Euro (EUR) traci na wartości wobec koszyka walut swych głównych partnerów handlowych. Partia premiera Hiszpanii zachowała władzę w rodzimej Galicji. Niebawem zapewne zobaczymy czy ta wygrana pomoże mu przeforsować dodatkowe środki oszczędnościowe. W ciągu ostatniego szczytu UE, wyraźnie można było zaobserwować, że istnieje zgodność wśród europejskich przywódców dotycząca pierwszeństwa problemów Hiszpanii. Na razie jednak tylko taka wiadomość musi zadowolić inwestorów. Do tej pory nie pojawiły się konkretne sygnały, że Hiszpania wkrótce poprosi o pomoc finansową. Agencja Moody’s obniżyła ratingi pięciu hiszpańskich regionów, w tym w Katalonii i Andaluzji. Ratingi pięciu innych regionów pozostawiono bez zmian. W efekcie tych wydarzeń rentowność hiszpańskich 10-latek wzrosła do 5,5%. Analitycy przewidują, iż nerwowość co do dalszej pomocy dla Hiszpanii przyczyni się do spadków na eurodolarze.
Rozmowy Troiki z Grecja prawdopodobnie skończą się w tym tygodniu. Doniesienia z rynku wskazują, że Komisja Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny dadzą zielone światło dla kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji.
W nocy poznaliśmy dane z gospodarki japońskiej. Dane o bilansie handlu zagranicznego za wrzesień wyniosły -558,6 mld JPY przy poprzednim odczycie -754,1 mld JPY. Import był lepszy od oczekiwań (odczyt 4,1% r/r, prognoza 3,5% r/r – to duży wzrost w porównaniu do poprzednich danych: -5,4% r/r). Dane o eksporcie były gorsze niż oczekiwano (odczyt -10,3% r/r, prognoza -9,6% r/r – to znaczny spadek do poprzednich -5,8% r/r). Gubernator Banku Japonii odnosząc sie do słabych danych gospodarczych obiecał „złagodzenie” polityki pieniężnej. W efekcie słabych danych z Japonii ewidentnie odczuć można było osłabienie się japońskiej waluty. W rezultacie wydarzeń zanotowano przełamanie kursu pary USD/JPY na poziomie 79. EUR/JPY zanotowało zaś największy od 5 miesięcy wysoki poziom 104,59.
Od rana złoty tracił na wartości prawdopodobnie w efekcie obniżenia ratingu przez Agencję Moody’s dla pięciu regionów Hiszpanii. O godzinie 10.00 poznaliśmy ważne dane o sprzedaży detalicznej w Polsce za wrzesień r/r (odczyt 3,1% przy prognozach na poziomie 5,05%). Stopa bezrobocia pozostała na niezmienionym poziomie 12,4%. Gorsze dane z rodzimej gospodarki dodatkowo osłabiło złotego.
Obecnie za dolara amerykańskiego (USD) trzeba zapłacić 3,17 PLN, za wspólną walutę (EUR) – 4,12 PLN; z kolei za franka szwajcarskiego (CHF) – 3,41 PLN.
Za baryłkę Ropy Brent trzeba zapłacić 109,35 USD. Złoto wyceniane jest na 1718,82 USD za uncję, zaś srebro – 32,02 USD za uncję.
Dzisiejszy kalendarz i dane wpływające na rynek:
- 16.00, Strefa Euro: Zaufanie konsumentów, prognoza -26, poprzednie dane -25.9
- 19.00, Wielka Brytania: Przemówienie gubernatora Banku Anglii
Pary walutowe i surowce warte uwagi: EURUSD, XAU i OIL
- Punkt pivot dla EURUSD jest na 1.3035 z preferencją otwarcia długiej pozycji na 1.3035
- Punkt pivot dla XAU jest na 1713 z preferencją otwarcia długiej pozycji na 1713
- Punkt pivot dla OIL jest na 89.90 z preferencją otwarcia krótkiej pozycji na 89.90
Anna Kozłowska
Easy Forex Trading Ltd.
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.