Aktualności

W jaki sposób ubiegać się o alimenty na dziecko?

W jaki sposób ubiegać się o alimenty na dziecko?

5 października, 2017 0 komentarzy

Alimenty stanowią dobre zabezpieczenie interesów dziecka w sytuacji, gdy jeden z rodziców nie bierze udziału w jego wychowaniu. Świadczenia pieniężne pozwalają na zapewnienie środków niezbędnych do życia, a także na rozwój zainteresowań i pasji pociechy. Zobacz, jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać alimenty na dziecko.

Po pierwsze: Określamy sąd

Przed napisaniem wniosku musimy poznać sąd, który będziemy prosić o rozpatrzenie sprawy. Zwykle stosuje się tu zasadę, która mówi, że sądem właściwym jest ten zgodny z miejscem zamieszkania dziecka uprawnionego do świadczeń.

Po drugie: Piszemy pozew

Jak napisać pozew do sądu? Na to pytanie próbuje sobie odpowiedzieć wielu rodziców, zazwyczaj rozwiedzionych matek. Sprawę alimentów najlepiej załatwić z byłym partnerem w sposób polubowny. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.

We wniosku należy zawrzeć imię i nazwisko dziecka, dane osoby wnioskującej (czyli nasze), dane osobowe osoby pozwanej, a także wielkość alimentów. Przy ich wyliczeniu należy uwzględnić koszty takie jak opłaty za media, żywność dla dziecka, opłaty za żłobek czy przedszkole, a także za zajęcia dodatkowe. Rozliczenie powinno być rzetelne, a na wnioskowane kwoty powinniśmy mieć uzasadnienie w postaci rachunków, które poświadczą, że faktycznie taką sumę wydajemy na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych dziecka.

Warto wiedzieć, że jeśli małżonek opiekuje się dzieckiem samotnie na przykład już od 2 lat, może również ubiegać się o wypłacenie zaległych świadczeń.

Jeśli nie wiesz jak napisać prawidłowo pozew, możesz zwrócić się z tym do naszych prawników, którzy przygotują go dla Ciebie. Specjaliści podpowiedzą Ci, jak ubiegać się o Alimenty (Warszawa i okolice) i udzielą niezbędnego wsparcia.

Po trzecie: rozprawa sądowa

W czasie rozprawy sądowej pozwany będzie musiał przedstawić zaświadczenie o wysokości swoich zarobków. To m.in. na ich podstawie sędzia orzeknie, jaką kwotę alimentów zasądzi na dziecko.

Jeśli były małżonek będzie wywiązywać się z regulowania alimentów, na tym sprawa powinna się zakończyć. Jeśli jednak rodzic nie będzie uczciwie płacić świadczenia na pociechę, należy powiadomić o tym jego zakład pracy, ZUS lub w ostateczności komornika. Jedna z tych dróg powinna okazać się skuteczna w wyegzekwowaniu przysługujących dziecku pieniędzy.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<