Aktualności

Prosty przelew na konto zagraniczne w całej Europie z jednego rachunku!

Prosty przelew na konto zagraniczne w całej Europie z jednego rachunku!

Maj 9, 2017 0 komentarzy

Wysyłanie przelewów na zagraniczne konta to transakcja, której całkowity koszt jest w dużej mirze uzależniony od aktualnego kursu waluty oraz bankowych opłat za przewalutowanie i samo wykonanie przelewu. Sprawa jest nieco prostsza, jeżeli posiadamy konto walutowe, jednak nie każdemu opłaca się zakładanie takiego rachunku. Jak zatem najszybciej i najtaniej wykonać przelew międzynarodowy?

Konto walutowe i wymiana waluty online

Posiadanie rachunku walutowego to dobre rozwiązanie dla tych, którzy w miarę często rozliczają się w obcych walutach. Dzięki temu możemy wysyłać przelewy bezpośrednio w euro czy funtach (lub innej walucie), niezależnie od kursu waluty obowiązującego w danym banku. Konto walutowe najlepiej zasilać wymieniając walutę w kantorach internetowych. W e-kantorze – w przeciwieństwie do kantoru stacjonarnego – możemy dokonać bezgotówkowej transakcji, dzięki czemu ta forma wymiany jest znacznie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Internetowe kantory oferują również o wiele korzystniejsze kursy walut niż banki, ponieważ nie narzucają tak wysokiej marży za wymianę. Podczas gdy w banku spread walutowy (różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty, wynikająca z prowizji za wymianę) może wynosić nawet powyżej 9%,w  e-kantorach często nie przekracza nawet 1%. Już przy jednorazowej transakcji na kwotę rzędu 500-1000 EUR w kantorze online możemy zaoszczędzić do ok. 100-200 zł w porównaniu do banku.

Przelewy na konta zagraniczne

Osoby, które nie posiadają konta walutowego, mogą wykonywać przelewy za granicę według kursów obowiązujących w banku. Jednak marża za wymianę waluty to nie jedyna opłata w tym przypadku. Za samo wykonanie przelewu również uiszczamy opłatę, która może być stała lub wyliczana procentowo od kwoty przelewu. Do transakcji na terenie Unii Europejskiej (oraz wybranych krajów spoza UE, m.in. Norwegii, Islandii i Szwajcarii) zazwyczaj stosuje się przelew SEPA, który polega na przesłaniu środków w euro na konto (lub z konta), które nie jest prowadzone w tej walucie. Przelew SEPA kosztuje średnio ok. 5-10 zł i jest dostarczany do odbiorcy w ciągu ok. 1-2 dni roboczych. Jeżeli natomiast chcemy przesłać środki w innej walucie niż euro, korzystamy z przelewu SWIFT, który jest realizowany praktycznie na całym świecie. Jego koszt jest wyższy niż SEPA (kilkadziesiąt złotych), zaś czas jego realizacji to ok. 3-5 dni.

Przelew europejski w e-kantorze

Jeszcze do niedawna przelew międzynarodowy bez konta walutowego można było zrealizować tylko w banku i tylko według bankowego kursu waluty. Obecnie jednak taka usługa jest dostępna również w niektórych kantorach internetowych, np. https://internetowykantor.pl/land/przelewy/. Dzięki temu w czasie 1 transakcji możemy dokonać zarówno wymiany waluty w e-kantorze (bez konieczności posiadania konta walutowego) i przelewu zagranicznego. Ostateczny koszt takiej transakcji jest znacznie niższy niż w banku, ponieważ przewalutowanie jest wykonywane według kursu obowiązującego w internetowym kantorze.


Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.