Aktualności

Na czym polega sprzedaż wierzytelności?

Na czym polega sprzedaż wierzytelności?

20 lipca, 2020 0 komentarzy

Cesja wierzytelności jest jednym ze sposobem na to, aby odzyskać, choć część zadłużenia z kwoty, z którą zalega dłużnik i z różnych przyczyn jej nie spłaca. Jeśli polubownie nie udaje się odzyskać pożyczonych pieniędzy, to można zdecydować się na sprzedaż długów.

Czym jest sprzedaż długów?

To zjawisko, które przede wszystkim dotyczy przedsiębiorstw, a nie osób indywidualnych.  Gdy firma ma problemy z odzyskaniem dużej kwoty pieniędzy od dłużnika (niezapłacone faktury, unikanie płatności), sama może popaść w tarapaty finansowe. Brak uregulowanych płatności może powodować opóźnienia w zapłacie zobowiązań, wynagrodzeń, rat czy zakupu niezbędnego towary, który pozwoli przedsiębiorstwu normalnie funkcjonować – bez strat. Jeśli firma nie może w sposób polubowny odzyskać pieniędzy od dłużnika, a sama pilnie potrzebuje gotówki, to może zdecydować się na sprzedaż długów

Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się skupem długów. To one podejmują kroki, które mają na celu szybkie wyegzekwowanie zadłużenia. Natomiast przedsiębiorstwo poszkodowane przez brak regularnych płatności, natychmiast otrzymuje gotówkę. Na czym dokładnie polega cesja wierzytelności? 

Skup długów – jak wygląda w praktyce?

Dwie strony – firma, która chce ściągnąć zadłużenie i skupująca długi – zawierają umowę cywilnoprawną. Podczas niej wierzyciel (czyli cedent), który ma problem z polubownym odzyskaniem należności, przenosi dług na firmę skupującą długi. Zostaje ona wtedy cesjonariuszem i po podpisaniu umowy jest upoważniona do tego, aby egzekwować spłatę zadłużenia. 

Po co dokonuje się sprzedaży i skupu długów? Jest to najlepsze wyjście, gdy wierzyciel chce szybko odzyskać swój dług, a nie może tego dokonać polubownymi środkami. Wtedy decyduje się na sprzedaż długów. Wtedy to natychmiast po podpisaniu umowy cywilnoprawnej, otrzymuje pieniądze (kwota zadłużenia poniżej wartości nominalnej). Jest to kwota niższa, jednak na pieniądze nie trzeba czekać, aż spłaci je dłużnik.                   

Ponadto kolejnym plusem sprzedaży długów jest porozumienie dwóch stron, a to oznacza, że dłużnik nie musi wyrażać zgody na taki układ. Jest tylko zobowiązany do spłaty długów nowemu wierzycielowi.

Gdzie sprzedać dług?

Według kodeksu cywilnego i art. 509 dozwolony jest obrót wszystkimi wierzytelnościami, a więc jest to działanie zgodne z prawem. Aby sprzedać wierzytelność, należy skontaktować się z firmą skupującą długi, ale można także skorzystać z giełdy.

Giełda długów utworzona jest zgodnie z prawem i zawiera rejestr informacji gospodarczych. Dzięki temu można nie tylko sprzedać dług, ale także dokonać weryfikacji potencjalnego partnera biznesowego lub kontrahenta. Może okazać się, że widnieje on już w tym rejestrze. 

Na takiej giełdzie bardzo często obecne są firmy skupujące długi, dlatego droga do oddania wierzytelności nie jest skomplikowana. Cesja jest więc dość prostą i bezstresową drogą do odzyskania należności, a której w większości przypadków można skorzystać. 

Related Biznes / Gospodarka / Finanse Articles

Similar Posts From Biznes / Gospodarka / Finanse Category

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.