Czarnobiałe kreski i cyfry w określonej pozycji – taki wzór widzimy na niemal każdym produkcie. Ściśle ustalona budowa kodu kreskowego umożliwia zakodowanie w nim wielu informacji o danym towarze. Takie oznaczenia zobaczymy we wszystkich branżach, zatem warto wiedzieć, co dokładnie kryje się wewnątrz kodu kreskowego.
W krajach Zachodu kody kreskowe wykorzystywane są od dziesięcioleci. W 1966 roku pierwsze kody pojawiły się na rynku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce musieliśmy czekać aż do 1990 roku. Dopiero po transformacji systemowej nasz kraj dołączył do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodowania Towarów (IANA – International Article Numbering Association). Ten daleki krok odmienił oblicze niemal każdej branży kraju znad Wisły.
Najpopularniejsze rodzaje kodów kreskowych
Zasadniczo kody kreskowe można podzielić na dwa rodzaje – 1D i 2D. Kod 1D to graficzny zapis informacji poprzez kombinację ciemnych i jasnych elementów, ustaloną według symboliki. Z kolei kod 2D to dwuwymiarowa macierz binarna – graficzny zapis informacji w postaci dwuwymiarowych obrazków złożonych z czarno-białych kwadratów. Istnieje wiele standardów kodów kreskowych, zarówno 1D, jak i 2D. Najczęściej wykorzystywane w Europie kody 1D to EAN-13, EAN-8, Code 128, Code 39 i ITF-14. W 2D najpopularniejsze standardy to QR-Code i DataMatrix.
Co znajduje się w kodzie kreskowym?
W kodzie EAN-13 pierwsze trzy cyfry oznaczają kraj producenta danego towaru. Polska identyfikowana jest liczbą 590. Kolejne cztery cyfry to numer wytwórcy albo dystrybutora, a następne pięć oznaczają konkretny asortyment. Ostatnia cyfra w EAN-13 i EAN-8 to tzw. cyfra kontrolna, która pozwala sprzedawcy na właściwe odczytanie symbolu za pomocą skanera kodów kreskowych.
Jakie mamy korzyści ze stosowania kodów kreskowych?
Przede wszystkim ułatwia to identyfikacje produktów, które oznaczone są w unikalny sposób. Konkretny numer przypisany do konkretnego produktu niweluje problemy związane z produkcją, transportem, składowaniem i sprzedawaniem dóbr, ponieważ specjalistyczne systemy są w stanie zoptymalizować wszystkie procesy.