Aktualności

Ile zarabiają najbogatsze Polki?

Ile zarabiają najbogatsze Polki?

30 czerwca, 2016 1 komentarz

Mimo że na liście najbogatszych Polaków zdecydowanie dominują mężczyźni, liderką tego zestawienia od ubiegłego roku jest Dominika Kulczyk. Majątek dziedziczki fortuny szacowany jest na niebagatelną sumę 8 miliardów złotych. W pierwszej piątce najbardziej majętnych Polek znajdują się też Grażyna Kulczyk, Barbara Komorowska, Aldona Wejchert i Katarzyna Frank-Niemczycka.

Jak pokazuje ranking najbogatszych Polaków przygotowywany przez tygodnik “Wprost”, najwięcej zarobić można w branży przemysłowej, budowlanej, na rynku nieruchomości, w finansach, mediach, telekomunikacji i transporcie. Przedstawiciele świata sportu i show biznesu zajmują na liście najbogatszych Polaków dopiero odległe miejsca. Agnieszka Radwańska zarobiła “zaledwie” 88 milionów złotych i plasuje się na 35. miejscu, a supermodelka Anja Rubik z kwotą 35 milionów złotych znalazła się na dopiero 69. miejscu.

Dominika Kulczyk niekwestionowaną liderką

Jak możemy dowiedzieć się z party.pl, Dominika Kulczyk zadebiutowała w rankingu najbogatszych Polaków dopiero w ubiegłym roku, ale od razu zajęła w nim pierwsze miejsce. W lipcu 2015 Dominika, wraz z bratem Sebastianem, odziedziczyła wielomiliardową fortunę po swoim zmarłym ojcu, Janie Kulczyku. Obecny majątek Kulczyk wyceniany jest na 8 miliardów złotych. Część pieniędzy Dominika przeznacza na cele charytatywne i filantropijne. Za pośrednictwem własnej fundacji angażuje się także w projekty związane z edukacją i ekologią.

Grażyna Kulczyk zdetronizowana przez własną córkę

Przez wiele lat tytuł najbogatszej Polki należał do Grażyny Kulczyk, byłej żony Jana Kulczyka i jednocześnie matki Dominiki. Po śmierci męża i podziale majątku po nim, Grażyna utraciła status najbardziej majętnej kobiety w naszym kraju na rzecz swojej córki. Starsza z pań Kulczyk dysponuje majątkiem wartym 3,2 miliardy złotych. Inwestuje głównie w nieruchomości. Jest właścicielką poznańskiego kompleksu Stary Browar oraz licznych domów w Polsce, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Kulczyk wspiera także rozwój technologii i kultury. Jej kolekcja dzieł sztuki wyceniana jest na 100 milionów euro i jest największą w Polsce prywatną instytucją kultury.

Barbara Komorowska zarabia bez rozgłosu

Barbara Komorowska, współwłaścicielka jednego z największych producentów przetworów mlecznych w Europie, Bakomy, nie jest w Polsce osobą rozpoznawalną. Jej majątek wyceniany jest na 1,6 miliarda złotych. W firmach należących do Komorowskiej i jej męża zatrudnionych jest 1,8 tysiąca osób.

Aldona Wejchert inwestuje w media

Aldona Wejchert sprawuje funkcję wiceprezydenta w grupie ITI, która jest głównym akcjonariuszem telewizji TVN. Wejchert jest w niej także członkiem komitetu wykonawczego. Udziały w koncernie inwestorka przejęła po śmierci męża, Jana. Jej majątek szacuje się na 1,35 miliarda złotych. Miliarderka jest zaangażowana w działalność Fundacji TVN “Nie jesteś sam”. Należy do Rady Powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie, zasiada w zarządzie Polskiej Akademii Gastronomicznej oraz jest członkiem Polskiej Rady Biznesu.

Katarzyna Frank-Niemczycka stawia na nieruchomości

Katarzyna Frank-Niemczycka dysponuje majątkiem o wartości 900 milionów złotych. Żona znanego biznesmena, Zbigniewa Niemczyckiego, inwestuje swój kapitał w branżę farmaceutyczną i w nieruchomości. Jest właścicielką jednego z najbardziej luksusowych miejsc w Polsce, hotelu Bryza w juracie. W najbliższym czasie planuje także otwarcie kompleksowego centrum wypoczynkowo-rozrywkowego w Mikołajkach.

 

1 komentarz

Przejdz do rozmowy
  1. Bartek
    #1 Bartek 18 lipca, 2016, 10:03

    Akurat Aldona Wejchert to już chyba się zupełnie wycofała…

    Reply this comment

Twoje dane będą bezpieczne!Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Również inne dane nie będą udostępniane osobom trzecim.