Celem tej inicjatywy jest promocja chleba, pokazanie jego powszechności, oraz różnorodności. Zaplanowaliśmy, że będzie się składała się z dwóch segmentów: pierwszy to prezentacja wypieków pieczywa według receptur kultywowanych z różnych części świata, drugi to ekspozycja producentów pieczywa oraz związanych z piekarnictwem produktów. Nie zabraknie też pokazu rodzajów ziarna oraz mąki.
Do udziału w żywej prezentacji chlebów świata zaprosiliśmy: Casa Artusi (Dom Ojca Kuchni Włoskiej) z prezentacją piady, producentów pity, macy oraz opłatka wigilijnego, Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną z pokazem wypieku rogali świętomarcińskich, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu z wypiekiem chleba na zakwasie, przedstawicieli ambasad.
Realizacją projektu będzie bezprecedensowa ekspozycja chlebów świata, pozwalająca poznać nie tylko dzieje chleba, ale też wszelkie jego odmiany występujące w różnych regionach świata. Taka prezentacja to podkreślenie uniwersalnego charakteru chleba, jako pożywienia, które w znanej czy nieznanej nam dotychczas innej formie można znaleźć w każdym zakątku kuli ziemskiej zamieszkałym przez ludzi. Odkąd istnieje pismo, wzmiankowano na temat chleba, toteż, dodatkowo, jego kultowa i kulturowo – symboliczna wartość jest nie do przecenienia
Inauguracja FESTIWALU CHLEBÓW ŚWIATA planowana jest w dniu 21 marca 2014 roku, w pierwszym dniu wiosny. Uczniowie wówczas szukają pomysłów na nieodbywanie typowych zajęć lekcyjnych. My proponujemy bardzo celowe „vagari” – zapraszając uczniów wszystkich typów i poziomów szkół z terenu Warszawy i Mazowsza, wraz z opiekunami, do spotkania się na naszym Festiwalu. Taka formuła lekcji historii, wiedzy o kulturze, podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie, połączona z degustacją, niewątpliwie uatrakcyjni pierwszy dzień wiosny.
Źródło:http://festiwalchlebow.pl/