Aktualności

Trenerzy sportowi sięgną po pomoc trenerów biznesowych

Trenerzy sportowi sięgną po pomoc trenerów biznesowych

12 stycznia, 2013 0 komentarzy

Kluczowym składnikiem sukcesu sportowego jest odpowiednia motywacja i sposób myślenia. Zaczynają dostrzegać to także polscy trenerzy, którzy w przygotowaniach swoich podopiecznych do ważnych imprez sportowych sięgają po pomoc profesjonalnych trenerów biznesu – Świat sportu i biznesu rządzi się tymi samymi prawami, tylko że w sporcie przegrywa się w wyniku braku motywacji ważne zawody, a w biznesie traci pieniądze – mówi profesjonalny mówca i trener motywacyjny Dariusz Sikorski.

Już w najbliższą niedzielę będą mieli okazję przekonać się o tym czołowi polscy biegacze przełajowi, którzy wezmą udział w treningu motywacyjnym podczas zgrupowania kadry w Szklarskiej Porębie. Zawodników będzie motywował do sukcesów trener biznesu Dariusz Sikorski, który wcześniej współpracował m.in. z siatkarską reprezentacją Polski kobiet.

– Motywacja odgrywa ogromną rolę w karierze sportowca – zauważa Marian Nowakowski, przewodniczący rady trenerów w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. – Trener powinien każdego dnia wszechstronnie i skutecznie motywować i wychowywać zawodników dbając o rozwój ich osobowości. I tak się najczęściej dzieje, jednak w szkoleniu zawodników na poziomie międzynarodowym, często potrzebna jest pomoc fachowca z zewnątrz – trenera motywacji lub psychologa sportu – mówi Marian Nowakowski, który jest także trenerem polskiej kadry biegaczy przełajowych.

– Zauważyłem, że głównym problem sportowców w Polsce nie jest brak wyszkolenia lub przygotowania fizycznego, ale właśnie kłopoty z motywacją i myśleniem w kategoriach sukcesu – mówi Dariusz Sikorski. – Jeżeli porównamy wypowiedzi polskich i amerykańskich sportowców, to zauważymy olbrzymią różnicę w nastawieniu i postrzegania własnych wyników. Sportowcy amerykańscy mają zdecydowanie więcej wiary i bardziej pozytywne nastawienie. Trenerzy w Polsce także zaczynają to zauważać i decydują się na pomoc motywatorów.

W dzisiejszych czasach na sportowcach ciąży ogromna presja m.in. kibiców i sponsorów. Świetne przygotowanie fizyczne często okazuje się niewystarczające, bo problemy mówiąc kolokwialnie ,,siedzą w głowie”. Dlatego nawet najlepsi potrzebują wsparcia.

– Takim samym obciążeniom psychicznym poddany jest trener, który także musi być przecież motywowany do swojej pracy. Dlatego  często  trenerzy uczestniczą razem z zawodnikami w treningach motywacyjnych – dodaje Marian Nowakowski.

Bardzo ważne jest połączenie kilku elementów. Jeżeli zawodnikowi świetnie współpracuje się z trenerem i dodamy do tego skutecznego motywatora, to zazwyczaj następuje eksplozja formy, która musi dać sukces.

– Motywator najczęściej musi działać tu i teraz – podkreśla Dariusz Sikorski. – Nie interesuje go przeszłość, bo jest zorientowany na cele w przyszłości. Można powiedzieć, że motywator sportowy jest agentem do zadań specjalnych. Nie jest zaangażowany emocjonalnie, dlatego obiektywnie ocenia sytuację jakiegoś zawodnika lub drużyny i widzi elementy, których nie jest w stanie dostrzec trener pracujący na co dzień z danym sportowcem. Dlatego w sytuacji, gdy sportowiec ma ,,doła” przed ważnym startem, bardzo pomocny może okazać się właśnie trening motywacyjny. Można powiedzieć, że to taki mentalny napój energetyczny – porównuje mówca i coach motywacyjny.

W specjalnym szkoleniu w Szklarskiej Porębie weźmie udział ok. 40 sportowców i trenerów. Największą grupą będą biegacze przełajowi, ale w treningu weźmie także udział polska kadra wioślarzy i kajakarzy (kobiety i mężczyźni). Trening motywacyjny jest ważnym elementem przygotowań polskich biegaczy do Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych, które odbędą się 24 marca w Bydgoszczy. Kolejne zajęcia motywacyjne, tym razem indywidulane, odbędą się kilka dni przed mistrzostwami w marcu.

Najbliższy trening motywacyjny odbędzie się 13.01.2013 r. w Ośrodku Maraton w Szklarskiej Porębie przy Placu Sportowym 5. Rozpocznie się o godz. 9.00.

*************

Dariusz Sikorski, najbardziej rozpoznawalny i lubiany mówca, coach i trener motywacyjny wśród polskich sportowców indywidualnych i drużyn.

W 2012 roku rozpoczął współpracę z reprezentacją Polski w piłce siatkowej kobiet. Motywował polskie siatkarki przed udziałem reprezentacji w europejskim turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich 2012 oraz przed turniejami World Grand Prix 2012. Trening został bardzo dobrze odebrany przez zawodniczki i miał pozytywny wpływ na ich dalszą pracę zawodową. Obecnie współpracuje z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki – prowadzi treningi motywacyjne dla zawodników i trenerów polskiej kadry w biegach przełajowych. W przeszłości motywował także zawodników I ligowego klubu piłkarskiego Miedź Legnica.

Poza sportem, to jeden z najlepszych specjalistów w dziedzinie motywacji. Coach i konsultant biznesowy oraz doradca środowisk młodzieżowych. W jego szkoleniach i seminariach uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Współpracował i współpracuje z największymi firmami finansowymi w Europie m.in. Aviva, AXA, Generali Group, Alianz Polska, Nordea , Aegon, Compensa, DSA Financial Group SA.

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<