Aktualności

Trudna sytuacja rosyjskich kobiet

Trudna sytuacja rosyjskich kobiet

1 marca, 2018 0 komentarzy

Podczas gdy w Europie sytuacja kobiet staje się coraz bardziej zharmonizowana, poprawia się ich sytuacja zawodowa i ekonomiczna, a co najważniejsze są insynuacje, które w razie problemów mogą im pomóc, to w Rosji nie jest to tak oczywiste i dostępne. Kobiety wciąż zarabiają nawet trzy razy mniej od mężczyzn na tych samych stanowiskach, a dodatkowo nie mogą liczyć niemal na żadne wsparcie od państwa.

Różnice w zarobkach

O nierówności kobiet i mężczyzn w aspekcie zarobkowym, mówi się także w Polsce. Wciąż jednak wiele pozostaje do zrobienia. W Rosji sytuacja wydaje się być jednak dużo tragiczniejsza. Średni zarobek na godzinę dla kobiety wynosi tu 132 ruble, dla mężczyzny – 173 (siedem do dziesięciu złotych).

Wywodzi się to jeszcze z marksistowskich przesłanek, kiedy kobiety, ze względu na swe mało doceniane prace otrzymywały mniejsze wynagrodzenia, jako że ich wkład w rozwój państwa był pozornie niewielki. Nie wiedzieć czemu, takie zawody jak pielęgniarka czy nauczycielka nie miałyby tak samo budować państwa, jak zawód stoczniowca. Być może są nawet bardziej wymagające i męczące psychicznie, ponieważ mają wpływ na kształtowanie się postaw młodych ludzi, a więc przyszłych pokoleń Rosjan. Owo podejście pokutuje także i dziś.

Rosjanka żoną

Ze względu na silną pozycję patriarchatu, rosyjskie kobiety bardzo szybko wychodzą za mąż. Dzieje się to najczęściej w wieku 24 lat, a więc bardzo podobnie jak w Polsce. Najnowsze szacunki ONZ są jednak bezlitosne, ponieważ udowadniają, że w Rosji właśnie obserwuje się najwięcej rozwodów na świecie, ponieważ już co drugie małżeństwo się rozpada.

Ludzie wiążą się raczej ze względów ekonomicznych, dla pozornie łatwiejszego życia we dwoje, podczas gdy w rzeczywistości serwują sobie więcej problemów, stresu spowodowanego niezrozumieniem i brakiem miłości. Rosyjskie kobiety szybko więc zostają same z dziećmi i muszą liczyć wówczas wyłącznie na wsparcie państwa, którego jednak nie ma. Trudno też jest ze ściągalnością alimentów od byłych mężów i ojców. Jeśli rodzina nie pomoże, to nierzadko szuka się rozwiązania na ulicy, świadcząc usługi prostytucji.

Aborcja – poważny problem

Rosja to wciąż kraj zacofany, szczególnie na prowincji, gdzie na przykład język angielski prawie nigdy nie jest słyszany. Rosyjski to język urzędowy, dlatego obywatele Rosji są zmuszeni chłonąć rządową propagandę i nierzadko nie mają żadnego kontaktu ze światem. Antykoncepcja staje się wówczas rozwiązaniem tylko dla wybranych, a aborcja milcząco spełnia jej rolę. I ponownie statystki są bezlitosne w tym aspekcie, ponieważ to właśnie w Rosji występuje najwyższy wskaźnik aborcji na świecie. Niestety, nikt nie chce systemowo podjąć się rozwiązania tych problemów.

Mężczyzno nie bij

Ponownie, dużo ponad połowę kobiet w Rosji doznało jakiegokolwiek aktu przemocy ze strony mężczyzn. Były bite lub wykorzystywane seksualnie. Molestowanie w pracy odbywa się tu niemal na porządku dziennym, a wszyscy zaczęli traktować to jako normę. Wydaje się więc, że kobiety rosyjskie istotnie nie mogą liczyć na sprawiedliwość losu, choć być może kiedyś ona nadejdzie.

Artykuł dostarczony przez redakcję biura tłumaczeń Tłumaczenia języka rosyjskiego – SuperTlumacz.pl

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.