Aktualności

Zaktywizować konsumentów

Zaktywizować konsumentów

4 sierpnia, 2016 0 komentarzy

Performance marketing to narzędzie, które pozwala zmierzyć wpływ reklamy na określone grono klientów. Nie liczy się liczba odsłon, lecz podjęte przez konsumentów konkretne działania.

 

Aby dotrzeć do serc i portfeli konsumentów, stosuje się wiele różnych metod marketingowych. Reklamodawcy ciągle poszukują coraz to skuteczniejszych rozwiązań, zwłaszcza takich, które przyniosą najlepszy zwrot z inwestycji przy jak najmniejszym ryzyku. Jednym z takich rozwiązań jest performance marketing, nazywany także marketingiem efektywnościowym. To taki model działań, który ma na celu nakłonienie klientów do wykonania konkretnych czynności oczekiwanych przez reklamodawcę. Nie chodzi tu liczbę osób, które daną reklamę zobaczą, tylko o to, jak wiele z nich podejmie zaplanowane przez nadawcę działania: złożenie zamówienia, wypełnienie formularza itd. Wykorzystuje się w nim m.in. portale społecznościowe, najpopularniejsze przeglądarki i witryny branżowe.

 

Narzędzia reklamowe

 

Performance marketing może być realizowany za pomocą różnych narzędzi reklamowych: reklamy typu display, social media, mobile i e-mail marketingu, programów partnerskich lub lojalnościowych i in. Biorąc pod uwagę, że spora część adresatów tych działań korzysta z urządzeń mobilnych, powinny one być tak zaplanowane, aby uwzględniały ich specyfikę i możliwości. W marketingu efektywnościowym analizowana jest każda ścieżka przemierzana przez klienta dochodzącego do określonego przez reklamodawcę celu. Badane są m.in. jego poszczególne kroki i czas, jakiego potrzebował, aby spełnić oczekiwania nadawcy przekazu reklamowego.

 

Różne opcje rozliczenia

 

W przypadku performance marketingu reklamodawca ma do wyboru kilka opcji rozliczenia działań reklamowych prowadzonych na rzecz jego firmy oraz oferowanych przez niego usług. Oto kilka przykładowych modeli:

  • CPS (cost per sale) – określaną kwotę (prowizję) nalicza się za dokonanie przez internautę zakupów w serwisie internetowym reklamodawcy po wcześniejszym kliknięciu przez niego w daną reklamę;
  • CPL (cost per lead) – jest czymś na kształt programu partnerskiego; za każdą osobę, którą agencja namówiła na przykład do rejestracji w serwisie lub zapisania się do newslettera, przyznawana jest premia;
  • CPC (cost per click) – liczy się unikalne kliknięcie w link/banner (a nie jego wyświetlenie) wykonane z jednego adresu IP co 24 godziny. Reklamodawca płaci za każdego użytkownika, który przejdzie na jego firmową stronę za pośrednictwem bannera lub linku partnerskiego. Kliknięcie nie musi kończyć się zakupami;
  • CPO (cost per order) – płaci się za złożenie konkretnego zamówienia;
  • CPA (cost per action) – agencja otrzymuje pieniądze za konkretnie wykonaną akcję, na przykład pozyskanie adresu e-mail potencjalnego klienta lub wysłanie oferty do odbiorcy, wypełnienie formularza itd.

 

Rezultat: aktywność odbiorców

 

Reklama internetowa – zarówno na świecie, jak i w Polsce – radzi sobie z roku na rok coraz lepiej, a jej wartość wzrasta. Jak wynika z raportu przygotowanego przez IHS i IAB Europe, w 2015 r. po raz pierwszy więcej środków finansowych przeznaczono na reklamę online niż telewizyjną. Wydatki na ten cel sięgnęły 32,6 mld euro. Wielka Brytania, Niemcy i Francja wydały najwięcej – odpowiednio 11,8 mld euro, 5,8 mld euro i 4,2 mld euro. Polska z kolei została zaliczona do czołówki państw najszybciej rozwijających się pod tym względem – odnotowano wzrost nakładów o 21,8 procent. Plasujemy się zaraz za Irlandią (+29 proc.) i Bułgarią (+22,3 proc.).

Performance marketing nie celuje w budowanie wizerunku danej firmy/marki, ale w uzyskanie pożądanego efektu: odpowiedniej aktywności odbiorców. Pozwala on na optymalizację kosztów przeznaczonych na działania reklamowe i dokładniejsze zaplanowanie budżetu.

 

Aby kampania przyniosła sukces, musi być odpowiednio zaplanowana. Trzeba również wziąć pod uwagę, że nie każda usługa czy produkt będą nadawać się do działań prowadzonych w ramach performance marketingu. Dlatego przed pojęciem decyzji o skorzystaniu z tej metody marketingowej trzeba dobrze znać grupę docelową oraz profil użytkowników odwiedzających daną witrynę internetową.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<