Mamy pomysł na niezwykłą bajkę
4 marca, 2016 0 komentarzyW jednym z najpopularniejszych polskich serwisów finansowania społecznościowego – PolakPotrafi.pl, trwa kampania, której celem jest zebranie funduszy na wydanie pierwszej na rynku bajki modułowej – takiej, w której dziecko może samodzielnie decydować o kolejności zdarzeń. Bo właściwie niby dlaczego bajki muszą mieć zawsze ten sam początek i zakończenie?
Bajka modułowa to zupełnie nowy sposób spojrzenia na bajkę dla dzieci. Z 30 ilustrowanych kart, na których zamieszczone są jej fragmenty, dziecko może w dowolny sposób układać bajkę, decydując nie tylko o tym, jaki będzie początek czy zakończenie historii, ale również dobierając poszczególne wydarzenia, które spotkają bohaterów. To sprawia, że maluch staje się nie tylko odbiorcą, ale również współautorem bajki, a przy tym doskonale rozwija swoją kreatywność, spostrzegawczość czy umiejętność łączenia elementów w całość.
Inspiracji do stworzenia bajki modułowej, dostarczył mój synek, który często w opowiadanych lub czytanych historiach uwielbiał dodawać różne szczegóły, czasem po to, by przekonać się, co opowiem dalej, a czasem, by po prostu jeszcze przez chwilę nie pójść spać – mówi Katarzyna Zych, autorka pomysłu na bajki modułowe BookBox. – Zauważyłam, że taka możliwość ingerowania w przebieg historii budzi ogromną ciekawość dziecka, ale pomysł na bajkę modułową pojawił się dopiero wówczas, gdy pewnego dnia narysowaliśmy wraz z synkiem kilka osobnych rysunków i na ich podstawie zaczęliśmy opowiadać bajkę zmieniając ich kolejność. Okazało się, że taka forma „zabawy” bajką, jest dla dziecka bardzo angażująca, a przy tym fenomenalnie pobudza wyobraźnię.
Spontaniczna zabawa zmieniła się w konkretny pomysł do realizacji. Powstała treść pierwszej bajki modułowej zatytułowanej „Momo i Kiki”, opowiadającej o dwóch smokach, które wyruszają w świat, doświadczając wartości wspólnej zabawy, przyjaźni i współpracy. Założeniem było to, by bajka niosła za sobą pozytywne emocje. Tworzyliśmy ją wraz z synkiem wspólnie, zresztą to on nadał imiona obu smokom – dodaje Katarzyna Zych. Przygotowania do stworzenia bajki trwały kilka miesięcy. Ilustracje, korekta, wykonanie prototypów, ale i również zgłoszenie patentowe samej formy bajki modułowej wymagały czasu.
Obecnie w ramach trwającej do 10 marca br. kampanii crowdfundingowej zbierane są środki, dzięki którym zostanie wydana bajka. Z projektem całym projektem można zapoznać się na: www.polakpotrafi.pl/projekt/book-box
O bajkach modułowych i smokach opowie więcej:
Katarzyna Zych
tel. 733 379 322, 668 168 941, e-mail: bajubaju@bajkopis.pl
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.