Aktualności

Kawa we włoskim stylu – co to znaczy?

Kawa we włoskim stylu – co to znaczy?

27 stycznia, 2015 0 komentarzy

Filiżanką niezwykle aromatycznej esencji o czarnej barwie rozpoczynamy dzień, pijemy ją, kiedy sięgamy po coś słodkiego i odpędzamy za jej pomocą sen. Kawa umila nam przeróżne chwile w ciągu całego dnia. Jednak mimo że jej miłośników przybywa, wciąż wielu z nas ma problem z odpowiednim przygotowaniem czarnego napoju. Jaki przepis wybrać i jak właściwie zaparzyć kawę, by uzyskać prawdziwą ambrozję we włoskim stylu?

Przepisów na wyśmienitą kawę we włoskim stylu jest co najmniej kilka, jednak najlepiej, jeśli początkujący adepci sztuki parzenia czarnego napoju skorzystają ze sprawdzonych sposobów baristów. Jeśli mamy ochotę na oryginalną kawę ze słonecznej Italii, odwiedźmy stronę przepisynakawe.pl i spróbujmy stworzyć jedną z opisanych tam włoskich kompozycji.

2 Parzenie

Podanie dobrego espresso to wielka sztuka i niemało wysiłku trzeba włożyć w jego przygotowanie. Istnieje kilka metod parzenia kawy we włoskim stylu. Można ją przyrządzić w metalowym tygielku, kawiarce lub w ekspresie.

1.Tygielek

Wbrew pozorom typowo turecki wynalazek pomoże nam uzyskać prawdziwą włoską kawę. Najbardziej zbliżony do dalekowschodniego oryginału będzie miedziany tygielek z długą rączką, ale można go też zastąpić metalowym rondelkiem. Wsypmy do niego dwie łyżeczki kawy, cukier w ilości według własnego upodobania i zalejmy szklanką wody. Całość podgrzewajmy aż do momentu, kiedy zacznie parować i zanim się zagotuje, zdejmijmy z ognia. Czynność tę trzeba powtórzyć trzy razy, ponieważ dopiero tak przyrządzona kawa nabiera pełnej mocy i wyrazistości.

  1. Kawiarka

 Do parzenia kawy dobrze nadaje się też metalowa kawiarka, zwana też włoską kafetierą. To niewielkie naczynie z rączką i dzióbkiem składające się z dwóch części. Do dolnej wlewamy wodę i wkładamy do niej filtr ze specjalną rurką uprzednio napełniony kawą. Następnie nakręcamy górną część i stawiamy kawiarkę na kuchence. Znajdującą się w środku mieszankę podgrzewamy aż do momentu, w którym usłyszymy charakterystyczne bulgotanie. Wtedy szybko zestawiamy ją z ognia. W przeciwieństwie do przyrządzania kawy w tygielku, czynności parzenia w kawiarce nie trzeba powtarzać kilka razy.

3. Ekspres

 Dobrym, choć drogim rozwiązaniem dylematu, w czym i jak parzyć kawę, jest nabycie ekspresu ciśnieniowego. Jego obsługa może wydawać się skomplikowana, ale w rzeczywistości nietrudno jest się jej nauczyć. Jego dodatkową zaletą jest wbudowany młynek (możemy pić kawę z ziaren zmielonych sekundę przed zaparzeniem) oraz spieniacz do mleka. Mając ekspres, ziarna kawy dobrego gatunku oraz tłuste mleko, jesteśmy w stanie w pół minuty wyczarować włoskie espresso, cappuccino czy caffè latte. Dlatego dla prawdziwych kawoszy dobry ekspres ciśnieniowy to na pewno wydatek warty swojej ceny.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<