Aktualności

Zmiana nie musi wymagać wielkiej odwagi. Praca w opiece senioralnej to możliwość powrotu do zawodowej aktywności

Zmiana nie musi wymagać wielkiej odwagi. Praca w opiece senioralnej to możliwość powrotu do zawodowej aktywności

9 lutego, 2021 0 komentarzy
  • W pierwszej połowie 2020 roku niemal 200 tys. Polek w wieku produkcyjnym dołączyło do grupy osób biernych zawodowo[1].
  • Podczas globalnego lockdownu, domowe obowiązki spadły przede wszystkim na kobiety. Stereotyp kobiety jako gospodyni, która powinna czuwać nad domowym ogniskiem, jest wciąż żywy, także w dobie pandemii.
  • Taki stereotyp powoduje, że kobiety rezygnują z kariery zawodowej. Dzielenie domowych obowiązków ze swoimi partnerami pozwoliłoby im z powodzeniem wrócić do zawodowej aktywności.

Choć w skali całego roku, pandemia koronawirusa nie doprowadziła do stałego wzrostu bezrobocia, tysiące osób stanęły przed koniecznością zmiany miejsca pracy[1]. Jednocześnie, dłuższe przebywanie w czterech ścianach wiązało się z poświęceniem większej ilości czasu na realizację domowych obowiązków. Obowiązków, które, jak wynika z badań, spadły przede wszystkim na panie[2].

Stereotyp kobiety jako gospodyni, która powinna czuwać nad domowym ogniskiem, jest wciąż żywy, także w dobie pandemii. Dodatkowo, sytuacja gospodarcza będąca wynikiem wybuchu koronawirusa, przyczyniła się do utraty zatrudnienia przez wiele kobiet – jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Promedica24, 2/3 zapytanych kobiet przyznało, że pandemia miała bezpośredni wpływ na ich sytuację zawodową. W tej grupie aż 15% Polek zmniejszono etat, a 12% z nich straciło pracę[3]. Co więcej, według danych GUS, liczba biernych zawodowo kobiet w wieku produkcyjnym zwiększyła się o niemal 200 tys. osób (w czasie pierwszej połowy zeszłego roku)[4]. A przecież wcale nie musi tak być. Co więcej, istnieje szereg branż z ogromnym popytem na nowych pracowników. Mowa o zawodach, w ramach których premiuje się solidność i wieloletnie doświadczenie wyniesione z zajmowania się domem.

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że doświadczenie związane z obowiązkami domowymi może się przełożyć na doskonałe kwalifikacje zawodowe. Świetny przykład stanowi branża opieki senioralnej z niesłabnącym popytem na nowych pracowników. W zawodzie opiekuna seniora niezwykle istotna jest sumienność i odpowiedzialność, czyli umiejętności, które tysiące kobiet mają w małym palcu – tłumaczy Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Odważyć się na zmiany

Choć wiele kobiet początkowo obawia się wyjazdu za granicę i podjęcia pracy w obcym kraju, to praca w charakterze opiekuna osób starszych w Niemczech jest zajęciem, które oprócz podreperowania budżetu, może okazać się powołaniem. Początkowy lęk przed nowym miejscem czy ludźmi w końcu ustępuje satysfakcji z pomocy drugiej osobie i podjęcia pracy szytej na miarę potrzeb – aż jedna na cztery zapytane przez Promedica24 kobiety wskazała, że najważniejszym czynnikiem decydującym o podjęciu pracy opiekuna seniora jest elastyczność kontraktu, czyli możliwość kilkutygodniowego wyjazdu, a następnie kilkutygodniowej przerwy po powrocie[5].

Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość zawodowego samodoskonalenia się, która wiąże się nie tylko ze zdobywaniem doświadczenia w czasie kolejnych kontraktów, ale również wcześniej, w trakcie szkoleń, które przygotowują przyszłą opiekunkę do wykonywania zawodu.

Praca w opiece senioralnej może więc okazać się niezwykłą szansą dla dotychczas nieaktywnych zawodowo kobiet, które przykładowo przez wiele lat zdobywały doświadczenie w opiece nad swoimi dziadkami czy rodzicami i z powodzeniem będą mogły wykorzystać je w nowej pracy. To również szansa dla kobiet, które straciły dotychczasowe zatrudnienie lub poszukują nowych wyzwań, chcąc przekwalifikować się i nieco odmienić swoją zawodową rzeczywistość.


[1] https://www.rp.pl/Rynek-pracy/200829620-Pandemia-zwieksza-biernosc-zawodowa-Polakow.html

[1] https://www.money.pl/gospodarka/bezrobocie-minimalnie-spadlo-polska-ciagle-na-drugim-miejscu-w-europie-6595000786131776a.html

[2] Badanie IRCenter, 2020

[3] Na podstawie wyników badania IQS na zlecenie Promedica24

[4] https://www.rp.pl/Rynek-pracy/200829620-Pandemia-zwieksza-biernosc-zawodowa-Polakow.html

[5] Promedica24, Perspektywy rozwoju opieki senioralnej w Europie, 2020


Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<