Aktualności

Rysunkowy Teatr Jaworski wraca do Poznania

Rysunkowy Teatr Jaworski wraca do Poznania

20 stycznia, 2015 0 komentarzy
Po dłuższej chwili milczenia pierwszy polski teatr rysunkowy Teatr Jaworski wraca na poznańską scenę teatralną. Nowym centrum działań TJ będzie restauracja HYĆKA na poznańskiej Śródce, gdzie już w sobotę, 17 stycznia TJ wystawi “Parking” – groteskę kryminalną.“Parking” mrozi krew w żyłach, a nawet gazowaną wodę w szklance (ale tylko zimą). To opowieść o poszukiwaniu właściwego, przypisanego nam miejsca. To meksykański spleen, polska rzeczywistość i szkocki akcent. Po tym spektaklu dwa razy zastanowisz się, czy jechać samochodem do centrum (chyba, że masz blisko i chodzisz)” – zapowiada scenarzysta i reżyser Paweł Jaworski.

Polub TJ na Facebook: https://www.facebook.com/TeatrJaworski

Tak o “Parkingu” po premierze pisał w Głosie Wielkopolskim Stefan Drajewski: „Parking” Teatru Jaworski jest znakomity, to smakowita groteska kryminalna dla smakoszy teatru, dla ludzi, którzy lubią kryminały, dobrą zabawę, komiks… „Parking” trzeba koniecznie zobaczyć”.

A na czym polega teatr rysunkowy, obecnie jedyna działająca w Polsce tego typu scena? Wbrew skojarzeniom, nie ma on nic wspólnego z legendarnym Teatrem Rysowania mistrza Franciszka Starowieyskiego. Przestrzeń sceniczna TJ wzorowana jest na popularnych w XIX wieku teatrach papierowych, przywodząc na myśl uliczne teatrzyki kukiełkowe. Występują w nim – zamiast lalek – “rysunkowi aktorzy” wyrysowani przez Pawła Jaworskiego, zwani “Rysynkami”. To dalecy kuzyni pacynek i kukiełek. Spektakle TJ wbrew pozorom nie są jednak przeznaczone dla dzieci, ale głównie dla widzów dorosłych. Chociaż starsze dzieciaki także dobrze się na nich bawią. „Rysynkom” głosu użycza zespół aktorski TJ , a ilustrację muzyczną tworzą na żywo zapraszani muzycy. Teatr powstał w roku 2012 roku w Toruniu, a obecnie jego siedzibą jest Poznań. Jego twórcą jest Paweł Jaworski, satyryk, rysownik, reżyser, scenarzysta radiowy i filmowy.

Tu możesz zobaczyć krótkie jednoaktówki Teatru Jaworski:
1. UFO : http://youtu.be/CrBaOIFJb54
2. RODZINA: http://youtu.be/Nc384O0nArI

Kontakt z Teatrem: Paweł Jaworski, e-mail:  teatrjaworski@gmail.com

Teatr Jaworski i restauracja Hyćka zapraszają na spektakl pt. “Parking” – groteska “kryminalna”

17 stycznia – dwie odsłony – godz. 19.00 i 21.00 – ul. Rynek Śródecki 17 – Poznań

Ilość miejsc ograniczona – rezerwacja – tel. 535 045 035 lub w lokalu – bilet – 15zł


Niezależna “Polecarnia” Kulturalna
Subiektywnie polecamy to, co obiektywnie w kulturze najlepsze
facebook.com/mocna.kultura
mocno.poleca@mocnakultura.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.