Aktualności

Co to są perfumy z ogonem?

Co to są perfumy z ogonem?

3 października, 2017 0 komentarzy

Wielu specjalistów z branży perfumeryjnej posługuje się określeniem perfumy z ogonem. Co tak naprawdę oznacza to określenie? Które zapachy można tak nazywać? I czy warto inwestować w perfumy z warkoczem?

Perfumy z ogonem – co to znaczy

Niektóre perfumy mają tendencję do „ciągnięcia się” za osobą, która się nimi skropiła. Taka zdolność molekuł do pozostawania daleko w tyle za osobą, która je nosi, po francusku nazywa się sillage. Po polsku na takie zapachy mówimy, że mają długi ogon lub warkocz. Dlatego niekiedy możesz rozpoznać, że ktoś był przed chwilą w windzie lub szedł korytarzem – roztacza za sobą zapachową smugę.

Perfumy z ogonem a trwałość

Trwałość a ogon to nie to samo. Również intensywność perfum nie musi być tożsama z roztaczaną przez nich aurą. Co prawda te składowe decydują o tym, czy kompozycja jest udana, ale nie są tym samym. Woda toaletowa X może mieć dłuższy ogon niż woda perfumowana Z – mimo tego, że ta druga jest bardziej skoncentrowana. To oczywiście nie jest regułą i istnieje wiele perfum o dłuższym ogonie niż woda toaletowa i na odwrót – EDT może ciągnąć za sobą dłuższy warkocz niż EDP. Dlatego nie jest prawdą, że perfumy z ogonem są też zawsze bardziej intensywne od innych zapachów. Wręcz przeciwnie, mogą być subtelne, a przy tym wciąż wyczuwalne. To samo dotyczy wody kolońskiej, która jest zwykle bardzo intensywna, a rzadko może pochwalić się taką charakterystyczną dyfuzją.

Co decyduje o tym, że perfumy mają długi ogon?

Molekuły takich zapachów muszą być na tyle lekkie, aby odrywać się od skóry. Takiego wymogu nie będą więc spełniały ciężkie olejki zapachowe, które choć są intensywne, nie będą roztaczały dalekosiężnej aury. Zapach nie może też błyskawicznie się ulatniać ani być zbyt intensywny. Ma tworzyć mgiełkę ciągnącą się osobą używającą perfum, a nie tworzyć wokół niej zapachowej kuli.

Zalety perfum z ogonem

Poszukiwanie tych jedynych może opłacać się z kilku powodów. Pod wpływem temperatury Twojego ciała, perfumy nabiorą charakteru – zapach będzie charakterystyczny tylko dla Ciebie. Będzie też rozpoznawalny przez innych – stanie się Twoją pachnącą wizytówką. Niejedna osoba zapyta, czym tak pięknie pachniesz. Będziesz po sobie zostawiać przyjemny aromatyczny ślad, gdziekolwiek się nie pojawisz. Perfumy z ogonem nie muszą być intensywne, więc nie będą nikogo razić. Ich trwałość na ubraniach zwykle jest bardzo zadowalająca, więc zapewne też zużyjesz ich znacznie mniej i buteleczka będzie opróżniać się powoli.

Przykłady perfum z długim ogonem

Które zapachy mogą pochwalić się długim warkoczem? Propozycji na szczęście jest sporo. Sztampowym przykładem jest słodko-aldehydowy Angel Thierry Mugler czy orientalny Kenzo Jungle Elephant. Wśród propozycji dla panów perfumy z ogonem to z pewnością charyzmatyczne Loewe 7 lub nowoczesny Joop Homme. Również Kenzo Jungle Homme może pochwalić się długim ogonem. W tym artykule znajdziesz więcej propozycji: Najlepsze perfumy z ogonem według Tagomago.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<