Aktualności

Oszczędność miejsca i energii w systemach ogrzewania podłogowego

Oszczędność miejsca i energii w systemach ogrzewania podłogowego

12 lutego, 2015 0 komentarzy

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki? Moda kontra tradycja? Niekoniecznie. Choć zarówno jedna, jak i druga metoda mają zwolenników i przeciwników, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich konkretne zastosowanie. Ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe) w ostatnich latach rozpowszechnia się coraz bardziej, jego niewątpliwe atuty mogą jednak ujawnić się w pełni, gdy spełnione zostaną pewne warunki.

Ten rodzaj ogrzewania sprawdza się szczególnie w większych pomieszczeniach i w nowoczesnych, energooszczędnych domach. Argumentów za stosowaniem ogrzewania podłogowego jest wiele, m.in. estetyczne, choć te nie zawsze bywają w pełni adekwatne.

Wiele osób uważa, że tradycyjne grzejniki są mało „reprezentacyjne” i jeśli skupiamy się na naprawdę atrakcyjnym wystroju wnętrz, koniecznie powinniśmy stosować ogrzewanie płaszczyznowe (nie tylko podłogowe, ale również np. sufitowe czy ścienne). Nie da się ukryć, że taki rodzaj ogrzewania nie zakłóca w żaden sposób stylistyki wnętrz – wszystkie instalacje montowane są pod powierzchnią.

Z drugiej strony – współczesne grzejniki nie mają nic wspólnego z „topornością” designerską z czasów PRL. Doskonale mogą zostać wpasowane w przestrzeń (np. grzejniki konwektorowe w wersji kanałowej, które można wygodnie i estetycznie zainstalować w specjalnej niszy pod podłogą).

Ogrzewanie podłogowe – czyli efektywniejsze „rozłożenie” ciepła

Ogrzewanie podłogowe stwarza warunki do odczuwania wyższego poziomu ciepła w pomieszczeniach. To prawda – tego rodzaju technologia pozwala temperaturze równomiernie „rozkładać” się na całej powierzchni podłogi i odczuwać ciepło w sposób harmonijny, co ma duże znaczenie głównie w dużych pomieszczeniach, np. w salonach.

Cyrkulacja ciepła przy ogrzewaniu podłogowym jest optymalnie zgodna z tzw. profilem idealnym. Jaki to profil? Badania naukowe wykazały, że zdecydowana większość z nas preferuje więcej ciepła w okolicy stóp, niż głowy – wówczas komfort termiczny odczuwamy przy temperaturze niższej nawet o 2 stopnie w porównaniu do ogrzewania tradycyjnego, jeśli pokusimy się o nawet pobieżne szacunki, zauważymy, że daje to dość pokaźne oszczędności w zużyciu energii (średnio od kilku do nawet dziesięciu procent).

Dlaczego właśnie ogrzewanie spod podłogi (gdzie zainstalowane są rury albo elektryczne przewody grzejne) daje taki efekt? To proste – ponieważ nagrzana jest cała powierzchnia, stopom jest najcieplej – ciepło rozchodzi się po całym pomieszczeniu, łagodnie i równomiernie przechodząc od podłogi do sufitu.

Uzyskanie takiego efektu nie jest możliwe przy stosowaniu tradycyjnych grzejników, gdzie ciepło rozmieszcza się wzdłuż ścian. Najpopularniejszym miejscem, w którym montuje się grzejniki są ściany z oknami – co się dzieje z ciepłem wydostającym się z grzejnika?

Płynie ono ku górze, ale nierównomiernie, najpierw wzdłuż ścian, później sufitu i następnie ku dołowi. Powoduje to przegrzanie górnej partii pomieszczenia kosztem dolnej, która jest niedogrzana – a więc nie jest to zgodne z ww. idealnym profilem odczuwania ciepła.

Czy ogrzewanie płaszczyznowe jest możliwe do stosowania jedynie w większych pomieszczeniach? Oczywiście nie. Najpopularniejsza jest technologia wodna, w przypadku mniejszych powierzchni często montuje się instalacje elektryczne, które są efektywniejsze np. w łazienkach i w mniejszych pokojach.

I tu jeszcze jedna uwaga odnośnie ogrzewania podłogowego – jeśli planujemy wykonanie właśnie takiej instalacji, musimy dostosować ją do innych elementów systemu grzewczego.

W przypadku ogrzewania trybem płaszczyznowym konieczne jest zastosowanie pompy ciepła i kotła kondensacyjnego. To bardzo wygodne połączenie – aby powietrze w budynku miało odpowiednią temperaturę, przy stosowaniu takiej pompy i kotła nie będzie konieczne korzystanie z dodatkowych elementów infrastruktury cieplnej, czyli zaworów mieszających.

Jeśli dysponujemy kotłem na paliwo stałe i kotłem kondensacyjnym na pewno lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie typu grzejnikowego.

Duża bezwładność cieplna i inne minusy ogrzewania podłogowego

Z jednej strony niezaprzeczalnie – maksymalny komfort cieplny, z drugiej jednak – słaba reakcja na zmiany czynników ocieplających, czyli coś co nazywane jest bezwładnością cieplną.

Ogrzewanie płaszczyznowe w przeciwieństwie do grzejników wykazuje dużą bezwładność, co oznacza słabą reakcję na zmianę czynników zewnętrznych, które jednak bezpośrednio wpływają na temperaturę powietrza w pomieszczeniu – są to np. promienie słońca albo znajdowanie się w pokoju większej liczby osób.

Wszystkie czynniki emanujące ciepłem spowodują dość żywą reakcję grzejników. Będą one oddawać mniej ciepła, co oznacza oczywiście oszczędności. Przy grzejnikach można też instalować zawory termostatyczne ułatwiające bezpośrednią sterowalność ciepłem.

Nie możemy na to liczyć przy ogrzewaniu podłogowym – znaczna bezwładność nie bierze się znikąd – o miernej reakcji na dodatkowe czynniki cieplne decyduje duża pojemność wodna w instalacji. Ciepło emitowane spod podłogi (i warstwy betonu, pod którą znajdują się rury) jest magazynowane, w związku z tym nawet zmniejszenie temperatury wody wypływającej z kotła nie spowoduje natychmiastowego (jak w przypadku grzejników) obniżenia temperatury w pomieszczeniu.

W tym czasie zewnętrzny „czynnik ocieplający” może nie być już aktualny (np. słońce zakryją chmury, zakończy się przyjęcie i pozostaną tylko domownicy).

Oba systemy ogrzewania mają swoje plusy i minusy. Przy wyborze konkretnej technologii należy wziąć zatem pod uwagę kilka wyżej wspomnianych czynników i według nich zracjonalizować swoje plany, przede wszystkim jeśli głównym kryterium wyboru ma być energooszczędność.

Konsultacja merytoryczna: http://www.allcon.pl/mieszkania/apartamenty/

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<