W ostatnich latach parokrotnie wzrosła liczba studentów i uczelni w Polsce. Teraz ilość musi przejść w jakość – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
– 20 lat to tylko trochę mniej niż okres niepodległej, demokratycznej Polski – powiedział prezydent podczas uroczystości na uczelni, która obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecia. – Sam fakt powstania uczelni niepublicznych jest jednym z fragmentów zmiany, jaka zaszła w Polsce w ostatnich 20 latach – dodał.
Podkreślił, że losy uczelni są wpisane zarówno w kłopoty, jak i w sukcesy procesu transformacji. – W porównaniu z ubiegłymi latami parokrotnie zwiększyła się liczba szkół wyższych i studentów na polskich uczelniach – przypomniał prezydent. Jak dodał, to efekt zmian zachodzących na wolnym rynku.
Jednak – zdaniem prezydenta – dziś polskie szkolnictwo wyższe stoi przed wyzwaniem i koniecznością głębokiej zmiany. – Trzeba wspólnie zabiegać o to, by ilość przerodziła się w jakość, jakość uczelni i jakość studentów – powiedział.
Podkreślił, że środowisko akademickie musi zadać sobie pytanie czy jest gotowe na proces konsolidacji uczelni. W opinii prezydenta, jest to jeden z elementów, który może podnieść jakość szkół wyższych. Według Bronisława Komorowskiego, kolejnym wyzwaniem stojącym przed polskim szkolnictwem wyższym jest kryzys demograficzny. – Wielkim zadaniem staje się poprawienie konkurencyjności polskiego szkolnictwa wyższego, tak by młodzi ludzie wybierali studia w Polsce, by uczelnie przyciągały także studentów spoza Polski – zaznaczył prezydent.
Jego zdaniem Akademia Leona Koźmińskiego pokazuje, że takie zadanie jest w zasięgu polskich uczelni. – Jest dowodem na to, że polska uczelnia może być konkurencyjna wobec innych ośrodków akademickich na świecie – zaznaczył Bronisław Komorowski.
Akademia Leona Koźmińskiego jest niepubliczną szkołą wyższą o statusie akademii. Została założona w 1993 roku. (PAP)
Źródło: prezydent.pl
Brak komentarzy
Przejdz do rozmowyBrak komentarzy!
Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.