Aktualności

“NADCHODZI OSOBLIWOŚĆ” – książka kontrowersyjnego naukowca z Google’a – Raya Kurzweila już w Polsce!

“NADCHODZI OSOBLIWOŚĆ” – książka kontrowersyjnego naukowca z Google’a – Raya Kurzweila już w Polsce!

16 stycznia, 2014 0 komentarzy

Czym ludzki mózg różni się od komputera? Czy to możliwe, że jesteśmy śmiertelni tylko dlatego, że wciąż jeszcze nie chcemy żyć wiecznie? Co się stanie, kiedy sztuczna inteligen­cja zacznie dominować nad biologiczną. Czy w XXI wieku dojdzie do fuzji biologii z tech­nologią i robotyką? I czy to znaczy, że ludzie na dobre zamienią się w roboty? Ray Kurzweil snuje wspaniałą opowieść o przyszłości człowieka i stawia tezę, że przeznaczeniem naszej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną. To przeznaczenie nazywa „Osobliwością” (ang. Singularity).

Książka Kurzweila to literacki hołd złożony nauce i technice. Ponieważ przekonuje on, że wszystko w życiu można opisać i zaplanować w sposób inżynieryjny, pozostaje w wielkim sporze z entuzjastami losowości, takimi np. jak Nassim Nicholas Taleb – mówi dr Agnieszka Liszka, współwłaścicielka Kurhaus Publishing.

Z najdrobniejszymi szczegółami, analizując setki wzorców, Kurzweil opisuje, jak z biegiem lat
z ludzi „analogowych przekształcimy się w Ludzi 2.0 („W naszym krwiobiegu krążyć będą miliardy nanobotów. Będą niszczyć patogeny, poprawiać błędy DNA, eliminować tok­syny i wykonywać wiele innych zadań, by poprawić nasze fizyczne samopoczucie. W rezul­tacie będziemy w stanie żyć bez końca, nie starzejąc się…”) i Ludzi 3.0 („Stajemy się cyborgami”).

AUTOR:

Raymond „Ray” Kurzweil (ur. 1948) jest amerykańskim wynalazcą, futurologiem, przedsiębiorcą i pisarzem. Od 2012 roku pełni funkcję dyrektora technicznego firmy Google. Absolwent amerykańskiego Massachusetts Institute of Technology. Od lat 80. kierowa różnymi spółkami, zajmującymi się opracowywaniem i wdrażaniem nowych technologii, takich jak m.in. syntezatory mowy oraz systemy rozpo­znawania znaków w plikach graficznych (OCR). Jest autorem znanych na całym świecie książek o sztucznej inteligencji, biotechnologii i tran­shumanizmie: „Wiek maszyn inteligentnych” (1990), „Wiek maszyn duchowych” (1999) oraz „Nadchodzi Osobliwość: Kiedy człowiek przekroczy granice biologii” (2005). Założyciel ka­tedry futurologii na Singularity University w Dolinie Krzemowej – interdyscyplinarnych stu­diach, które mają na celu „przygotować ludzkość na przyśpieszoną zmianę technologiczną”. Od 2001 roku prowadzi instytut Kurzweil Accelerating Intelligence zajmujący się monito­rowaniem zmian będących następstwem procesów rozwoju technologii opisanych w jego książkach. W 2011 roku trafił na 30. miejsce w rankingu najbardziej wpływowych ludzi świa­ta tygodnika Time.

RECENZJE:

Ze wszystkich ludzi, których znam, Kurzweil najlepiej zna się na przewidywaniu przy­szłości

– BILL GATES, AMERYKAŃSKI PRZEDSIĘBIORCA, TWÓRCA MICROSOFTU

Główną siłą tej książki jest pokazanie procesów z jakimi mamy do czynienia i skali zmian jakie nas czekają. Konkluzje każdy może sobie wyciągnąć sam.

– MACIEJ ŻUKOWSKI, WICEPREZES ZARZĄDU OPOKA TFI

Seria CYWILIZACJA

CYWILIZACJA to najciekawsze książki o wyzwaniach, które stają przed człowiekiem w wyniku jego własnej działalności: rewolucji technologicznej, rozwoju nauki, gospodarki opartej na wiedzy i globalizacji. Cykl obejmuje teksty socjologów, biologów, wynalazców, antropologów, historyków i ekonomistów, które składają się na opowieść o czynnikach i konsekwencjach naszego rozwoju.

***

SPONSOREM WYDANIA JEST: OPOKA TFI

***

PATRONI MEDIALNI: Dziennik Gazeta Prawna, Radio PIN, Focus
Więcej o książce: http://www.kurhauspublishing.com/ksiazki/okladka/id/29

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.