Aktualności

Raport Preply.com „Najważniejsze języki obce, których nauka się zwróci”

Raport Preply.com „Najważniejsze języki obce, których nauka się zwróci”

20 września, 2016

Zanim nauczymy się języka obcego, warto jest się dowiedzieć, co nam da jego znajomość, wpływa to znacząco na motywację do nauki. Podejmując się nauki języka obcego, często kierujemy się korzyściami, jakie nam ona przyniesie w przyszłości, równie często stoimy przed koniecznością opanowania języka w danym czasie. W wielu przypadkach trudno jest przewidzieć, na ile znajomość języka się nam zwróci, jednak w przypadku najpopularniejszych języków możemy to z łatwością oszacować. Co rok ranking języków ustala rynek pracy. To najczęściej zatrudnienie, planowany awans, bezrobocie skłania nas do nauki.

Popyt na dany język wśród pracodawców wyznacza trendy w nauce

Wśród języków, o których znajomość należy się postarać jest angielski. Uniwersalizm angielskiego sprawia, że jest standardem w XXI wieku. Znając angielski o wiele łatwiej jest znaleźć pracę, jak i więcej zarobić, nie tylko zagranicą, ale przede wszystkim w Polsce. Według GUS co szósta oferta pracy to propozycja dla osób znających język obcy. Większość z tych ofert wymaga znajomości co najmniej języka angielskiego. By nauka angielskiego się nam zwróciła winniśmy zainwestować w naukę na poziomie co najmniej komunikatywnym, ze wskazaniem na zaawansowany. Przy znajomości komunikatywnej możemy liczyć zaledwie na kilkanaście procent wyższą pensję, zaś władając angielskim biegle mamy szansę nie tylko piastować wysokie stanowiska, ale i zarabiać po sto procent więcej, niżeli byśmy angielskiego nie znali wcale.

Drugim z języków, którego nauka się ma szansę szybko zwrócić jest niemiecki. Nigdzie indziej poza Polską nie jest on tak popularny jako język obcy. Sąsiedztwo oraz zacieśniona współpraca firm niemieckich z polskimi oraz ekspansja niemieckich przedsiębiorców na polskim rynku odpowiadają za popularność niemieckiego. Ucząc się niemieckiego możemy czuć się pewniej. W razie konieczności wyjazdu do pracy zagranicą mamy możliwość wjazdu do Niemiec, dzięki znajomości języka nie musimy martwić się o zatrudnienie, jednocześnie będąc stosunkowo blisko domu, zwłaszcza kiedy mieszkamy w zachodniej Polsce. Języka niemieckiego uczyć się warto również ze względu na edukację. Uczelnie niemieckie słyną z wysokiego poziomu nauczania, innowacyjności i wielu projektów badawczych które finansują, co za tym idzie licząc na karierę w nauce, chęci dokształcania się warto jest znać niemiecki. Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo Polski i Niemiec oraz niewielką odległość do Austrii również dla przyszłych biznesmenów niemiecki może być atrakcyjnym językiem. Pozyskując klientów z Niemiec, partnerów biznesowych z Austrii itd. możemy osiągnąć sukces gospodarczy na zagranicznym rynku.

Kolejnym z  języków,  na które popyt na rynku wciąż rośnie jest język chiński. To światowy trend związany z wymianą handlową z Chinami. Wielu europejskich przedsiębiorców, producentów inwestuje w Chinach zlecając produkcję, jak i importując półprodukty, surowce, prefabrykaty do dalszego montażu i produkcji lokalnej. Wszelkie negocjacje dobrze jest prowadzić w języku chińskim, co przekłada się nie tylko na pozytywne relacje, ale tez na powodzenie w interesach, stawki i finanse. Znajomość chińskiego jest poszukiwana wśród handlowców,a le również inżynierów, osób pracujących w przemyśle, tak odzieżowym, jak i motoryzacyjnym, hi-tech itd. Niestety nauka chińskiego nie jest łatwa, wymaga dużego zaangażowania i nastręcza sporo problemów. Dzięki możliwości nauki online nie jest już ograniczony dostęp do wiedzy z zakresu chińskiego, a koszty nauki także znacznie zmalały. Mimo wszystko niewiele osób włada chińskim, nawet w stopniu podstawowym. Znajomość chińskiego to doskonały dodatek do znajomości angielskiego. Warto o tym pamiętać i nie zaczynać nauki chińskiego jako pierwszego z języków obcych.

