracje do włosów, np. w formie wcierek lub wygodnych ampułek.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.