Aktualności

Krzesła biurowe a ergonomia siedzenia

Krzesła biurowe a ergonomia siedzenia

7 października, 2015 0 komentarzy

Wysoka produktywność i koncentracja w pracy to kwestie, na które ogromny wpływ ma ergonomia. Pracownik powinien mieć zapewnioną wygodę w czasie wykonywania zadań. W przeciwnym wypadku nie tylko mogą u niego wystąpić problemy zdrowotne, ale też szybciej będzie się męczył, popełni więcej błędów i będzie trudniej mu się skupić. Zignorowanie zasad ergonomii obniży efektywność zatrudnionych i sprawi, że dłużej będą pracować nad realizacją założonych celów. W interesie pracodawcy leży więc zajęcie się tym problemem. Jednym z istotnych elementów jest tu dopasowanie odpowiedniego krzesła lub fotela do potrzeb. Na rynku jest wiele różnych modeli dostosowanych do różnych wymogów.

Wszystkie krzesła i fotele biurowe w mniejszym lub większym stopniu zwracają uwagę na kwestie związane z ergonomią. Standardem jest tu zawsze różny zakres regulacji poszczególnych elementów tego mebla. Najbardziej podstawowa funkcja to regulacja wysokości siedziska i oparcia. W oparciach zazwyczaj można również ustawiać kąt ich nachylenia. W wielu modelach trafić można też na opcję regulacji wysokości podłokietników. To jednak bardziej zaawansowane funkcje otwierają prawdziwe pole możliwości. W lepiej wyposażonych modelach można bowiem regulować także głębokość siedziska, kąt położenia podłokietników, ich odległość od siedziska, pozycję zagłówków i wiele innych elementów. Do tego należy doliczyć blokady i różnego rodzaju mechanizmy synchroniczne, pozwalające unieruchomić fotel w określonej pozycji, podążać za ruchem ciała lub dopasować się do wagi użytkownika.

Profesjonalny, ergonomiczny fotel biurowy będzie również cechować odpowiednie wyprofilowanie zarówno oparcia jak i siedziska. Równie ważne jest jednak także to z jakich materiałów fotel jest wykonany. Szczególnie ważne jest to w kontekście stelażu i podstawy. Fotel niestabilny i ze źle dopasowanymi elementami nie będzie wzbudzał poczucia bezpieczeństwa. Bardziej będzie przeszkadzał niż pomagał w pracy. Bardziej nawet niż to czy jest z plastiku czy z metalu lub z innego materiału ważna tu jest jednak jakość wykonania. Kwestia materiałów w większym stopniu dotyczy obicia i wypełnienia siedziska oraz oparcia. Należy mimo to uważać w przypadku plastikowych stelaży, jako że często występują one w modelach tańszych, które bywają gorzej wykonane.

Mówiąc o materiałach warto zauważyć, że rozkład nacisku na siedzisko kobiet i mężczyzn jest różny, inny jest środek ciężkości. Dlatego też siedzisko fotela powinna cechować odpowiednia sprężystość. W niektórych modelach rozkład twardości siedziska można nawet regulować. Dobrze też wybierać krzesła, w których wypełnienie będzie się inteligentnie dostosowywać do sylwetki siedzącego. Jeśli kupujemy krzesło biurowe dla osób, które będą spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej przy komputerze, szczególnie w przypadku nieklimatyzowanych lub szybko nagrzewających się pomieszczeń, to dobrze będzie jeśli sięgniemy po model z siatką na oparciu. Tego rodzaju rozwiązanie jest wbrew pozorom wygodne, a co ważniejsze pozwala na lepszą wentylację ciała. Redukujemy w ten sposób chociażby dyskomfort wywołany poceniem się. Rzecz jasna nie do każdego biura tego rodzaju krzesła się nadają. W miejscach, w których liczy się aspekt reprezentacyjny, konieczne będzie wstawienie fotelu ze skórzanym obiciem. I w tym wypadku warto jednak zwrócić uwagę na tapicerkę. Obicie z naturalnej skóry zapewni większy komfort niż ze skóry sztucznej.

Ergonomiczność krzesła biurowego dotyczy także innych elementów. Należy na przykład zadbać o to, aby kółka były dopasowane do podłoża. Lepiej zamówić, jeśli jest to możliwe, bardziej miękki komplet, jeśli krzesło będzie ustawione na twardszych powierzchniach takich jak parkiet, panele czy terakota. Krzesło czy fotel nie istnieją jednak w próżni. Równie istotne jest to, aby były one dobrze dopasowane, choćby pod kątem wielkości, także do stołu, biurka czy innych mebli w biurze. Liczy się tu oczywiście zgodność z wszystkimi zasadami ergonomii jak choćby możliwość ustawienia siedziska w odpowiedniej wysokości od podłogi oraz od blatu biurka, etc. I jeśli tylko pracodawca zadba o ergonomiczny charakter stanowiska pracy, to będzie mógł wymagać wysokiej efektywności i produktywności zatrudnianych przez siebie osób.
Artykuł został przygotowany we współpracy z Centrum Krzeseł (www.centrumkrzesel.pl) – sklepem internetowym z bogatą ofertą ergonomicznych krzeseł i foteli biurowych (www.centrumkrzesel.pl/fotele-ergonomiczne-/125/c)

 

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<