Językiem, który warto jest znać chociażby dla własnej satysfakcji jest język francuski, język dyplomacji, wyższych sfer. Co prawda coraz częściej jest on wypierany przez angielski, to dodaje nam on szyku, podnosi naszą pozycję i wyróżnia. Niewiele osób uczy się francuskiego przez co mamy szansę zabłysnąć i pokonać konkurencję właśnie znajomością francuskiego. Co ważne w języku francuskim porozumieć się możemy nie tylko we Francji. Francuski należy do piątki języków najbardziej powszechnych w Europie i najpopularniejszych na świecie, co przemawia za jego wartością.

Inwestycja w naukę języka hiszpańskiego jest wyjątkową, bowiem ukierunkowaną na część świata, która włada hiszpańskim. Na polskim rynku hiszpański jest mało popularny, co nie oznacza że jego znajomość się nam nie przyda. Jeśli tylko planujemy wyjazd do Hiszpanii lub Ameryki Łacińskiej hiszpański z pewnością się nam zwróci z nawiązką. To także propozycja dla osób otwartych na podbicie rynków online hiszpańskojęzycznych. Warto zauważyć, iż Hiszpanie stanowią zaledwie niewielki ułamek populacji posługującej się hiszpańskim jako językiem ojczystym. Tym samym wiele zależy od tego co planujemy w życiu robić. Jeśli nie zamierzamy wychodzić poza polski rynek, inwestycja w hiszpański może nie być zbyt trafna, chociaż nigdy żaden język nie jest chybionym. Jeśli zawodów się nam nie przyda, zawsze może przydać się nam w życiu prywatnym zyskując towarzystwo hiszpańskojęzyczne i możliwość poznania wielu wspaniałych osób.

Poza wymienionymi wyżej językami nie powinniśmy zapominać o językach wschodnich sąsiadów. Języka rosyjski to doskonały pomysł na naukę. Rosyjski nie jest już tak popularny jak jeszcze kilka lat temu, kiedy współpraca gospodarcza z Rosją układała się pomyślnie. Trend ten jednak może szybko okazać się zmienny, co za tym idzie język rosyjski może okazać się naszym asem w rękawie. Biorąc pod uwagę jak łatwo jest się nauczyć rosyjskiego warto jest włożyć trud w to przedsięwzięcie.

Z podobnych powodów warto jest również poznać pozostałe języki sąsiadów Polski. Niemniej warto w tym wypadku rozważyć naukę w kontekście pracy zawodowej i własnych zainteresowań, potrzeb i możliwości, jakie zyskamy dzięki znajomości czeskiego, czy ukraińskiego. Istotne znaczenie może mieć lokalizacja zamieszkania. Jeżeli mieszkamy przy granicy ze Słowacją znajomość słowackiego może być szansą dla nas przynoszącą pokaźne korzyści. Poza językami bądź co bądź niszowymi zastanowić się można też nad nauką równie niszowych języków, jednak spoza kręgu najbliższych sąsiadów geograficznych. Do takich należy nauka holenderskiego, duńskiego, czy włoskiego. Jako trzeci i kolejny język, jaki znamy język estoński, czy szwedzki, duński może być ciekawym dodatkiem, jednak nie powinniśmy opierać się wyłącznie na znajomości holenderskiego. Każdy kolejny język poza angielskim zwielokrotnia nasze szanse na lepszą pracę i płacę, swobodę komunikacji, lepsze samopoczucie, pewność siebie itp. warto podkreślić, iż nauka każdego kolejnego języka wymaga coraz mniejszej inwestycji tak czasowej, jak i finansowej.

Zainteresowanie językami obcymi możemy obserwować na podstawie ilości uczniów danego języka, jak i lektorów dostępnych na rynku. Do tych obserwacji idealnym portalem jest preply.com. Portal zapewnia swobodę wyboru korepetytora, pośrednicząc w organizacji nauki zdalnej z wykorzystaniem Skype.

Polecamy: