Aktualności

Urządzenie ma znaczenie, czyli jak niepowtarzalnie zaaranżować przestrzeń biurową?

Urządzenie ma znaczenie, czyli jak niepowtarzalnie zaaranżować przestrzeń biurową?

4 marca, 2015

Ultranowoczesne, funkcjonalne, jasno oświetlone, utrzymane w minimalistycznym stylu, dość przewidywalnie zaaranżowane – takie jest „typowe”, polskie biuro. Już na pierwszy rzut oka widać daleko posuniętą jednorodność i schematyczność. Czy tego rodzaju wystrój wnętrz może sprzyjać dobrej jakości pracy?

Niezależnie od tego, czy pracujemy w „zwykłym” biurze typu korporacyjnego, w małej, prywatnej firmie, jesteśmy freelancerami korzystającymi z coworkingu albo próbujemy stworzyć biurową przestrzeń we własnym domu, powinniśmy mieć na uwadze kilka zasad, zgodnie z którymi warto zaaranżować miejsce pracy.

Biuro – przyjazna funkcjonalność

Miejsce, w którym spędzamy tak naprawdę znaczną część życia, na pewno nie powinno jawić się nam jako obce. Jeśli tak jest, trudno się dziwić, że chcemy (przynajmniej myślą) opuścić je jak najszybciej, a to nie sprzyja wydajności pracy. „Biuro” ma w dzisiejszych czasach coraz bardziej umowne znaczenie, podobnie jak rodzaj pracy, która jest w nim wykonywana.

Działalność biurowa nie może być już dziś utożsamiana jedynie z pracą „papierkową”. Biura to miejsca, w których obsługiwani są klienci, to również miejsca spotkań z kontrahentami i świadczenia różnego rodzaju usług. Trudno więc, by powierzchnia biurowa wyglądała zawsze tak samo. Inne są funkcje biur, inne potrzeby organizacji, inne relacje na linii biuro – klient.

Polskie firmy nie są jeszcze tak bardzo przekonane co do konieczności stworzenia (również pod względem wystroju wnętrz) odpowiednich warunków pracy. To duży błąd – sprzyjające, przyjazne otoczenie, to gwarancja sukcesu, czyli większej efektywności pracy i zadowolenia wszystkich stron zaangażowanych w działalność biura.

Nie ma uniwersalnych środków, które sprawdzałyby się zawsze i wszędzie – w dużym biurowcu, w przestrzeni coworkingowej, czy w małym, kameralnym biurze usytuowanym np. w zabytkowej kamienicy albo w małym mieszkaniu.

To dość oczywiste – pora więc sukcesywnie wprowadzać zmiany, dzięki którym przestrzeń biurowa będzie realnie z nami „współpracować”.

Funkcjonalność biura to optymalne dostosowanie przestrzeni i jej zagospodarowania do potrzeb użytkowników, to również sprzyjający pracy komfort. Co zrobić, żeby biuro było przyjazne dla wszystkich użytkowników?

Warto przywołać w tym miejscu główne tezy stworzonego przez architektów wnętrz i naukowców projektu „Work & Office 2030”, który oparto na czterech podstawowych elementach charakteryzujących różnego rodzaju aktywność podejmowaną w nowoczesnych biurach. Są to: kreacja, koncentracja, komunikacja oraz interakcja.

Na podstawie ww. elementów można stworzyć przestrzeń biurową optymalnie dostosowaną do rzeczywistych potrzeb i celów. I tym jest właśnie prawdziwa funkcjonalność.

Efekt „przyjaznego” biura otrzymamy wtedy, gdy dostosujemy jego wyposażenie i aranżację do charakteru wykonywanej w nim pracy. Inna przestrzeń będzie sprzyjać pracy indywidualnej, inna – zespołowej. Jak zaaranżować dostępny metraż, jeśli konieczne będzie połączenie np. koncentracji z komunikacją? Czy jest to wykonalne?

Zdecydowanie tak – każdą przestrzeń można zoptymalizować pod względem zwiększenia ergonomii pracy. Bardzo przydatnymi narzędziami (i na dodatek estetycznymi) mogą się w tym przypadku okazać nowoczesne rozwiązania z zakresu wystroju wnętrz.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przestrzeń biura nieco udomowić – nie każde musi być przecież ultranowoczesne i aż zanadto przewidywalne!

Za to w każdym powinna panować harmonia i określony porządek, dzięki któremu osoba pracująca nie będzie się zmagać z czynnikami, które usilnie rozpraszają jej uwagę.

Biurowe feng shui

Czy starożytna, licząca sobie ponad trzy tysiące lat, chińska tradycja aranżacji wnętrz, może być dobrą podpowiedzią przy urządzaniu nowoczesnego biura? Proste i zarazem skuteczne zasady feng shui znalazły uznanie w krajach zachodnich już co najmniej kilkanaście lat temu.

W Polsce wprowadzane są dopiero teraz i nie bez pewnego oporu. Tymczasem odpowiednie ustawienie mebli, zastosowanie określonych kolorów i materiałów, pozwoli szybko i bez większych nakładów finansowych (albo wręcz żadnych) wprowadzić nowy porządek, dzięki któremu nie będzie dochodziło do zupełnie niepotrzebnych zakłóceń energetycznych.

Zwróćmy uwagę na takie podstawowe zasady jak:

  • Konieczność utrzymania porządku (sterty papierów zalegające na biurku nie sprzyjają koncentracji)

  • Osoba pracująca przy biurku nie powinna mieć za plecami drzwi – powoduje to dekoncentrację i rozprasza energię. Za plecami najlepiej mieć ścianę, która daje energetyczne „podparcie”.

