Aktualności

Objawy białaczki są niespecyficzne. Obserwuj swoje dziecko.

Objawy białaczki są niespecyficzne. Obserwuj swoje dziecko.

16 stycznia, 2019 0 komentarzy

Dziecko, które choruje na białaczkę często jest senne, zmęczone, przygaszone. Może też osiągać gorsze niż do tej pory wyniki w nauce i mieć trudności z wykonywaniem czynności, które bez problemu wykonywało do tej pory. Jakie są objawy białaczki u dzieci i jak wygląda jej leczenie?

Białaczka jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u dzieci. Najczęściej chorują na białaczkę dzieci w wieku 2-5 lat. Zachorować na ten nowotwór może jednak każde dziecko bez względu na wiek.

Jakie są objawy białaczki u dzieci?

Jednym z głównych objawów białaczki jest anemia, która wywołuje szereg symptomów – m.in. ciągłe zmęczenie, osłabienie, a także bladość skóry, spojówek i śluzówek jamy ustnej. Dzieci cierpiące na białaczkę często stają się obojętne i niechętne do rozmowy.

Na skórze łatwo mogą się pojawiać czerwone plamki i siniaki, może dochodzić do krwawienia z nosa lub dziąseł i infekcji oraz zakażeń spowodowanych osłabieniem odporności. Nierzadko pojawiają się też stany podgorączkowe, angina, bóle kości, stawów i powiększenie węzłów chłonnych, śledziony i wątroby.

Z białaczką związany jest również ból nóg u dziecka. Gdy dziecko skarży się na ból nóg lub innych kości nie spowodowany urazem i odczuwalny szczególnie w nocy przy rozgrzaniu, rodzice powinni poinformować o tym lekarza.

Z czego wynikają te objawy? Białaczka powstaje wskutek nieprawidłowości w układzie białych krwinek. Komórki nowotworowe powstają w wyniku mutacji leukocytów, które przestają pełnić swoje funkcje, a na dodatek – zaczynają się rozmnażać w sposób niekontrolowany. Rozrastając się w nadmiarze mają negatywny wpływ na tworzenie się pozostałych krwinek – czerwonych, czyli erytrocytów i płytek krwi – trombocytów. Zmutowane komórki trafiają do różnych narządów i wyrządzają w nich szkody. Chcesz dowiedzieć się więcej o białaczce? Wejdź na https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-leczyc-przewlekla-bialaczke.

Jak przebiega leczenie białaczki?

Jest kilka sposobów na leczenie białaczki. Jeśli chodzi o leczenie za pomocą chemioterapii w pierwszej kolejności stosuje się chemioterapię mającą na celu doprowadzenie do całkowitej remisji, a więc usunięcia wszystkich komórek nowotworowych, tzw. blastycznych, z krwi. Następnie przeprowadza się leczenie tzw. pulsami chemioterapii, które ma na celu usunięcie pozostałych w organizmie komórek nowotworowych. Ostatnim elementem leczenia jest tzw. leczenie pokonsolidacyjne. Polega ono na utrzymaniu remisji i zapobieganiu nawrotowi choroby. Białaczkę można też leczyć za pomocą radioterapii i przez przeszczep szpiku.

Przebieg białaczki często bywa skryty, a objawy choroby – takie jak stan podgorączkowy, czy bóle kości i stawów – mylone ze zwykłym przeziębieniem lub grypą. Dlatego ważna jest czujność rodziców i świadomość innych, możliwych do zaobserwowania, symptomów nowotworu.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

four × four =