Zmarszczki mimiczne – skąd się biorą, jak sobie z nimi radzić?
16 lipca, 2018Zmarszczki to udręka każdej kobiety. Skąd bierze się najpopularniejszy rodzaj zmarszczek – zmarszczki mimiczne? O tym dowiesz się z tego artykułu.
Zmarszczki mimiczne to naturalny objaw starzenia się skóry. Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem można by założyć, że bardziej narażone na ich powstawanie są kobiety o bogatej mimice, na których twarzach często goszczą rozmaite grymasy. Faktem jest jednak, że zmarszczek mimicznych przybywa wszystkim kobietom niezależnie od częstotliwości wyrażania przez nie emocji.
Skąd biorą się zmarszczki mimiczne?
Zmarszczki wywoływane mimiką to pierwsze z repertuaru zmarszczek, które pojawiają się na skórze. Ich powstawanie wiąże się z wszystkimi grymasami, które codziennie goszczą na twarzy. Wraz z wiekiem obniżają się jednak naturalne zdolności regeneracyjne skóry: osłabieniu podlega struktura kolagenowa naskórka, co powoduje z jednej strony zmniejszenie jego elastyczności, z drugiej zaś obniża jędrność twarzy.
Emocje również winne
Do powyższych uwarunkowań dochodzą rozmaite nawyki związane z wyrażaniem emocji. Główni winowajcy odpowiedzialni za zmarszczki mimiczne na czole to przede wszystkim częste uśmiechanie się, lecz także mrużenie oczu i inne grymasy powodujące intensywne skurcze mięśni twarzy. Najczęstszym i zarazem najwcześniejszym objawem w tym przypadku będą zmarszczki wokół oczu, które są częste zwłaszcza u krótkowidzów.
Zmarszczki pod oczami: reaguj szybko!
Zmarszczki mimiczne pod oczami, chociaż pojawiają się praktycznie u każdej kobiety, mogą być jednak powstrzymane. Podstawą będą przede wszystkim odpowiednie działania profilaktyczne, które warto rozpocząć już w młodym wieku – najlepiej przed ukończeniem 25. roku życia. Wtedy to bowiem w skórze rozpoczynają się procesy starzenia. Zmarszczek mimicznych pod oczami można w znacznym stopniu uniknąć wtedy, gdy skóra narażona na ich powstawanie jest poddawana częstym masażom.
Zmarszczki mimiczne wokół ust – nie tylko u palaczy
Kolejnym powszechnym typem zmarszczek pochodzenia mimicznego są zmarszczki wokół ust, zwane też „zmarszczkami palacza”. Najczęściej powstające w wyniku częstego uśmiechania i składania ust „w dzióbek”, wcześniej występują u kobiet, których skóra ma tendencje do przesuszania się, a pod nią samą występują niewielkie ilości tkanki tłuszczowej. Dobrym pomysłem jest zażywanie suplementów diety posiadających w składzie witaminę E – posiada ona silne właściwości antyoksydacyjne, które w pewnym stopniu zahamują rozwój zmarszczek mimicznych wokół ust.
Zmarszczki na policzkach: siła profilaktyki
Stosunkowo najwolniej powstają zmarszczki na policzkach. Dzięki temu ich rozwój może zostać skutecznie zahamowany – i to nie tylko dzięki stosowaniu specjalistycznych preparatów z oferty Arkana. Główną rolę może w tym przypadku odgrywać przede wszystkim wyuczenie prostych nawyków, takich jak kilkuminutowy masaż całej twarzy przed snem. Warto również zrezygnować z kąpieli słonecznych i solarium: promienie ultrafioletowe to jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek na policzkach.
Usuwanie zmarszczek mimicznych pod oczami – tanio i skutecznie
Jako że najczęstszym typem zmarszczek mimicznych są zmarszczki pod oczami, współczesna medycyna opracowała szereg prostych, mało inwazyjnych zabiegów, dzięki którym w łatwy sposób można pozbyć się tego problemu. Większość metod usuwania zmarszczek mimicznych pod oczami opiera swoją skuteczność o działanie preparatów na bazie kwasu hialuronowego bądź toksyny botulinowej (botoksu). Nie musimy decydować się na zabieg – na rynku dostępne są już kosmetyki gwarantujące efekt „botox-like”. Nie dość, że przyniosą one zamierzony efekt, to jeszcze nie będą tak kosztowne, jak operacja wstrzykiwania substancji.