  • Centralna część pomieszczenia powinna pozostać pusta, dzięki czemu energia może swobodnie napełniać całą przestrzeń, nie napotykając na żaden niepotrzebny opór.

  • Według feng shui najlepszy kształt biura to regularna figura geometryczna – prostokąt lub kwadrat.

  • W biurze, jako w przestrzeni z założenia funkcjonalnej i służącej aktywności zawodowej, powinien przeważać czynnik yang (energia, jasność, żywotność). Strefy opanowane przez energię yin (spokój, cień, bierność) nie sprzyjają efektywnej pracy. Dlatego postawmy na jasne kolory – biel i pastele. Nie stosujmy natomiast kolorów zbyt mocnych, które „wbijają” się ostro i zdecydowanie w zmysł postrzegania, zaburzając naturalny bieg myśli.

  • Ekspozycja na światło. W każdej przestrzeni, w biurowej również, warto poddać się działaniu światła – dobry dostęp do światła dziennego i odpowiednie (niemęczące) światło elektryczne – warunkują właściwy komfort pracy. Warto też postawić na szkło w wystroju wnętrz – sprawdzą się np. szklane ścianki działowe, blaty, oszklone szafki i szklane panele, np. ze szkła lacobel czy plexi. Szkło może być zarówno przezroczyste, jak i częściowo matowe.

Doskonałą grę światła zapewniają też elementy kolorowe, np. zadrukowane. Bardzo dobre efekty wizualne daje szkło z nadrukiem UV (estetyce na najwyższym poziomie towarzyszy też wysoka jakość ekologiczna – druk wykonywany jest za pomocą bezwonnych i bezpiecznych tuszy) dlatego zadrukowywać można powierzchnie w różnych, nawet bardzo dużych rozmiarach.

Druk UV sprawdza się także na innym, ostatnio szczególnie modnym w aranżacji wnętrz materiale – aluminium. Różnego rodzaju wzory mogą skutecznie odmienić każdą, nawet z pozoru banalną przestrzeń, dlatego w sposób szczególny polecane są w architekturze wnętrz.

  • Rośliny. Nie tylko pozwalają odpocząć przemęczonemu pracy przy komputerze wzrokowi, neutralizują również niekorzystne promieniowanie emitowane przez sprzęt elektroniczny, ale są również efektownym elementem wystroju, przełamując monochromatyczność i surowość estetyki minimalistycznej.

Biuro coworkingowe

Analizując efektywne i zarazem efektowne rozwiązania w aranżacji przestrzeni biurowej, nie można nie zauważyć nowego trendu, który z powodzeniem „zdobywa” swoje miejsce w biurowej kulturze organizacyjnej – mowa o biurach coworkingowych. Są to szczególne biura, nie tylko ze względu na swoją istotę, ale warto zwrócić na te rozwiązania uwagę również ze względu na samą architekturę wnętrz. Łączą bowiem w sobie wspomniane wyżej, często jakby się zdawało, rozłączne „role”: komunikację, interakcję, koncentrację i kreację.

Wynajmujący swoje stanowisko biurowe freelancerzy zajmują się różnego rodzaju działalnością, dlatego stworzenie przestrzeni, w której będą mogli zarówno pracować indywidualnie, jak i spotykać się z klientami, a także nawiązywać relacje z innymi wynajmującymi, to wyzwanie dla architektów wnętrz.

Stworzone przez nich realizacje (tego rodzaju biur przybywa w dość szybkim tempie w największych polskich miastach) pokazują, że potrzeba rzeczywiście jest matką wynalazku, a przynajmniej wyzwala u twórców tego rodzaju projektów szczególnego rodzaju kreatywność – zarazem artystyczną i uzualną.

W sukurs architektom i designerom przychodzą nowoczesne techniki – takie jak np. druk na różnych materiałach (od tradycyjnych – np. płótna Canvas, przez papier, szkło, różnego rodzaju folie, po aluminium i wiele innych).

Dzięki zastosowaniu lekkich konstrukcji (m.in. szklanych ścianek działowych) różnych motywów ściennych i nadruków, można odgraniczyć określone obszary w całości użytkowanej przestrzeni biurowej, jednocześnie całkowicie ich nie „zamykając”.

Coraz częściej w nowoczesnych biurowcach (nie tylko coworkingowych) wygospodarowuje się miejsca służące relaksowi – na pewno nie powinno się aranżować ich w stylu ultraminimalistycznym.

Nie zaszkodzi trochę więcej zdecydowanych kolorów czy wprowadzających w dobry nastrój motywów, np. w kreacji ścian. Meble powinny sprzyjać rozluźnieniu. Moglibyśmy powiedzieć – w takich miejscach choć na chwilę pozbywamy się usztywniającego często zanadto dresscode’u.

Szczególną rolę w każdej przestrzeni biurowej odgrywają również takie pomieszczenia jak sala konferencyjna, recepcja i miejsca, w których przyjmowani są klienci i kontrahenci. Zarówno ich przeznaczenie, jak i design są inne niż ta przestrzeń, w której wykonywana jest codzienna praca, w zwykłym trybie.

Jak nas widzą – tak nas piszą”. Ta zasada sprawdza się nie tylko w życiu prywatnym. Jeśli firma chce dobrze funkcjonować i rozwijać się, musi zadbać o jak najlepszy kontakt z potencjalnym klientem i kontrahentem.

Pierwsze wrażenie zawsze ma dużą moc przekonywania i warto zrobić wszystko, żeby już na „wejściu” siedziba firmy wydała się drugiej stronie przyjazna, estetyczna i „zrozumiała”, a taka będzie jedynie wtedy, gdy urządzimy ją zgodnie z elegancką prostotą, niepozbawioną jednak indywidualnego rysu.

Kosnultacja: http://decoplanet.pl/panele-szklane-lacobel