Zaburzenia miesiączkowania a infekcje intymne
11 sierpnia, 2017Regularny cykl miesiączkowy trwa około 28 dni, a wahania, wynoszące do 7 dni, nie stanowią powodu do niepokoju. Co jednak zrobić, kiedy okresu w ogóle nie ma lub pojawia się z dużym opóźnieniem? Czy zapalenia pochwy i inne infekcje intymne mogą przyczyniać się do występowania zaburzeń miesiączkowania?
Cykl miesiączkowy stanowi bardzo ważny element życia każdej kobiety. Zmiany, zachodzące w organizmie na przestrzeni miesiąca, mają na celu przygotowanie do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Nie zawsze jednak cykl jest regularny i przebiega w prawidłowy sposób. Wiele czynników może spowodować opóźnienie lub nawet zanik okresu – stres, nagły spadek wagi, a nawet zmiana klimatu. Powody do niepokoju pojawiają się, gdy taki stan utrzymuje się przed dłuższy czas – wówczas warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ zaburzenia miesiączkowania mogą mieć poważne podłoże.
Jakie choroby mogą wywołać brak okresu?
Brak miesiączki może być spowodowany groźnymi schorzeniami, np. zespołem policystycznych jajników, hiperprolaktynemią, niewydolnością ciałka żółtego, cukrzycą oraz wieloma innymi, często trudnymi do zdiagnozowania chorobami. Wiele kobiet boryka się także z zaburzeniami hormonalnymi (niedoczynnością lub nadczynnością tarczy, chorobą Hashimoto), a te schorzenia również mogą przyczynić się do braku okresu. Dlatego tak ważne są regularne badania lekarskie – nie tylko w momencie pojawienia się zaburzeń miesiączkowania.
Czy infekcje intymne mogą opóźnić lub zatrzymać okres?
Ginekolodzy uspokajają – drobne zapalenia pochwy czy upławy nie przyczynią się co prawda do zaniku miesiączki lub jej opóźnienia, chociaż rozwijające się infekcje niejednokrotnie prowadzą do poważniejszych chorób. Natomiast same zaburzanie miesiączkowania jak najbardziej mogą przyczynić się do wystąpienia infekcji. Przede wszystkim brak okresu nie sprzyja utrzymaniu prawidłowego PH okolic intymnych i pochwy, a to najkrótsza droga do grzybicy czy infekcji bakteryjnych. Osłabiona śluzówka nie jest w stanie skutecznie chronić się przed negatywnym wpływem drobnoustrojów, co skutkuje zapaleniem pochwy. Twój okres często się opóźnia? Oprócz wizyty u specjalisty warto sięgnąć po lecznicze probiotyki, które pomogą utrzymać prawidłowe, kwaśne PH pochwy.