Aktualności

Tabletka dzień po jak działa?

Tabletka dzień po jak działa?

15 maja, 2020 0 komentarzy

Tabletka dzień po jest formą awaryjnej antykoncepcji, którą stosuje się już po odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Jak właściwie działają tabletki dzień po? Jakie ich rodzaje dostępne są obecnie w naszym kraju i gdzie możemy je kupić? 

Antykoncepcja to środki mające na celu zapobieganie zapłodnienia podczas aktywności seksualnej. Na rynku dostępnych jest wiele dostępnych metod. Zdarzają się jednak sytuacje, w których to podczas stosunku nie zastosuje się żadnego zabezpieczenia lub też użyte środki po prostu zawiodą. Zresztą może mieć miejsce dość często, szczególnie gdy mówimy o najpopularniejszym środku antykoncepcyjnym, czyli o prezerwatywie. W takich sytuacjach zastosować można jednak tabletkę dzień po, czyli tak zwany środek awaryjny. Tabletki te, mimo że stanowią popularną formę zapobiegania ciąży niemal a całym świecie, wciąż wzbudzają w naszym kraju wiele kontrowersji. Warto więc dowiedzieć się więcej o środku, jakim jest tabletka dzień po jak działa, kiedy się ją stosuje? Sprawdźmy to!

Kiedy stosuje się tabletkę dzień po? 

Wiemy już, że tabletka dzień po jest środkiem awaryjnym. Tym samym oznacza to, że stosować należy ją jedynie w wyjątkowych przypadkach, kiedy to rzeczywiście występuje sytuacja, w której inne metody zawiodły. Dlaczego? Tabletka ma bowiem bezpośredni wpływ na wystąpienie owulacji, o czym dowiemy się więcej w poniższym akapicie. Przez rozregulowanie cyklu menstruacyjnego, nadużywanie tego środka mogłoby mieć fatalny wpływ na zdrowie kobiety. Tabletka dzień po nie jest więc standardowym środkiem antykoncepcyjnym. Przyjęcie jej może nastąpić jedynie w przypadku podejrzenia, że ejakulat mógł mieć bezpośredni kontakt z damskimi narządami. 

Tabletka dzień po, jak sama jej nazwa wskazuje, powinna zostać przyjęta na najlepiej na dobę, a maksymalnie na trzy, po odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Im później zostanie wzięta, tym jej skuteczność będzie mniejsza. Jej efektywność jest szczególnie wysoka, kiedy to zastosuje się ją jeszcze przed wystąpieniem owulacji. Po jajeczkowaniu może jedynie zmniejszyć szanse na zagnieżdżenie się komórki jajowej. W takim przypadku jej skuteczność jest znacznie zmniejszona. 

Tabletka dzień po – działanie

Działanie tabletki dzień po opiera się bezpośrednio na wpływie na zmiany w cyklu miesiączkowym kobiety. Dokładniej mówiąc, środek ten, ma za zadanie opóźnić wystąpienie owulacji, czyli jajeczkowania. Substancje aktywne zawarte w tabletce przesuwają owulację, dzięki czemu zmniejsza się szansa na to, że komórka jajowa zostanie zapłodniona. Warto pamiętać bowiem, że do zapłodnienia dochodzi w momencie, kiedy to komórka taka łączy się z plemnikiem. Zadaniem tabletki jest niedopuszczenie do takiej sytuacji. W związku z tym warto też wyjaśnić sobie ważną rzecz, czyli to, że tabletka dzień po nie ma nic wspólnego z przerwaniem ciąży. Nie jest to środek wczesnoporonny. Niestety, niektórzy wciąż propagują taką właśnie opinię. Jest ona jednak niezgodna z ludzką fizjologią. W celu zapoznania się z większą ilością faktów warto wejść na www.zdalnaprzychodnia.pl – całe info na temat tabletek dzień po, znajdziemy właśnie tam. 

Tabletka dzień po — dostępność 

Tabletki dzień po dostępne są w naszym kraju wyłącznie na receptę. Jeśli więc chcemy skorzystać z takiej awaryjnej antykoncepcji, musimy skonsultować się z lekarzem. Środek, jakim jest tabletka dzień po, może zostać przepisany zarówno podczas wizyty w gabinecie lekarskim, jak i przy wizycie online. Ta druga opcja to świetny wybór, ponieważ umożliwia szybkie działanie, co jest w tym przypadku podstawą skuteczności metody. 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.