Aktualności

20 stycznia, 2017 0 komentarzy

Niskie temperatury, mała wilgotność powietrza i centralne ogrzewanie mocno wysuszają delikatny narząd jakim są oczy. W okresie zimowym powinniśmy szczególnie o nie dbać, odpowiednio je nawilżając specjalnymi kroplami. Stosując nawilżające preparaty nie tylko pozbywamy się bolesności oczu, ale również przyspieszamy regenerację uszkodzonych tkanek.

Suchość oczu, jej przyczyny i objawy

Jedna z najczęstszych dolegliwości oczu to uczucie suchego oka. Przyczyniają się do niej m.in. niesprzyjające warunki atmosferyczne (niska temperatura i mała wilgotność powietrza), zanieczyszczenie powietrza oraz klimatyzowane i zadymione pomieszczenia. Na suchość oczu wpływa również długa praca na komputerze, podczas której rzadziej mrugamy oczami, co powoduje ich wysuszanie. U niektórych osób podrażnienia oczu, ich bolesność i suchość pojawia się po przedłużonym noszeniu soczewek kontaktowych. Nieprzyjemne uczucie wysuszenia oczu pogłębia się wraz z wiekiem, a problem częściej dotyczy kobiet po menopauzie niż mężczyzn w tym samym wieku. Suche oko może świadczyć też o zespole suchego oka, które wiąże się z produkcją złej jakości filmu łzowego i niedostatecznym nawilżeniem gałki ocznej. Objawy suchego oka to:

  • uczucie pieczenia,
  • swędzenie oczu,
  • tzw. ciężkie oczy,
  • zmęczone oczy,
  • podrażnione i wysuszone oczy,
  • uczucie suchości,
  • rozmyte widzenie,
  • uczucie piasku pod powiekami,
  • światłowstręt,
  • ból oczu.

Przy zespole suchego oka jednym z symptomów jest nadmierna produkcja łez. Oko próbuje się w ten sposób bronić przed wysuszeniem, jednak wodnisty film łzowy nie pozostaje wystarczająco długo na powierzchni gałki, żeby odpowiednio ją nawilżyć.

Sztuczne łzy i krople nawilżające do oczu

W przypadku suchości oczu spowodowanej m.in. godzinami spędzonymi przed monitorem, czytaniem lub przebywaniem na świeżym i mroźnym powietrzu najlepszym środkiem łagodzącym podrażnienia są sztuczne łzy i nawilżające kropelki do oczu. Wielość produktów dostępna w aptece może przysporzyć kłopotów w tym, jakie krople wybrać dla siebie. Sztuczne łzy i krople nawilżające różnią się składem i lepkością. Niska lepkość oznacza, że sztuczne łzy są lekkie i wodniste. Po zastosowaniu szybko przynoszą ulgę, nie zakłócając jednocześnie widzenia. Ich efekt trwa niestety krótko i w ciągu dnia trzeba zakraplać je co 2-3 h. Krople do oczu z kwasem hialuronowym o dużej lepkości przypominają w swojej konsystencji żel i zapewniają długotrwałe nawilżenie. Po zakropleniu dają jednak uczucie niewyraźnego widzenia i zanim ponownie rozpoczniemy pracę lub prowadzenie pojazdu, musimy odczekać kilka minut na wyostrzenie wzroku. Z tego powodu krople o dużej lepkości poleca się do stosowania na noc. Przy wyborze preparatu na oczy ważny jest również jego skład. Najlepiej na suchość oczu działają krople z kwasem hialuronowym, gliceryną i roztworem izotonicznym bez dodatku konserwantów, które mogą podrażniać wyschnięte i delikatne oczy.

Suplementy diety wspomagające zdrowie oczu

Jako element skutecznej terapii na suche oczy, lekarze polecają przyjmowanie suplementów diety wspierających zdrowie oczu. Preparaty zawierające kwasy omega-3 poprawiają nawilżenie gałki ocznej i łagodzą objawy suchego oka. Dobrym źródłem zdrowych dla oczu kwasów jest siemię lniane oraz rybi olej. Regularne suplementowanie tych substancji w połączeniu z nawilżającymi kroplami do oczu zmniejsza pieczenie, zaczerwienienie i uczucie kłucia w oczach. Oprócz tego kwasy omega-3 obniżają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy. Spożywanie ryb i przyjmowanie preparatów z olejem rybim dostarcza organizmowi kwasów EPA i DHA (długołańcuchowe kwasy omega-3) dbających o dobry wzrok i odpowiednie nawilżenie. Kwasy obecne w siemieniu lnianym to krótkołańcuchowe omega-3 (ALA), które dopiero w organizmie przekształcane są do EPA i DHA (organizm przekształca tylko 5% ALA do EPA i DHA). Dlatego najlepszym źródłem zdrowych omega-3 są preparaty z olejem rybim oraz same ryby.

Domowe sposoby na suche oczy

To, co pomaga na suche oczy, to częstsze mruganie. Podczas używania komputera, telefonu czy innego elektronicznego urządzenia rzadziej niż normalnie mrugamy, co powoduje wysuszenie oczu. Żeby uniknąć problemu suchego oka i nawilżyć gałkę oczną nową warstwą filmu łzowego, często mrugajmy i co jakiś czas zamykajmy oczy. Co 20 minut wykonujmy też proste ćwiczenie polegające na oderwaniu wzroku od monitora i patrzeniu przynajmniej przez 20 sek. na przedmiot oddalony od nas o ok. 6 m. Suchość oczu może powodować makijaż, dlatego przed spaniem dokładnie usuńmy tusz z rzęs oraz kosmetyki znajdujące się na powiekach. Noszenie okularów przeciwsłonecznych chroni oczy przed promieniowaniem UV, ale też przed wysuszającym je wiatrem i mrozem.

Suche oczy stają się prawdziwym problemem, jeśli codziennie doświadczamy ich podrażnienia i bolesności. Żeby złagodzić nieprzyjemne objawy i zapobiec zespołowi suchego oka, możemy stosować nawilżające krople do oczu.

Źródło: Bepanthen ®Eye http://www.bepanthen.pl/

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<