Aktualności

Pracujesz przy komputerze? Zobacz, jak zadbać o oczy.

Pracujesz przy komputerze? Zobacz, jak zadbać o oczy.

Luty 7, 2019 0 komentarzy

Możemy się spierać, czy to sam komputer, czy też lekceważenie zasad pracy przy nim sprawia, że nasze oczy wręcz błagają o okulistę. Niemniej jednak nie zmienia to faktu, że praca przy komputerze ma negatywne skutki dla oczu. Sprawdziliśmy, jak je zminimalizować.

Błyszczący monitor odstaw do lamusa

Niegdyś błyszczące monitory były jedynymi dostępnymi na rynku. Z czasem pojawiły się matowe ekrany, z niewiadomych powodów okrzyknięte tymi, które gorzej odwzorowują kolory. Nie jest to prawdą. Za jakość grafiki odpowiada karta graficzna i procesor. Sam monitor wiele nie zdziała. Natomiast odbijające się od niego światło wymusza przymrużanie oczu przy czytaniu, ustawianie głowy w nienaturalnej pozycji, napięcie mięśni karku. Najlepiej zmienić błyszczący monitor na matowy. Doraźnie trzeba zadbać o to, by naprzeciwko ekranu komputera nie stała lampka, telewizor czy inne źródło światła. Najlepiej ustawić monitor tyłem do okna. Można też zastosować specjalną nakładkę (naklejkę) matującą.

Rób przerwy przy pracy

Okuliści są zgodni. Godzina pracy przy komputerze powinna skutkować pięciominutową przerwą, w której czasie zadbamy o nasze oczy i nie tylko. Dobrym pomysłem jest pójście po herbatę lub szklankę wody. Jeśli to możliwe, zwłaszcza w lecie – można wyjść na balkon. Ważne, by nie tylko nie patrzeć na monitor, ale w ogóle wstać od biurka. Tylko wtedy krótka przerwa będzie naprawdę efektywna.

Nie zapominaj o mruganiu

Mruganie oczami jest czyś naturalnym. Robimy to odruchowo i nieświadomie. Niestety, kiedy przestajemy mrugać (a przy komputerze na ogół przestajemy), też robimy to nieświadomie. Niezbędne jest wytrenowanie świadomego odruchu mrugania. Ważne, by podczas mrugania nie zaciskać zbyt mocno powiek. Jedyne, co w ten sposób osiągniemy, to zmarszczki. Oczy powinny być przymykane jak do spania. Raz na kwadrans warto zrobić sobie przerwę i mrugnąć kilkanaście razy jednym i drugim okiem.

Nie wstydź się łez

Chociaż płacz nie jest tym, czym chciałby się pochwalić dorosły człowiek (mężczyźni nie płaczą z zasady, kobiety w trosce o makijaż), łzy są bardzo potrzebne naszym oczom. To one nawilżają i utrzymują prawidłową wilgotność oka. Jeśli pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest bardzo suche, do tego zapominamy o mruganiu, warto stosować sztuczne łzy.

Dobierz odpowiednie okulary

Dobór okularów do pracy przy komputerze to nie tylko kwestia ich wyglądu i tzw. mocy. To właśnie z myślą o osobach pracujących przed monitorem powstały okulary korekcyjne z powłoką antyrefleksyjną, która dzięki zdolności do odbijania światła znacząco poprawia jakość widzenia. Dość powiedzieć, że poprawie ulega zarówno kolor jak i kontrast oglądanego obrazu. Dobrej jakości okulary poza powłoką antyrefleksyjną posiadają także powłokę antyelektromagnetyczną, której zadaniem jest minimalizowanie szkodliwego wpływu promieniowania elektromagnetycznego na oczy.

Jeśli chodzi o oprawki, to ich dobór jest kwestią gustu i urody. Jednak warto zadbać, by okulary do pracy przy komputerze były lekkie.

Otocz się zielenią

Nasze oczy odpoczywają, patrząc na zieleń. Dlatego ideałem jest, gdy możemy oderwać wzrok od komputera i popatrzeć na coś zielonego, np. drzewo za oknem. Jeśli nie mamy takiej możliwości – musi nam wystarczyć kwiatek na parapecie. Raz na dwadzieścia minut warto oderwać się od monitora i popatrzeć na zieleń. Nie można przy tym zapomnieć o ruchu gałek ocznych. Przy okazji można trochę pomrugać.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

three + 5 =