Aktualności

Jak wybrać taryfę energetyczną?

Jak wybrać taryfę energetyczną?

21 grudnia, 2015 0 komentarzy

Jak wynika z badan przeprowadzonych przez GfK Polonia w 2015 roku, około 318 tys. rodzin w Polsce zdecydowało się na zmianę dostawcy energii elektrycznej. Jednak nie tylko poprzez taką zmianę można wypracować oszczędności na rachunkach za prąd.

Taryfa energetyczna dla gospodarstw domowych

Każdy sprzedawca energii elektrycznej w Polsce posiada do wyboru kilka taryf, które różnią się pomiędzy sobą ceną oferowanego prądu. Gospodarstwa domowe korzystają z kilku rodzajów taryf „G”:

  • G11 – jednostrefowa taryfa, w której obowiązuje jednakowa stawka za 1 kWh bez względu od dnia i godziny, w których następuje pobór mocy;
  • G12 – dwustrefowa taryfa, w której wysokość stawki za 1 kWh uzależniona jest od godziny poboru mocy;
  • G12W – taryfa dwustrefowa, w której wysokość stawki za 1 kWh prądu uzależniona jest od godziny i dnia poboru;
  • G11P lub G11E – taryfy przedpłatowe, w których prąd kupowany jest w systemie prepaid.

Wyróżnia się dodatkowo podział taryf energetycznych na taryfy urzędowe i oferty rynkowe TPA. Z pierwszych korzystają klienci, którzy nie zmieniali dotychczas sprzedawcy prądu, a z drugich ci, którzy takiej zmiany dokonali.

Najważniejsze jest dopasowanie taryfy do indywidualnych wymagań odbiorców prądu. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na rachunkach. Aby sprawdzić, która z taryf będzie najbardziej optymalna, klient powinien uzyskać informację, kiedy i z jaką intensywnością korzysta z prądu. Pomocny będzie w tym kalkulator zużycia prądu.

Oszczędzanie energii elektrycznej – dopasowanie taryfy

Przy wyborze u sprzedawcy energii taryfy należy kierować się tym, w jakich godzinach i w jakich dniach zużywamy najwięcej prądu. Jeśli w godzinach wieczornych i nocnych, dobrze jest zdecydować się na taryfę dwustrefową, w której inną cenę płaci się za pobór prądu w dzień, a inną w nocy.

U większości sprzedawców doba podzielona jest na kilka stref godzinowych, w których obowiązują inne ceny za 1 kWh prądu:

  • 6:00-13:00 – szczyt przedpołudniowy,
  • 13:00-15:00 – dolina dzienna,
  • 15:00-22:00 – szczyt popołudniowy,
  • 22:00-6:00 – dolina nocna.

Taryfa dwustrefowa jest najkorzystniejszym wyborem dla klientów, u których największy pobór prądu występuje w godzinach nocnych, a najmniejszy w godzinach szczytu. W takim przypadku powinni oni wybrać taryfę G12 lub G12W (weekendową), gdzie stawki poza szczytem lub także w weekendy i święta są niższe. Taryfa jednostrefowa G11 będzie idealna dla osób, które w ciągu dnia korzystają ze sprzętów elektronicznych, a nie używają ich w ogóle w nocy.

Stawki za kWh w złotych w poszczególnych taryfach tylko nieznacznie różnią się między sobą, ale w przeliczeniu na koszty miesięczne dobór właściwej dla klienta taryfy energetycznej przynieść może znaczne oszczędności.

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<