Aktualności

4 powody, dla których Polacy nie posiadają kart kredytowych

4 powody, dla których Polacy nie posiadają kart kredytowych

19 lipca, 2015 0 komentarzy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Millward Brown, 37% Polaków nie posiada kart kredytowych[1]. Przyczyn takiej decyzji jest wiele – począwszy od obaw związanych z ukrytymi kosztami, a skończywszy na braku niewystarczających dochodów.

Karty kredytowe, są znanym produktem finansowym, nie zachęcają jednak wszystkich klientów. W dużej związane jest to z obawami o ukryte koszty i wysokie oprocentowanie. Często jednak te obawy wynikają przede wszystkim z nieświadomości lub niewiedzy.

  1. Obawy o ukryte opłaty

Badania przeprowadzone przez Millward Brown wskazują, że aż 33% Polaków nie myśli o karcie kredytowej z powodu strachu przed ukrytymi kosztami. Czy jest się jednak czego bać?

Tak naprawdę informacje o wszelkich opłatach związanych z korzystaniem z „kredytówki” zawarte są w regulaminie. Wystarczy zapoznać się dokładnie z zapisami a wszelkie wątpliwości znikną. Trzeba mieć świadomość, że te „ukryte opłaty” dotyczą najczęściej błędów związanych z niewłaściwym zrozumieniem funkcjonowania okresu bezodsetkowego, wypłaty gotówki z bankomatu czy nieświadomości w zakresie opłat związanych z przekroczeniem limitu, jaki posiadają konkretne karty kredytowe.

  1. Obawa o utratę kontroli nad wydatkami

32% Polaków obawia się, że korzystanie z kart kredytowych zakończy się utratą kontroli nad wydatkami.

Może okazać się to problemem, jeśli środki w ramach przyznanego limitu traktowane są jako środki własne. Trzeba pamiętać, że „kredytówka” to coś w rodzaju specjalnego kredytu, który prędzej czy później należy spłacić. Dlatego też karty kredytowe warto traktować jako doraźną finansową pomoc w razie nieprzewidzianych wydatków.

By uniknąć utraty kontroli nad wydatkami, warto także określić własny limit oraz na bieżąco monitorować stan zadłużenia.

  1. Obawy związane z wysokim oprocentowaniem

31% Polaków nie posiada karty kredytowej z uwagi na obawy przed wysokim oprocentowaniem. Faktycznie – odsetki mogą być dość duże, ale nie w każdym przypadku będą naliczane.

Warto bowiem wiedzieć, że karty kredytowe dają możliwość korzystania z okresu bezodsetkowego (tzw. grace period). Spłacając zadłużenie w odpowiednim momencie w trakcie trwania bieżącego cyklu rozliczeniowego lub po jego zakończeniu (w ciągu 20-26 dni), można uniknąć oprocentowania.

Z odsetkami należy liczyć się wówczas, gdy środki zgromadzone na karcie kredytowej wypłacane są z bankomatu. W takiej sytuacji klient nie może liczyć na okres bezodsetkowy, ponieważ bank od razu nalicza stosowne opłaty – zgodnie z wysokością obowiązującego oprocentowania.

  1. Obawy związane z kradzieżą karty / kradzieżą środków

Przytaczane wyniki badań wskazują, iż 24% Polaków rezygnuje z karty kredytowej z obawy przed kradzieżą środków finansowych, a tym samym – długiem wobec banku. Dotyczy to przede wszystkim transakcji dokonywanych w Internecie. By zapłacić za zamówienie wcale nie trzeba być fizycznym posiadaczem karty. Wystarczy znać jej numer, datę ważności oraz kod CVV. Jeżeli więc karta trafi w niepowołane ręce (dojdzie do jej kradzieży), wówczas nie jest trudno o dług.

 

Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym można ograniczyć ryzyko kradzieży samej karty, jak i zgromadzonych na niej środków. Wystarczy zachować ostrożność podczas dokonywania płatności (nie przekazywać karty kredytowej np. kelnerowi ani innym osobom trzecim, unikać dokonywania transakcji z nieznanych komputerów), pilnować, by nie doszło do kradzieży torebki lub portfela, ustalić limit dla dziennych transakcji (zarówno przy wypłatach z bankomatów, dokonywaniu transakcji bezgotówkowych i internetowych).

 

[1] Produkty kredytowe i wiarygodność finansowa w percepcji Polaków, Raport z badania ilościowego, Millward Brown, Warszawa, marzec 2014

Related Biznes / Gospodarka / Finanse Articles

Similar Posts From Biznes / Gospodarka / Finanse Category

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<