Włosy niskoporowate- czy potrzebują olejowania?
22 września, 2016Na początek wyjaśnijmy pokrótce, czym jest olejowanie włosów i jak je wykonać.
Jest to rytuał pielęgnacyjno- regenerujący do włosów. Aby go wykonać, potrzebny jest naturalny olejek uzyskany z roślin lub ich nasion oraz pestek.
Na początek wyjaśnijmy pokrótce, czym jest olejowanie włosów i jak je wykonać.
Jest to rytuał pielęgnacyjno- regenerujący do włosów. Aby go wykonać, potrzebny jest naturalny olejek uzyskany z roślin lub ich nasion oraz pestek.
Olej w czystej postaci nakłada się na włosy i skórę głowy, wcierając go delikatnie w taki sposób, by wnikał zarówno w pukle, jak i w cebulki włosów.
Do olejowania włosów wystarczy około łyżeczki oleju.
Olej pozostawia się na włosach na godzinę, dwie, kilka godzin, całą noc…w zależności od tego ile czasu posiadamy. Im dłużej olej przebywa na włosach tym lepiej. Po skończonej kuracji należy umyć włosy i skórę głowy dokładnie zmywając olejek.
Włosami niskoporowatymi nazywane są włosy, które są na ogół grube, mocne i ciężkie. Ich łuski są bardzo mało rozchylone, przez co bardzo wolno chłoną wodę i długo schną.
Wyglądają bardzo zdrowo, nie jest łatwo je zniszczyć lub przesuszyć.
Skoro nie są zniszczone i nie sprawiają większych kłopotów- po co je zatem olejować?
Okazuje się że każde włosy mają swoje „pragnienia i potrzeby”. Jeśli nie dostają tego, czego potrzebują, zaczynają się buntować.
Nawet grube i ciężkie włosy wymagają odpowiedniej pielęgnacji.
Nie trzeba co prawda dbać o stałe ich nawilżanie, ale zdecydowanie potrzebują one wsparcia w górnych partiach- szybko bowiem robią się oklapłe, hamują dostęp powietrza do skóry głowy, a przez to procesy zachodzące na jej powierzchni ulegają zakłóceniu. Skutkować to może chorobami skórnymi: nadmiernym przetłuszczaniem się włosów, łupieżem, świądem i szeregiem innych nieprzyjemnych dolegliwości. Odpowiednio dobrany olejek naturalny w kompleksowo ochroni i zregeneruje skórę głowy, dzięki czemu pozostanie ona czysta i bez skazy.
Grube i ciężkie włosy mają też niekiedy większą skłonność do wypadania- dzieje się tak, ponieważ cebulki włosów muszą dźwigać nieco większy ciężar. Stają się w końcu nadwątlone, a to skutkuje zwiększoną utratą włosów. Olejki naturalne zapobiegają również wypadaniu włosów, wnikając w cebulki i wzmacniając je od wewnątrz.
Pamiętajmy również o tym, że nawet jeśli końce włosów wyglądają na zdrowe i bez uszkodzeń- są one najbardziej narażoną na zniszczenie częścią włosów. Aby zachowały piękno i zdrowie, należy profilaktycznie wzmacniać je, wmasowując w nie naturalne olejki.
Jakie olejki pasują najbardziej do włosów niskoporowatych?
Ponieważ włosy niskoporowate mają jedynie niewielkie rozchylenia łusek na powierzchni, do pielęgnacji ich potrzebne są olejki, które mają małe cząsteczki, zdolne wniknąć do wnętrza włosa. Do takich olejków należą wszystkie te, które mają w składzie przewagę nasyconych kwasów tłuszczowych. Będzie to zatem olej kokosowy, moringa, babassu i palmowy.