Aktualności

Jak pozyskać licencję na przewozy międzynarodowe?

Jak pozyskać licencję na przewozy międzynarodowe?

Sierpień 25, 2017 0 komentarzy

Firmy zajmujące się transportem, prędzej czy później podejmują decyzję o rozszerzeniu działalności. W tym przypadku rozszerzenie usług dotyczy przewozów międzynarodowych. Aby do tego doszło, najpierw należy ubiegać się o właściwe pozwolenie na prowadzenie tych usług – licencję wspólnotową.

Licencja wspólnotowa to pozwolenie na transport międzynarodowy wydawana przez państwo członkowskie Unii Europejskiej. Obecnie panujące zasady są zgodne z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Wspólnoty Europejskiej nr 1071/2009.

Licencję uzyskać może przewoźnik, który spełnia następujące warunki:

  • siedziba firmy znajduje się na terenie państwa członkowskiego, zgodnie z obowiązującym prawodawstwem wspólnotowym i przepisami krajowymi,
  • jest uprawniony do wykonywania przewozów międzynarodowych, zgodnie z przepisami wspólnotowymi i krajowymi, związanymi z dostępem do zawodu przewoźnika drogowego.

Uzyskanie licencji

Aby wykonywać przewozy międzynarodowe trzeba posiadać licencję na transport, która jest wydawana na podstawie zezwolenia, które uprawnia do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego. W tym celu należy zgłosić się do Biura ds. Transportu Międzynarodowego.

Kolejnym istotnym szczegółem jest certyfikat kompetencji zawodowej przewoźnika, zdolność finansowa oraz reputacja firmy. Osoby ubiegające się o licencję nie mogą być więc karane za przestępstwa (skarbowe, w bezpieczeństwie ruchu, mieniu czy dokumentów). Poświadczenie o niekaralności można uzyskać z Centralnego Rejestru Skazanych. Zabezpieczenie finansowe firmy uwzględnia środki pieniężne oraz rzeczowe na sumę minimum 9000 euro na pierwszy pojazd. Poświadczeniem jest stan konta, ubezpieczenie AC czy gwarancja bankowa.

Ile kosztuje licencja?

Ubiegając się o licencję, firma spedycyjna musi ponieść pewne koszty z nią związane. Opłata za licencję jest uzależniona od czasu jej ważności. Sama opłata za udzielenie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika to 1000 zł. Natomiast, w przypadku udzielenia licencji na międzynarodowy zarobkowy przewóz drogowy pozostają do wyboru dwie opcje:

  • licencja do 5 lat – koszt jej uzyskania to 4000 zł i dodatkowo 440 zł za każdy wypis z licencji,
  • licencja od 5 lat do 10 lat – opłata wynosi 8000 zł oraz 880 zł za każdy wypis z licencji.

Prowadzenie firmy zajmującej się transportem to ogromna inwestycja. Wraz z rozwojem biznesu należy więc oprócz większych zysków oczekiwać wyższych kosztów. Dobrze prosperująca firma o dobrej reputacji nie powinna mieć jednak większych problemów i z czasem będzie rozwijać się coraz bardziej dynamicznie.

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

10 + 13 =