Aktualności

Jakie są operacje plastyczne w obrębie uszu?

Jakie są operacje plastyczne w obrębie uszu?

24 maja, 2016

Chirurgia plastyczna umożliwia nam pozbycie się kompleksów lub tez dokonanie zmian naszego ciała, w taki sposób, aby było one dla nas bardziej atrakcyjne. Obecnie pacjenci chętnie poddają się, miedzy innymi, operacjom piersi, nosa, powiek czy brzucha. Jedną z chętniej korygowanych części ciała są również uszy. W dzisiejszych czasach możliwa jest zmiana kształtu ucha, zmiana kąta odstawania ucha, plastyka zwiniętych uszu, ich zmniejszenie, rekonstrukcja małżowiny usznej, czy oddzielenie małżowiny od czaszki.

Otoplastyka, czyli zabiegi chirurgiczny pozwalających na korektę uszu, ma swoje początki już w XIX wieku- pierwszej operacji korekcyjnej uszu dokonał niemiecki chirurg Johnann Friedrich Dieffenbach. Aktualnie plastyka uszu jest wykonywana głównie w przypadku odstających małżowin i jest jednocześnie jedną z najbardziej popularnych operacji plastycznych u dzieci. Polega ona na odpowiednim wymodelowaniu chrząstek małżowiny usznej.

Operacja plastyczna uszu może być przeprowadzona zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych- nieprawidłowa budowa małżowiny dotyczy aż 5% populacji, defekt jest najczęściej obustronny i częściej dotyczy dziewcząt. Jednak najczęstszymi pacjentami chirurga plastycznego w tym przypadku są dzieci. Operację z reguły przeprowadza się, gdy ucho jest już całkowicie wykształcone, czyli od siódmego roku życia.

Warto pamiętać, że korekcja uszu jest jedynie zabiegiem estetycznym i nie przynosi żadnych korzyści zdrowotnych, ponieważ nieprawidłowa budowa małżowiny nie jest przyczyną żadnych komplikacji, a jedynie defektem wizualnym. Na ten fakt powinni zwrócić uwagę rodzice dziecka, u którego planowana jest operacja- nie należy nakłaniać dziecka do zabiegu chirurgicznego, jeżeli nie chce ono zmiany swojego wyglądu. Przed zabiegiem ważna jest również konsultacja z doświadczonym lekarzem, który zbada pacjenta, zleci odpowiednią technikę zabiegu oraz udzieli na jego temat wszystkich niezbędnych operacji.

Operacje plastyczne na odstające uszy

Zabieg korekcji uszu trwa z reguły około półtorej godziny, jednak jest to uzależnione od stopnia deformacji małżowiny. Na tylnej powierzchni ucha wykonywane jest niewielkie nacięcie skory, która jest następnie odpreparowana w taki sposób, aby uwidocznić chrząstkę. Po wykonaniu nacięcia na chrząstce, modeluje się ją w odpowiedni sposób, a następnie zakłada szwy niewchłanialne, które maja za zadanie utrzymać nowy kształt małżowiny usznej. Czasami część chrząstki może zostać usunięta. Niewielka blizna, która pozostaje po nacięciu skory na tylnej powierzchni ucha, staje się z czasem niewidoczna. Zobacz jak niesamowite mogą być efekty operacji odstających uszu: www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/korekcja-odstajacych-uszu

Dolegliwości bólowe trwają z reguły jedynie jedną dobę. Ból jest związany, co ciekawe, wcale nie z przecięciem skóry, nie z tym, że modelujemy chrząstkę, chrząstka nie ma żadnych zakończeń nerwowych, więc ona tak naprawdę w ogóle nie boli. Ból jest związany z obrzękiem. Jak można zaobserwować u każdego z nas, skóra na uchu jest mocno zrośnięta z podłożem, a po każdej operacji powstaje obrzęk, w związku z tym skóra puchnie. Na uszach obrzęk ten nie znajduje swojego ujścia, w związku z tym skóra się rozciąga, a receptory bólowe się uruchamiają i powstają dolegliwości bólowe, które występują pierwszej dobie po operacji.- kontynuuje dr n. med. Jarosław Stańczyk.

Po operacji na uszy zakładany jest opatrunek z maścią antybiotykową, który zawijany jest następnie elastycznym bandażem. Przez kilka dnia po otoplastyce pacjenci mogą odczuwać pulsowanie i niewielką bolesność, którą można wyeliminować przy zastosowaniu odpowiednich leków przeciwbólowych. Opatrunek jest zdejmowany po 7 dniach, a przez ten czas zaleca się, aby nie myć głowy. Pełne efekty leczenia są widoczne już po 3-4 tygodniach, jednak uszy należy chronić przed wszelkimi urazami przez 6 tygodni po zabiegu. Należy zrezygnować z wizyt w saunie czy solarium oraz pamiętać, że po operacji plastycznej uszy są również szczególnie wrażliwe na niskie temperatury.