Nikt chyba nie chciałby, aby jego wesele kojarzyło się przede wszystkim ze spuchniętymi, obolałymi nogami. Dlatego nawet wtedy, gdy budżet młodej pary z trudem się domyka, ostatnią rzeczą, z której można zrezygnować są dobre buty.
Bardzo często państwo młodzi traktują zakup butów do ślubu podobnie jak wybór pozostałych części garderoby. Zapominają przy tym, że o ile suknia ślubna lub garnitur będą spełniały przede wszystkim funkcje estetyczne, o tyle buty muszą zapewnić nogom maksimum wygody. Będą w końcu najintensywniej eksploatowanym elementem stroju zarówno przed, jak i po ceremonii ślubnej, podczas całonocnego wesela.
Buty uniwersalne – trwałe, ale mniej wygodne
Najszybciej i najłatwiej kupić buty ślubne w butiku sprzedającym zarówno obuwie codzienne, jak i wizytowe. Za takim wyborem, poza łatwą dostępnością, przemawia również duży wybór dostępnych „od ręki” fasonów i kolorów.
Niestety, zakup w zwykłym sklepie butów, które miałyby się sprawdzić zarówno podczas uroczystości w kościele lub urzędzie, jak i podczas zabawy weselnej, może się wiązać z dużym ryzykiem. Standardowe obuwie, kierowane na masowy rynek, powstaje taśmowo na podstawie gotowych form, podczas gdy ludzkie stopy mocno się między sobą różnią. W efekcie bardzo rzadko zdarza się, że takie buty idealnie pasują. Ich wybór oznaczać musi kompromis pomiędzy tym, co nam się podoba, a przybliżonym rozmiarem i „jako taką” wygodą.
Warto wiedzieć, że producenci masowi przykładają dużą wagę do trwałości oferowanych butów. Wydaje się to zaletą, dopóki nie uświadomimy sobie, że mocne materiały zazwyczaj nie są tymi najwygodniejszymi. W zwykłym butiku możemy więc kupić dobre i mocne buty do codziennego użytku, ale takie obuwie nie sprawdzi się na przykład na parkiecie. Nie możemy mieć wtedy pretensji do producenta. Jeśli po przetańczeniu nocy w butach, które nie zostały stworzone do tańca, będą bolały nas nogi, winić możemy wyłącznie siebie.
Buty na zamówienie – dobrane do stopy
Więcej możliwości będziemy mieli wówczas, gdy zdecydujemy się na buty przygotowywane na indywidualne zamówienie. Tylko wtedy, gdy dokładnie określimy wymiary obydwu naszych stóp, a producent uwzględni te dane przygotowując buty, możemy mieć pewność, że będą one naprawdę odpowiednio dopasowane.
Poza tym możemy wtedy mieć buty wymarzone, wykonane niemalże według dowolnego wzoru. Kolejna korzyść wynika z możliwości doboru materiałów. Satyna? Skóra? Kryształki Swarovskiego na obcasie lub kwiatowy motyw na nosku? Wybór należy do klienta!
Profesjonalne buty ślubno-taneczne
Nie każdy wie, że istnieje oddzielna kategoria butów tworzonych specjalnie z myślą o ślubach i weselach. Jest to obuwie, które konstruowane jest według podobnych zasad jak buty dla profesjonalnych tancerzy.
– Podczas tańca stopy potrzebują miękkości i komfortu. W takich sytuacjach bardzo ważna jest lekka konstrukcja, podeszwa zapewniająca odpowiedni poślizg oraz dobre wyważenie, niezbędne do wykonywania bezpiecznych i stabilnych obrotów – wyjaśnia Piotr Brożek z firmy obuwniczej Sensatiano.
Buty, które dobrze sprawdzą się w tańcu, mogą wyraźnie różnić się od butów oferowanych w zwykłych sklepach. Na przykład, w nowoczesnych butach do tańca wyściółki mają dodatkowe warstwy zmniejszające bezpośredni nacisk na przednią część stopy.
O tego typu parametry najlepiej zadbają firmy mające w swojej ofercie zarówno buty przeznaczone do konkretnych stylów tańca, jak i obuwie ślubne. Niektóre z nich wciąż stosują ręczne metody produkcji, co pozwala zadbać o odpowiednią jakość i ułatwia realizację nawet pojedynczych zamówień. Dlatego buty mogą być dobrane dokładnie do stóp panny młodej i pana młodego.
Ceny ręcznie wykonanych butów ślubno-tanecznych są porównywalne z cenami butów dobrych marek, jakie znajdziemy np. w galeriach handlowych. W związku z tym zakup wygodnego obuwia ślubnego nie będzie się wiązał z dodatkowymi, nieprzewidzianymi wcześniej wydatkami. Może natomiast zapewnić komfort, dzięki któremu państwo młodzi skoncentrują się na tańcu i na zabawie bez martwienia się o kondycję swoich nóg.
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.