Aktualności

Akcesoria do makijażu – jak je myć i dlaczego to tak ważne?

Akcesoria do makijażu – jak je myć i dlaczego to tak ważne?

3 lipca, 2017

Kilka pędzli do podkładu i pudru, oddzielny pędzel do różu, gąbki do makijażu, aplikatory – używasz tych wszystkich akcesoriów? Świetnie, bo dzięki nim makijaż jest prostszy i bardziej profesjonalny. Powinnaś jednak wiedzieć, jak o nie dbać, bo od tego zależy, jak będą spełniać swoje role!

Brak higieny podczas stosowania akcesoriów do makijażu to częsty błąd – czasem wydaje się, że wystarczy po prostu strzepnąć nadmiar kosmetyku z pędzla albo wytrzeć gąbkę chusteczką, by były czyste i gotowe do ponownego użycia. Nic bardziej mylnego. Nieodpowiednie mycie (lub tym bardziej rezygnowanie z mycia) pędzli i gąbek może nie tylko zepsuć ostateczny efekt twojego makijażu, ale także zniszczyć skórę. Jak tego uniknąć?

Jak myć akcesoria do makijażu?

Zawodowi makijażyści polecają myć akcesoria do makijażu często – co kilka aplikacji (czyli co drugi-trzeci dzień) albo nawet po każdym użyciu. To dlatego, że na włosiu pędzla albo w strukturze gąbki zbierają się nie tylko resztki kosmetyku, ale i komórki naskórka, sebum oraz kurz. Do tego wysoka temperatura, odrobina wilgoci i w ten sposób na zwykłym pędzlu tworzy się środowisko idealne dla rozwoju bakterii. Wyobraź sobie, co się stanie, gdy te bakterie przeniesiesz na skórę? To oczywiste – niemyte akcesoria do makijażu mogą powodować poważne problemy skórne, takie jak trądzik, infekcje, przebarwienia i wysypki. Ponadto pozostałości różnych kolorowych kosmetyków, np. rozświetlacza, różu, podkładu, na akcesoriach do makijażu osadzają się na skórze i zmieniają kolor kosmetyku, którego aktualnie używasz.

Jak myć pędzle do makijażu?

Pędzel powinnaś dokładnie myć niezależnie od tego, czy posiada włosie naturalne czy sztuczne, jednak naturalne włoski wymagają zdecydowanie częstszego czyszczenia ze względu na porowatą strukturę i podatność na zabrudzenia. Najlepiej robić to codziennie, zwłaszcza jeśli na pędzlu zostają resztki kosmetyku stosowanego na mokro, które sklejają włosie i uniemożliwiają ponowne nałożenie podkładu czy pudru. Myj pędzel zwykłym mydłem albo szamponem dla dzieci. Sprawdzi się także oliwka, która bez trudu rozpuści zabrudzenia. Do mycia używaj bieżącej wody, delikatnie pocieraj włosie, aby nie odkształcić pędzla. Aby wysuszyć pędzel, połóż go na ręczniku papierowym, z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer. Nie używaj suszarki!  Tak wysuszone włosie odkształci się i straci na funkcjonalności.

Jak myć gąbki do makijażu?

Postępuj tak samo jak w przypadku pędzla do makijażu – namocz gąbkę w letniej wodzie i pocieraj z użyciem mydła, następnie pozostaw do wyschnięcia. Gąbki, którymi nakładasz sypkie pudry lub bronzery, możesz myć rzadziej – np. raz w tygodniu. W aptece czy drogerii kupisz także specjalne preparaty do dezynfekcji akcesoriów do makijażu. Mają formę sprayu – spryskaj nim pędzel lub gąbkę i ostrożnie wytrzyj chusteczką.