Aktualności

Siła pierwszego wrażenia pod lupą naukowców

Siła pierwszego wrażenia pod lupą naukowców

26 kwietnia, 2017 0 komentarzy

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek dlaczego patrząc po raz pierwszy na osobę instynktownie wiesz, czy można jej zaufać, czy ma coś ciekawego do powiedzenia?

Skąd bierze się ten błysk zainteresowania w oku i dlaczego pojawia się zanim zdążycie się przywitać? Badania naukowe pozwalają nam zrozumieć lepiej ten fenomen. Niezależnie jak bardzo byśmy się starali mamy tylko jedną szansę żeby zrobić pierwsze wrażenie. Wyrobienie w sobie kilku prostych nawyków spowoduje, że będziemy mieć pełną kontrolę nad tym jak nas widzą, od samego początku, za każdym razem!

Pierwsze spotkanie, rozmowa kwalifikacyjna, czy przywitanie nowego szefa w pracy. Wstępną opinię wyrabiamy sobie w ciągu kilku sekund w których widzimy poznawaną osobę. Nasza ocena powstaje zanim jeszcze usłyszymy głos czy nawiążemy rozmowę. Co wobec tego co tak naprawdę składa się na pierwsze wrażenie? Które cechy są dominujące i na co zwrócić uwagę? Czy ludzie wyglądający lepiej bądź o wyższym statusie społecznym mają większe szanse wypaść lepiej? Czy możemy wyrobić w sobie nawyki gwarantujące sukces w każdej sytuacji?

Z pomocą przychodzi nam psychologia behawioralna. Istnieje kilka zasad których poznanie pomoże nam zrozumieć poznawczy mechanizm pierwszego wrażenia.

Zacznijmy od jednego z najbardziej fundamentalnych faktów: Ludzie formują pierwsze wrażenie spontanicznie, z minimalnym wykorzystaniem świadomych mechanizmów kognitywnych. W praktyce oznacza to, że ocena drugiej osoby jest niezależna od przesłanek racjonalnych i oparta na instynkcie.

Amy Cuddy, profesor wydziału psychologii Uniwersytetu Harvard przez 15 lat studiowała powtarzalne wzorce poznawcze pierwszych kontaktów. Jej badania potwierdziły, że istnieją prawidłowości w interakcjach spotykających się nieznanych sobie osób. Profesor Cuddy udowodniła, że w większości przypadków mamy do czynienia z dwoma głównymi pytaniami na które ludzie podświadomie odpowiadają przy poznawaniu nowej osoby:
• Czy mogę ufać tej osobie?
• Czy mogę obdarzyć tą osobę szacunkiem?

Psycholodzy interpretują to jako ocenę w dwóch wymiarach: ciepła bijącego od nowej osoby i zaufania jakie w nas wzbudza. Dopiero na drugim miejscu znajduje się wymiar kompetencyjny – czy poznana osoba posiada cechy do których sami aspirujemy – jest inteligentna, jest przywódcza, jest pewna siebie, jest dobrym aktorem etc. I dokładnie tymi samymi kryteriami oceniany jest każdy z nas podczas pierwszego kontaktu. Taka intuicyjna ocena wynika z ewolucyjnej potrzeby przetrwania i związana jest z pierwotnymi instynktami – społecznie przyciąga nas do osób, które wzbudzają nasze zaufanie. Co wobec tego możemy zrobić, by kontrolować wrażenie jakie wywieramy na innych? Cały sekret leży w tym jak się zaprezentujemy!

1. Kontroluj jak widzą cię inni

Przed wyjściem z domu spójrz na siebie obiektywnie i upewnij się, jak wyglądasz. Przeanalizuj własną sylwetkę od stóp do głów, upewniając się że jest to możliwie najlepsza wersja ciebie. Nie zostawiaj wybierania stroju na ostatni moment, powoduje to tylko dodatkowy stres. Dzień wcześniej przygotuj najlepsze zestawienie ubrań i akcesoriów, które lubisz. To nie tylko wpłynie pozytywnie na pierwszą ocenę ale spowoduje, że poczujesz się pewniej. Jeśli masz problemy z nowymi trendami i łączeniem ze sobą różnych części garderoby skorzystaj z darmowej wiedzy specjalistów, np. na portalu modowym Temat Moda.

2. Kontroluj swój język ciała

Psycholodzy behawioralni udowodnili już dawno przewagę języka ciała nad tym co masz do powiedzenia. Mowa ciała ma czterokrotnie większe znaczenie niż treść twojej wypowiedzi! Uśmiech, otwarta postawa, patrzenie prosto w oczy to twoja przepustka do doskonałego pierwszego wrażenia. Stój wyprostowany, pewny siebie i oddychaj swobodnie.

3. Kontroluj pierwsze minuty rozmowy

Niezależnie od relacji pomiędzy poznawanymi osobami najskuteczniejszą metodą na przełamanie pierwszych lodów i wywarcie doskonałego pierwszego wrażenia jest small talk. Przygotuj go koniecznie wcześniej i stosuj jak najczęściej a szybko zobaczysz efekty. Inspiracją do tematu może być dzisiejsza gazeta lub portal informacyjny w Internecie. Albo pogoda, kolor nieba, zbliżające się święta. Unikaj tematów politycznych (nie tylko dlatego że nie znasz zdania poznawanej osoby ale w wielu kręgach takie rozmowy są nie na miejscu). Główną zasadą small talku jest jego niezależność i brak kontrowersji jakie może wywołać.

4. Kontroluj czas i sposób wypowiedzi

Ani rozmowa kwalifikacyjna ani egzamin, a tym bardziej pierwsze spotkanie czy randka nie są konkursem na długość wypowiedzi. Często wystarczy kilka zdań by streścić co chcemy naprawdę przekazać i przejść do meritum. Przygotuj odpowiedzi na potencjalnie poruszone zagadnienia pisemnie (to szczególnie ważne w rozmowach kwalifikacyjnych czy egzaminach) a potem skróć o połowę.

5. Uśmiechnij się i pamiętaj by być pozytywny!

To nie czas na opowieści o tym, że ledwo zdążyłeś na spotkanie bo pies sąsiadki poszarpał ci przygotowane spodnie a żona akurat wyprała wszystkie pozostałe. Myśl i działaj z radością. Pozytywni ludzie oceniani są znacznie wyżej niż ci, którzy skupiają się na negatywach. Jeśli nie przychodzi ci to naturalnie poszukaj pomysłów w Internecie. W końcu deszcz, który napadał Ci na głowę ma cudowne znaczenie dla świeżo posianej trawy i właśnie na taki poranek czekałeś!

6. Bądź sobą!

Powyższe czynniki są kluczowe, jeśli chcemy zrobić dobre wrażenie na innych. Powinniśmy się na nich skupić i powtarzać je jak najczęściej. Z czasem staną się dla nas bardziej naturalne aż staną się częścią codziennej rutyny. Tak naprawdę będziesz po prostu lepszą wersją siebie!

W ramach podsumowania pozwolę sobie przywołać jeszcze jedną statystykę. Słowa odpowiedzialne są za 7% całej komunikacji. 38% stanowi ton naszego głosu a aż 55% należy do mowy ciała. Przygotowując się do pierwszego spotkania, rozmowy czy poznania nowego szefa w pracy włóżmy trochę więcej wysiłku w przemyślenie JAK a nie CO mówimy. Spróbuj, to nie takie trudne! Powodzenia!

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<