Aktualności

Co można zrobić, aby lepiej zarządzać ryzykiem?

Co można zrobić, aby lepiej zarządzać ryzykiem?

6 lipca, 2021 0 komentarzy

Według większości ekspertów od rynków finansowych wiedza i informacje nie są jedynymi czynnikami przesądzającymi o skuteczności inwestowania. Dużo ważniejsze jest podejście do ryzyka, które przesądza o “być albo nie być” na rynku. Jeśli inwestor straci cały kapitał, to będzie musiał zakończyć grę i pożegnać się z inwestowaniem. Czy istnieją jeszcze jakieś zasady, które mogą pomóc w zarządzaniu ryzykiem?

Dlaczego wszyscy akcjonariusze są spekulantami? 

Może to odważna teza, ale wszyscy uczestnicy rynku zajmują się spekulacją. Akcjonariusze nie mają realnego wpływu na kondycję spółki, chyba, że posiadają pakiet większościowy. Duża część inwestorów indywidualnych nie mają aż takich przywilejów, aby brać udział w walnym zgromadzeniu i podejmować decyzje. Zatem wiedząc, że jest się głównie obserwatorem, można podejmować ostrożniejsze decyzje i brać pod uwagę bankructwo spółki. Tylko insiderzy mają wiarygodne informacje o tym, co się dzieje w przedsiębiorstwie. 

Nic, co dobre nie trwa wiecznie 

Według Raya Dalio inwestorzy zbyt często kierują się sentymentem do pewnych aktywów, które osiągnęły wysokie stopy zwrotu w przeszłości. Cykle koniunkturalne są faktem i nawet zjawiska powodujące błędną wycenę nie zmienią postępujących trendów. Jeśli dane aktywo zostanie przewartościowane to panuje na nim skrajnie negatywny sentyment i musi minąć dłuższy czas, żeby inwestorzy znowu się nim zainteresowali. 

Gdzie można wykorzystać wiedzę o zarządzaniu ryzykiem? 

Rynek finansowy to odpowiednie miejsce, żeby uczyć się zarządzania ryzykiem. Dzięki dużej ilości instrumentów finansowych można stworzyć idealną strategię dla własnych potrzeb. Aktywni inwestorzy potrafią lepiej szacować ryzyko i mogą liczyć na większe zniżki u brokerów. Jeśli masz duże doświadczenie w inwestowaniu i chcesz zwiększyć możliwości swojego portfela, to zobacz także ofertę jednego z najbardziej znanych podmiotów na rynku. Posiada dostęp do większości giełd na świecie i ugruntowaną pozycję w świecie finansów. 

Czy zawsze warto podejmować ryzyko? 

Niektórzy kupują akcje, ponieważ drożeją. Jeśli aktywa są przewartościowane to ta inwestycja może nie być udana. W tym wypadku podejmowanie ryzyka za wszelką cenę jest głupią decyzją, która nie jest poparta racjonalnymi przesłankami. Podłączenie się do trendu jest korzystne, ale nie w fazie schyłkowej. Baron Rotshild mawiał, że ostatnie 10% zostawia dla innych. I miał na myśli ulicę, która kupowała “na górce”. Zazwyczaj “smart money” wiedzą, kiedy się wycofać. Warto wykorzystać tę wiedzę.  

Brak komentarzy

Przejdz do rozmowy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszym rozpoczynającym konwersację.

<